Samoprijegornim radom, dugotrajnom štednjom i odricanjem, vješti politički balanser Mladen Vedriš, nekoć poznatiji kao Mr. 10 posto, uspio je vlasnički zaokružiti cijelu secesijsku zgradu na jednoj od najatraktivnijih lokacija u Zagrebu i Hrvatskoj. Na nepoznat način, iz javnosti nepoznatih financijskih izvora, Mladen Vedriš, njegova supruga Klara i njegova tvrtka za savjetovanje u vezi s poslovanjem Sonder d.o.o. postali su vlasnici i posjednici stambene secesijske zgrade na zagrebačkom Trgu kralja Tomislava 8, na kojoj je, nekako u isto vrijeme s njihovim stjecanjem vlasništva, Grad Zagreb kompletno obnovio fasadu. Tako je klasična zgrada, egzemplar graditeljske baštine, na istočnoj strani Tomislavova trga, udaljena stotinjak metara od Glavnog kolodvora, postala stambena i poslovna rezidencija obitelji Vedriš. Poznavatelji poslovnog i političkog puta Mladena Vedriša u šali tu zgradu nazivaju “Palača Vedriš“, što ona, po svojim karakteristikama, poziciji, izgledu i raskoši, doista i jest.
“Palača Vedriš” nalazi se na Tomislavovu trgu, pedesetak metara od Umjetničkog paviljona i dvjestotinjak metara od zgrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti na Strossmayerovu trgu. Na njezinoj je zapadnoj strani, prema Tomislavovu trgu, ulaz u objekt, a sjeverna je strana u Šenoinoj ulici. Dimenzije zgrade su oko 12 metara u Šenoinoj ulici s 20 metara na Tomislavovu trgu, što bi značilo da je njezina površina oko 900 četvornih metara, tlocrtno, što se slaže i s podacima iz zemljišnih knjiga gdje je upisano točno 886 četvornih metara površine.
Zgrada ima četiri etaže – suteren, prizemlje, prvi i drugi kat i tavan, koji, čini se, zasad nije pretvoren u stambeni ili poslovni prostor. Ako se prema vlasničkom listu zbroje svi korisni kvadrati u zgradi “Palače Veriš”, dolazimo do impresivne kvadrature. Zbrojena korisna stambena površina od suterena do drugog kata iznosi ukupno 1260 četvornih metara! Ako se navedena kvadratura pomnoži s tržišnom cijenom četvornog metra za ovu atraktivnu lokaciju u nultoj zoni, po vrlo konzervativnoj procjeni od oko 6000 eura po četvornom metru, dolazimo do iznosa od 7,5 milijuna eura, kolika je ukupna vrijednost “Palače Vedriš”!
Stečene nekretnine
Prema podacima iz zemljišnih knjiga, ostao je samo jedan stan izvan vlasništva Vedriševih, na drugom katu, koji glasi na Tomislava Muratija, ali za njega se u teretovnici nalazi zabilježba: uknjižba osobna služnost – darovni ugovor s pravom doživotnog plodouživanja iz 2018. godine. Pretpostavlja se da je i taj darovni ugovor napisan u korist Vedriševih. S obzirom na to da je u Hrvatskoj nepristojno pitati otkud poduzetnicima, političarima, tajkunima i sveučilišnim profesorima kao što je Mladen Veriš novac kojim su stečene nekretnine, javnost bi bilo primjereno informirati o profesionalnoj i političkoj biografiji vlasnika zagrebačke nekretnine vrijedne najmanje 7,5 milijuna eura. No, na žalost novinara istraživača, iz dostupnih podataka o Vedriševoj protekloj poslovnoj karijeri teško je pronaći izvor i suvisle poslove na kojima je mogao legalno zaraditi milijune eura, jer mu palača na Tomislavovu trgu nije jedina nekretnina. Vrijedi spomenuti oko 2000 četvornih metara šume u Šmrici kod Kraljevice u Rijeci te nekretnine u Đurđevcu i Vugrovcu kod Sesveta.
Tuđman ga je gurnuo da obavi težak posao za Hrvate u Beogradu: Jovo je prvi skočio sa stolice
U javno dostupnim biografijama o Vedrišu i njegovim poslovnim aktivnostima ne piše puno. Navodi se kako je izvanredni profesor dr. sc. Mladen Vedriš rođen 29. prosinca 1950. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirao je 1973. na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, gdje je magistrirao i doktorirao. Od 1975. do 1984. bio je zaposlen kao znanstveni istraživač u Centru za istraživanje i migracije, a 1984. zaposlen je u Skupštini grada Zagreba, u Gradskom komitetu za prostorno uređenje i komunalne poslove.
