Čelnik Mosta Božo Petrov poručio je da je pobjeda svih građana, a ne politike to što je Međunarodni centar za rješavanje ulagačkih sporova odbio tužbu Aarona Frankela protiv Hrvatske radi isplate naknade štede od 225.1 milijun eura za nerealizirani projekt Golf na Srđu.
I Državno odvjetništvo ovih je dana izvijestilo kako je Međunarodni centar za rješavanje ulagačkih sporova sa sjedištem u Washingtonu odbio tužitelja Frankela protiv Hrvatske radi isplate naknade štete za nerealizirani projekt Golf Srđ.
U tom kontekstu oglasio se i dubrovački gradonačelnik HDZ-ov Mato Franković koji je kazao da su ovom odlukom završile sve prijetnje za Grad Dubrovnik kao i za Republiku Hrvatsku u tom slučaju. “Ovo je velika pobjeda Grada Dubrovnika i Republike Hrvatske, a veliki poraz Aarona Frenkela i svih onih koji su nas godinama strašili kako će građani cijele države platiti iznos odštete”, rekao je Franković u četvrtak u Dubrovniku.
Oglasio se Franković
Svoj stav na ovu temu iznijela je i ekipa iz Srđ je naš i Zelene akcije koji su poručili kako su aktivisti zaslužni za zaustavljanje otimačine dubrovačkih resursa u svrhu gradnje golf terena i apartmanizacije uz opasku da je Franković taj koji je promicao sporni projekt. Inače je Frankel izraelski poduzetnik i suprug najbogatije Hrvatice Maje Ruth Frankel, koju je hrvatska javnost imala prilike upoznati kao zamjenicu nekadašnjeg ministra gospodarstva Goranka Fižulića.
Upravo se Ruth Frankel u medijskom prostoru i spominjala kao voditeljica projekta izgradnje Golf parka Dubrovnik. Progovarajući o ovom stopiranom projektu koji je izazvao nezadovoljstvo Dubrovčana Ruth Frankel svojevremeno je u razgovoru za Globus kazala kako je njen suprug od tog projekta digao ruke te da ona više nije Hrvatica.
Mediji su progovarajući o ovoj imućnoj Hrvatici tvrdili kako je riječ o modernoj poslovnoj ženi i majci četvero djece koja ruča s Billom Clintonom i druži se s Clooneyem i Bonom.

Antipoduzetnička klima u Hrvatskoj
S kim god da se družila, projekt kojeg je u Hrvatskoj planirala realizirati nije pao na plodno tlo, a pratile su ga i afere dok je s druge strane Maja tvrdila kako u Hrvatskoj postoji jaka antipoduzetnička klima. Otkako nije uspjela realizirati projekt u svojoj zemlji Maja se u domaćem medijskom prostoru gotovo i ne pojavljuje, ali to je ne bi trebalo zamarati budući da je udajom za izraelskog poduzetnika ionako postala dio globalne poslovne zajednice pa joj društvo prave bogati i slavni.
Što se to iznenada događa s Pelješkim mostom? Hrvatska bi mogla upasti u probleme
Jedne prilike Maja je otkrila kako najveći dio svojeg vremena provodi u Monaku, a tijekom praznika boravi i u Izraelu. Ranijih godina ljeta je provodila i u Hrvatskoj. Da bi se mogla nesmetano kretati, Maja na raspolaganju ima privatni avion kojeg posjeduju supružnici Frankel. No, to za njih ne predstavlja luksuz već sredstvo za rad budući da njen suprug tjedno radi posla prelazi stotine tisuća kilometara. Maja je inače prema dostupnoj biografiji rođena u Zagrebu gdje je završila osnovnu školu, a zatim i gimnaziju. Studij ekonomije pohađala je u Zagrebu, ali i Beču.
Jedno vrijeme radila je kao šefica financijske službe i upravnog odbora u nekadašnjem koncernu Agrokor, dok je u Fižulićevom resoru bila zadužena za privatizaciju javnih poduzeća. Zanimljivo, Maja je prije braka prošla proces konvertiranja na židovstvo kod zagrebačkog rabina Kotela Da-Dona. Po završetku konverzije uzela je tradicionalno židovsko ime Ruth, a hrvatski mediji njenog su supruga predstavljali kao milijunaša koji je imovinu stekao na trgovini dijamantima i ruskom naftom. To je posebno impresioniralo bivšeg predsjednika Mesića koji je njenog muža imenovao počasnim konzulom Hrvatske u Izraelu.