Glasnogovornik švedske obalne straže izvijestio je da su „primili informaciju o mogućem pucanju kabela“ i da je „tužiteljstvo odlučilo započeti preliminarnu istragu”, izvješćuje Reuters.
Radi se o mogućem puknuću podvodnog kabela uz jugozapadnu obalu zemlje u Baltičkom moru, u području gdje je posljednjih mjeseci oštećeno više kabela položenih na morskom dnu.
Regija Baltičkog mora je u stanju pripravnosti i NATO savez je pojačao svoju prisutnost nakon niza prekida rada kabela za napajanje, telekomunikacije i plinovoda otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 2022. Većinu su uzrokovali civilni brodovi koji su vukli svoja sidra.
Brod obalne straže poslan je na mjesto događaja kod otoka Gotland, izjavio je glasnogovornik iste.
Švedski premijer Ulf Kristersson rekao je da je vlada obaviještena i da je šteta na bilo kojoj podmorskoj infrastrukturi posebno zabrinjavajuća usred trenutačne sigurnosne situacije. Nije bilo odmah jasno o kojoj je vrsti kabela riječ niti kada je došlo do moguće štete, a obalna straža odbila je davati daljnje komentare.
NATO jača aktivnosti na Baltiku
Podsjećamo da je na sastanku u Helsinkiju, održanom 15. siječnja, glavni tajnik NATO saveza Mark Rutte najavio pokretanje nove vojne aktivnosti NATO-a za jačanje zaštite kritične infrastrukture. “Baltic Sentry” će pojačati vojnu prisutnost NATO-a u Baltičkom moru i poboljšati sposobnost saveznika da odgovore na destabilizirajuće akcije (izvor: službena stranica NATO-a).
“Baltic Sentry” će uključivati niz sredstava, uključujući fregate i pomorske patrolne zrakoplove, kao i implementaciju novih tehnologija, uključujući malu flotu mornaričkih bespilotnih letjelica. Rutte je naglasio kako je Finska pokazala da je moguća čvrsta akcija unutar zakona: “Kapetani brodova moraju razumjeti da će potencijalne prijetnje našoj infrastrukturi imati posljedice, uključujući moguće ukrcavanje, zapljenu i uhićenje.” Rekao je kako će se specijalne postrojbe moći iskrcati na sumnjive brodove koji plove i u međunarodnim vodama Baltičkog mora.
Sve je počelo prošlogodišnjim oštećenjima podmorskih plinovoda (Balticconnector – između Finske i Estonije) i različitih podmorskih kablova, poput električnih ili pak internetskih na dnu toga mora – što je dovelo do rasta napetosti u regiji, čemu su pridonijele i izjave pojedinih dužnosnika regionalnih država o mogućem stajanju Rusije iza tih oštećenja, a što je Moskva oštro negirala.
Uzavreli Baltik: Rusija izdala upozorenje zbog ‘zlouporabe’ NATO flotile u kritičnoj regiji