Današnji zaštitnik je sveti Ivan od Križa španjolski karmelićanin, mističar, pjesnik, prozaist i crkveni naučitelj. Rodio se 24. lipnja 1542. kao Juan de Yepes Álvarez u španjolskom gradiću Fontiverosu.
Sveti se Ivan od Križa smatra, uz svetu Tereziju Avilsku, vrhuncem španjolske kršćanske mistike. Mnogi od najvažnijih pisaca i pjesnika u povijesti priznaju da su bili pod utjecajem njegove poezije, a mnogi drugi tvrde da Sveti Ivan predstavlja najvišu razinu poezije napisane na španjolskom.
Jedan od njegovih koncepata s najvećom literarnom, mističkom i teološkom vrijednošću upravo je onaj o tamnoj noći duše, graničnom iskustvu kada se Bog čini radikalno udaljenim.
Njegove posljednje riječi
On je zajedno s Terezijom Avilskom osnivač ženskog i muškog karmela bosonogih te reformator karmelićana. Unatoč poteškoćama i suparništvu unutar reda (u Toledu je devet mjeseci, bio zatvoren u samici), iz tog iskustva tame izniklo je njegovo najveće djelo: Duhovi spjev.
Kao mističar gradio je stupnjeve unutarnjeg odvajanja od svijeta i postizanja duševnog mira do potpunog sjedinjenja duše s Bogom.
Posljednje prekrasne riječi svetog Ivana od Križa prije smrti: “Slava Bogu… Umirem kao sin Crkve.”
Ove riječi odražavaju njegovu duboku pobožnost i potpuno predanje Bogu i Crkvi, koje su bile središte njegova života i djela.
Proročanstvo Terezije Avilske koje se ispunilo: ‘Ovako ćete srušiti vladavinu terora’
10 Pravila molitve svetog Ivana od Križa
Razlog brojnih poteškoća unutar molitve vjernika je sotona koji prezire svaku našu molitvu, zato sveti Ivan od Križa daje 10 moćnih savjeta za kršćane i pojašnjava nam – kako moliti!
1. Uvijek imaj na umu da u svemu trebaš slijediti stope Isusa Krista. Izgradi svoj život na Njemu jedinom. On te ljubi. Ljubi ti njega.
2. Koliko se više pouzdaješ u stvari koje te odvraćaju od molitve, toliko ćeš manje imati pouzdanja u Boga; ne možeš služiti dvojici gospodara!
3. Otac izgovara samo jednu riječ, to jest svoga Sina, i uvijek je izgovara u vječnoj šutnji, pa je samo u šutnji možeš i čuti.
4. Pronađi stoga tiho i samotno mjesto i tamo se pomoli. Utroši svu snagu i polet svoje volje da Ga zazivaš i blagoslivljaš.
5. Sjeti se da moliti ne znači puno misliti, puno osjećati, puno činiti. Samo jedno je potrebno: biti voljan uistinu zatajiti samoga sebe radi Njega; čuvati tajne Božje ljubavi.
6. Pripazi da imaš čistu savjest, volju sasvim utvrđenu u Bogu i misao okrenutu Njemu. Što bivaš jednostavniji, to si korisniji Crkvi i svijetu.
7. Vjera, nada i ljubav odvraćaju nas od svega i sjedinjuju nas s Bogom samim. To su neizostavna i najbolja pomagala za molitvu.
8. Tko bježi od molitve, bježi od svakog dobra. Nikada nemoj napustiti mislenu molitvu jer je ona snaga duše. Ne brzaj u molitvi. Ne prepuštaj se malodušnosti… nikada.
9. U molitvi ne trebamo puno govoriti niti izmišljati razne ceremonije ili tehnike. Dovoljno nam je ono što nas je naučio Isus Krist i to je ono što Otac uvijek sluša. Stoga budi jednostavan. Očito, kad su ga njegovi učenici pitali da ih nauči moliti, on ih je naučio sve ono što je potrebno da budemo uslišani od Vječnog Oca, kao onaj koji mu dobro pozna ukus, a naučio ih je samo onih sedam prošnja Očenaša u kojima su uključene sve naše duhovne i vremenite potrebe.
10. Oni, dakle, koji su veoma aktivni i koji misle da će svojim propovijedima i vanjskim djelima obuhvatiti cijeli svijet, neka dobro razmisle da bi mnogo više koristili Crkvi i da bi Bogu postali mnogo miliji, a da i ne govorimo o dobrom primjeru koji bi time dali, kad bi upotrijebili barem polovicu svoga vremena da provedu s Bogom, sve da i nije njihova molitva toliko savršena.
‘Ako ti se ovo događa, to je znak da si na direktnom putu za raj’: Snažno otkrivenje arškog župnika