Bio je zamjenik šefice tog Komiteta Marine Matulović Dropulić. Nakon demokratskih promjena 1990. izabran je uz potporu HDZ-a za predsjednika Izvršnog vijeća Skupštine grada Zagreba, što bi po funkciji bio današnji gradonačelnik. Na toj dužnosti bio je do 1992. godine. Zamjenica mu je tada postala Marina Matulović Dropulić. Za vrijeme gradonačelničkog mandata bio je i šef Kriznog štaba grada Zagreba, a 1992. izabran je za saborskog zastupnika HDZ-a. 1992. postaje i član Vlade, a krajem te godine imenovan je potpredsjednikom Vlade za gospodarstvo. Od 2006. član je Savjeta Hrvatske narodne banke.
Tajni plan
Od 1993. do 1995. predsjednik je Hrvatske gospodarske komore, nakon čega odlazi u privatno poduzetništvo i u veljači 1996. osniva tvrtku Sonder d.o.o. za strateško poslovanje, konzalting, zastupanje domaćih i inozemnih tvrtki… Bio je i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza u vrijeme osamostaljenja od Fudbalskog saveza Jugoslavije. Kad je riječ o akademskoj karijeri, Vedriš je u međuvremenu postao gost predavač na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu te Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Predaje na sveučilištu Efectus, a od svibnja 2005. docent je u znanstvenom području društvenih znanosti, Katedre za ekonomsku politiku Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Sa suprugom Klarom, koja je završila Pravni fakultet, ima dvije kćeri, Almu i Luciju. Vjenčani kum bio im je Nikica Valentić. Vedriš je bivši član neformalnog društva iz kafića Hennessy koji se nalazio nasuprot odvjetničkom uredu Nikice Valentića i Bosiljka Mišetića u Kačićevoj ulici. Kako se iz dostupnih biografija ne mogu vidjeti poslovi na kojima je Vedriš mogao zaraditi milijune kojima je kupio palaču, trebalo je dodatno ispitati i istražiti druge izvore prihoda i informacije koje bi na to uputile.
Tako se u biografijama ne spominje Podravkina afera Spice iz 2009. godine koja je podrazumijevala strategiju neprijateljskog preuzimanja Podravke, u kojoj je trebao sudjelovati upravo Podravkin manadžment. Riječ je bila o navodnom tajnom planu 66 Podravkinih menadžera iz 2006. godine da kupe više od 75 posto dionica tvrtke. Plan je, tvrdi se, skovan u Hebrangovoj, na inicijativu i pod pokroviteljstvom Damira Polančeca, potpredsjednika Vlade, ministra gospodarstva i bivšeg Podravkina člana Uprave. Prema tom planu, šest članova Uprave i 60 menadžera u četiri je faze trebalo ovladati kompanijom, a cijeli posao vrijedio je oko dvije milijarde kuna. Vrijedi spomenuti da je u to vrijeme, od 2006. do 2008., predsjednik Nadzornog odbora Podravke bio upravo Mladen Vedriš. On se poslije, na suđenju u aferi Spice, pojavljivao kao svjedok, a svjedočio je u korist optuženih.
Kako je počeo
Optužene u aferi Spice teretilo se da su Podravkinim novcem pokušali preuzeti vlasništvo nad tom tvrtkom, a oni su na optužbe odgovarali da su branili tvrtku od neprijateljskog preuzimanja.
Vedriš je na čelo Nadzornog odbora Podravke došao na poziv Darka Marinca, nakon što je s te funkcije otišao direktor Privredne banke Božo Prka. Za nezakonitosti kojima je Podravka navodno oštećena za 400 milijuna kuna USKOK je, uz Darka Marinca, teretio bivšeg potpredsjednika Vlade Damira Polančeca i bivše čelnike koprivničke tvrtke Zdravka Šestaka, Sašu Romca i Josipa Pavlovića, vlasnika i direktora splitske tvrtke SMS Srđana Mladinića, suvlasnika varaždinske Fima grupe Milana Horvata te odvjetnika Zorana Markovića. Vrhovni je sud 2022. godine sve optužene oslobodio.
