Kako je to portal Hercegovina.info jučer i prvi najavio, na svečanoj sjednici Senata povodom obilježavanja 47. obljetnice Sveučilišta u Mostaru, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović primio je “Rektorsko žezlo”, posebno priznanje koje simbolizira zahvalnost akademske zajednice za njegovu “podršku Sveučilištu i očuvanje hrvatskog identiteta u Bosni i Hercegovini”.
Ovo priznanje, često povezivano s crkvenim i feudalnim simbolima vlasti, dodijeljeno je kao najviša počast pojedincu koji je, prema rektoru Zoranu Tomiću, bio ključan u izgradnji i jačanju ove akademske institucije.
Dodjela “Rektorskog žezla” izazvala susramlje
Iako je prepoznato kao simbol časti, mnogi ga vide kao neobičan potez za modernu akademsku zajednicu. Žezlo, izrađeno od drveta s povijesnim hrvatskim grbom, simbolizira moć i autoritet, što je, prema brojnim kritičarima, bliže simbolima monarhijskih i feudalnih sustava nego demokratskim vrijednostima kojima bi akademska zajednica trebala težiti.
Nagrade za brojne HDZ-ovce
U svom govoru, Čović je izrazio zahvalnost Sveučilištu, ističući kako ono ima neizbrisivu ulogu u očuvanju identiteta i razvoju hrvatske zajednice u Bosni i Hercegovini.
“Sveučilište je ključna karika u našem društvenom i kulturnom razvoju, a njegova snaga leži u povezanosti s našim ljudima i tradicijom,” rekao je Čović, podsjećajući na svoju diplomu stečenu upravo na ovoj instituciji prije 45 godina.
Dodjela “Rektorskog žezla” dodatno je podcrtala sve učestalije poveznice između akademske i političke sfere, što je izazvalo kritike na račun uprave Sveučilišta, ali i širu raspravu o ulozi akademskih institucija u društvu.
Uz Čovića, priznanja su dobili brojni pojedinci i institucije koji su prema vrlo široko postavljenim kriterijima vodstva sveučilišta značajno doprinijeli njegovom razvoju.
Među njima su istaknuti znanstvenici, predstavnici akademske zajednice, ali i “pola HDZ-a” poput Borjane Krišto, Lidije Bradare, sestara Katić i drugih visokih dužnosnika ove stranke.
Nešto što je Sveučilište nazvalo “Mediteranska zahvalnost” dobili su tako i Borjana Krišto, Stjepan Skoko, Marin Ivanović, Lidija Bradara, Dubravka Bošnjak, Sanja Vlaisavljević, Andrijana Katić, Darijana (Katić) Filipović, Marija Buhač te Mario Kordić.
Zanimljivo je da je potpisnik odluke o dnevnom redu, spomenute sjednice, rektor Zoran Tomić, i sam sebi dodijelio nagradu Zahvalnost Mediterana. Kakva legenda.
No zahvalnostima tu nije kraj. Da se neki ne bi osjetili zakinutima, uvedena je i nagrada “Zahvalnost Mora” koju su dobili Ivo Čolak, Zdenko Klepić, Sanja Bijakšić, Milenko Bevanda, Tomislav Volarić, Vesna Kazazić, Svetislav Cvetković, Nevenko Herceg, Robert Vidović, Davor Bošnjak, Jozo Pavković, Valentina Rupčić, Siniša Šešum, Ivan Vukoja, Vladimir Filipović.
Nagrađeni su i UNESCO-ov ured u BiH te Umjetnička galerija BiH, Muzej suvremene umjetnosti RS i zagrebački Nacionalni muzej moderne umjetnosti.
Među dobitnicima posebnih priznanja Zahvalnosti Bijenala su Dinko Baković, Toni Barać, Damir Vasilj, Maja Marić, Vladimir Vegar, Damir Marić, Marin Musa, Franjo Takač, Vinko Barić, Miroslav Vasilj, Kristijan Bebić, Lea Kraljević, Nikica Bubalo, Dževdet Tuzlić, Žarko Lovrić, Joško Belamarić, Dora Vidović, Dragan Buconjić, Ranko Čiča, Željko Crnjac, obitelj Bebić, Vlado Topić, Mario Šunjić, Mehmed Akšamija, Muhamed Bajramović, Ante Vujinović, Milan Bešlić, grupa Dalmatino, Večernji list, BHRT i RTV Herceg Bosne.
Sav ovaj “akademski glamur” odvija se u sjeni generalnog štrajka prosvjetnih djelatnika i ključajućeg nezadovoljstva zaposlenika samog Sveučilišta u Mostaru koji su prije nekoliko dana objavili usporedbu vlastitih, sa plaćama kolega sa drugih visokoškolskih ustanova u BiH, prema kojima su daleko najslabije plaćeni.
No, nekima je sve to manje bitno, najvažnija je potpora stranačkog šefa za novi mandat u rektorskoj fotelji, pa makar to značilo i da pred njim moraš kleknuti i predati mu žezlo.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.