Nadalje, u Vedriševim biografijama nema podatka da je bio i predsjednik Nadzornog odbora trgovačkog lanca GETRO, u vlasništvu tajkuna Josipa Gucića, 90-ih godina. Kasnije će GETRO s njegovih dvadesetak trgovina kupiti ljubljanski Mercator za 50 milijuna eura, a njega će kasnije opet kupiti Ivica Todorić za 500 milijuna eura. U svakom slučaju, često se čini da je ime Mladena Vedriša neizostavno tamo gdje se vrte ozbiljniji milijunski poslovi.
Promjena strategije obitelji: Mamićev sin priznaje krivnju za izvlačenje milijuna iz Dinama
Vedriš je i član Upravnog odbora Dinama, gdje sa svojim prijateljem, nekadašnjim predsjednikom Vlade nacionalnog jedinstva Franjom Gregurićem, čini jednu od najsnažnijih opcija. U 90-im godinama Mladen Vedriš nosio je popularan nadimak Mister 10 posto. Iako su ga mnogi tako neformalno, najčešće iza leđa, nazivali, malo tko je znao kako je nastao. Mladen Vedriš u tazbinskim je vezama sa Stipanom Marovićem koji je u 80-im godinama bio na čelu zagrebačkog Studentskog centra koji je, između ostalog, zapošljavao studente u različitim tvrtkama preko Student-servisa. Tako bi studenti imali legalan izvor zarade, a tvrtke bi rješavale probleme s nedostatkom radne snage u razdoblju povećanog opsega poslova. Međutim, osim te legalne aktivnosti, mogao se i polulegalno izvlačiti novac iz tvrtki bez plaćanja ili uz manje plaćanje poreza. Zbog toga se Student-servis često koristio za izvlačenje i pranje novca. Poslije se to onemogućilo boljom kontrolom i limitima na studentske isplate i zarade.
Laka lova
Mladen Vedriš u tim bi vremenima, prema informatorima s kojima smo razgovarali, pronalazio studente koji bi na temelju svojih prava i indeksa otvorili račun u Student-servisu, a Stipan Marović bi pronalazio tvrtke kojima je trebalo oprati i izvući novac. Vedriš je za pronalaženje studenta koji bi sudjelovao u toj transakciji na temelju fiktivno odrađenog, izmišljenog posla, uzimao od studenta proviziju od 10 posto i svima bi bilo dobro. Student bi zaradio novac bez rada, a tvrtka bi izvukla novac s računa bez poreza. Marović je također imao svoju zaradu. Student je, tako, došao do “lake love” bez rada, a Vedriš do nadimka Mister 10 posto.
Naravno, poslije se Vedriš više nije mogao baviti poslovima sa studentima i Student-servisom. Koristeći sličan princip, vladao je metropolom kao predsjednik Skupštine grada Zagreba, a zatim je osnovao tvrtku Sonder koja je radila sličan posao, ali na višoj razini. Klijenti su, u ovom slučaju, bili državne, javne i gradske tvrtke za koje je Vedrišev Sonder radio “konzultantske” usluge koje bi naplaćivao prema ispostavljenim fakturama. No više ga nitko nije zvao Mister 10 posto. Mislimo da su ovi kratki prilozi Vedriševim službenim biografijama neopravdano izostavljeni, a mogu objasniti kako je došao u vlasništvo palače u strogom centru Zagreba, a vjerojatno i do novca kojim ju je stekao.
Poslovni uspjesi iz montažnog objekta
Vedriševa tvrtka Sonder d.o.o. jedno vrijeme bila je locirana na adresi Vlaška 84, da bi sada završila na Tomislavovu trgu u Vedriševoj palači. No odmah nakon njezine registracije, kada je Vedriš napustio komoru, prostorije za tvrtku Mladenu Vedrišu ustupio je drugi tajkun – Ivan Čermak – u Martićevoj ulici. Na istoj lokaciji, u montažnom objektu u blizini INA-ine zgrade, gdje je Čermak imao svoju tvrtku CRODUX.
S obzirom na to da se njegova tvrtka Sonder, osim konzaltinga, financijskog inženjeringa, istraživanja tržišta…, bavi i zastupanjem stranih tvrtki, postoje informacije da su Vedriš i njegova tvrtka bili angažirani pri dolasku McDonald’sa u Zagreb i otvaranju njegovih restorana i objekata.
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.