Svaka država dobiva jednog povjerenika. Ursula Von der Leyen se računa kao izbor Njemačke, a Kaja Kallas, koju podržavaju čelnici EU-a kao sljedeća šefica vanjske politike, bit će predstavnica Estonije (šeficu vanjske politike imenuje Europsko vijeće, ali ona je potpredsjednica Europske komisije). Von der Leyen traži od svake zemlje da imenuje muškarca i ženu, osim kada sadašnji povjerenik ostaje na dužnosti. O tome piše europski segment američkog medija POLITICO.
Tko ostaje?
Nekoliko je vlada odlučilo izbjeći gadnu domaću svađu tako što je poslalo svoju trenutnu osobu u Berlaymont, sjedište Komisije. Uostalom, njihovo iskustvo i osobni odnos s von der Leyen mogli bi pomoći u stvaranju boljeg portfelja. Primjerice, Maroš Šefčovič (Slovačka) i Valdis Dombrovskis (Latvija), poznati kao dvije mirne ruke, svojim će životopisima dodati još pet godina u Europskoj komisiji. Isto vjerojatno vrijedi i za Dubravku Šuicu (Hrvatska), iako je njezina vlada još nije službeno imenovala. Nizozemski povjerenik Wopke Hoekstra ušao je u Europsku komisiju u listopadu kao zamjena za klimatskog cara Fransa Timmermansa i ostaje još pet godina, iako njegova stranka nije u nizozemskoj vladi. Još uvijek nije jasno hoće li francuski i grčki čelnici odlučiti vratiti svoje sadašnje povjerenike, Thierryja Bretona i Margaritisa Schinasa.
Poljska upozorila EU na ono što uskoro dolazi s one strane Atlantika. Ovog Poljaka svi moraju slušati
Koja nova imena već trebamo naučiti izgovarati?
Sve veći broj zemalja počeo je iznositi imena, čak i prije nego što je von der Leyen poslala službeni zahtjev. Španjolska se nada da će ministrici za ekološku tranziciju Teresi Riberi priskrbiti veliki portfelj za energetiku i klimu, pogotovo jer će ona vjerojatno biti najviši socijalist u sljedećoj Komisiji. Švedska šalje svoju ministricu za EU Jessiku Roswall, Finska šalje europarlamentarku Hennu Virkkunen, Slovenija je poslala bivšeg predsjednika Računskog suda Tomaža Vesela, Irska je predložila ministra financija Michaela McGratha, a Češka ministra industrije i trgovine Jozefa Síkelu.
Mnogo zagonetki
Još je uvijek u svemu ovom mnogo zagonetki. U nadolazećim tjednima sve će više zemalja iznositi svoja imena.
Do sada nitko nije javno istaknuo dva kandidata, kako se tražilo. Ali europski čelnici dobro su svjesni da von der Leyen gleda na još jednu rodno uravnoteženu Komisiju. U nekim će se slučajevima iza kulisa cjenkati oko imena i portfelja prije nego što bilo što službeno izađe u javnost, kako bi se izbjeglo javno nanošenje štete kandidatu koji bi mogao biti odbijen.
U drugim slučajevima, nacionalni političari međusobno se svađaju oko nominacije. U Litvi se premijer i predsjednik otvoreno svađaju oko kandidata. U Poljskoj se borba odvija iza zatvorenih vrata. Druge zemlje, poput Bugarske i Belgije, usred su formiranja novih vlada, što otežava odluku o imenu.
Nije tajna da Francuska predviđa gospodarski super-portfelj koji će pomoći u usmjeravanju industrijske agende bloka suočen s konkurencijom iz SAD-a i Kine — potencijalno uz nadzor nad područjima u kojima Bruxelles ima jaku moć: trgovinu i konkurenciju. Ali Italija također lovi tu ulogu. Jedno je ključno pitanje hoće li von der Leyen odlučiti zadržati čelnicu krajnje desnice Giorgiu Meloni primamljivim poslom za Talijana iz svog tabora ili će joj ostaviti simboličniji novi mediteranski portfelj.
Proširenje će biti portfelj na najvišoj razini jer će pregovori o proširenju EU-a na Ukrajinu biti jedan od politički najosjetljivijih poslova Komisije.
Povjerenik za poljoprivredu također je jedan od onih na koje treba obratiti pozornost s obzirom na golemu ulogu EU-a u poljoprivrednom i prehrambenom sektoru. To je također objava koja razotkriva koliko je teško izgraditi politički uravnoteženu Komisiju. Luksemburžanin Christophe Hansen iz Europske pučke stranke desnog centra pojavio se kao rani vrući savjet u ovom području, budući da se čini da je socijalistički tabor odustao od nade da će sadašnji luksemburški povjerenik i vodeći socijalistički kandidat tijekom kampanje, Nicolas Schmit, uzeti još jedan termin, koji bi potencijalno uništio Hansenove nade.
Europska unija usvojila novi šengenski zakonik: Izvanredna stanja u javnom zdravstvu i migranti
Što će tražiti Ursula von der Leyen?
Von der Leyen će tražiti povjerenika posvećenog Mediteranu, što zvuči lijepo, ali je vjerojatno težak posao s obzirom na imigraciju i lošu sigurnosnu situaciju na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi. Cipar je rano iskazao interes za to.
Tu je i mogućnost povjerenika za obranu, što je rano izazvalo uzbuđenje dok kandidati nisu shvatili koliko malo moći EU ima u tom području. Nagađanja su se neko vrijeme fokusirala na poljskog ministra vanjskih poslova Radosława Sikorskog, sve dok se nije prebrojao. Poljska se ponekad također spominje kao vjerojatni kandidat za posao proširenja s obzirom na potporu Varšave Kijevu, ali bi ta uloga mogla otvoriti oštre probleme u domaćoj politici, s poljskim poljoprivrednicima manje od entuzijazma oko integracije ogromnog ukrajinskog poljoprivrednog sektora u EU.
Tko dobiva koji portfelj?
To ovisi o von der Leyenu. Ona mora uzeti u obzir ravnotežu spolova, ravnotežu političkih stranaka i geografsku ravnotežu. Čelnici će se (i već jesu, u zamjenu za podršku von der Leyen u Europskom vijeću) cjenkati oko portfelja, nadajući se da će osigurati moćnu poziciju. Bit će izazov pronaći dovoljno žena, tako da zemlje koje predlažu kandidatkinju imaju prednost u odnosu na one koje šalju muškarca. Von der Leyen je također vrlo jasno dala do znanja čelnicima da želi iskusne i sposobne članove povjerenstva, idealno s nekim prethodnim rukovodećim iskustvom u njihovim matičnim zemljama.
Sve bi trebalo biti riješeno do 1. studenog
Europski glavni gradovi imaju rok do kraja kolovoza poslati svoje kandidate. Von der Leyen će od sredine kolovoza početi intervjuirati (nove) kandidate, nakon čega će početi slagati sve dijelove slagalice. Von der Leyen prva je osnovala rodno uravnoteženu Europsku komisiju 2019. i želi to ponoviti i ovaj put, zbog čega traži od čelnika da pošalju kandidata iz svakog spola.
Paralelno se pripremaju zadaće za sljedeće povjerenike. Političke smjernice koje je von der Leyen predstavila prije glasovanja o potvrđivanju u parlamentu — zapravo, njezin plan za sljedećih pet godina — činit će osnovu pisama s misijom koja će biti poslana novim povjerenicima, u kojima se navodi što će se od njih očekivati. ih.
Nakon što von der Leyen završi posao, na Europskom je parlamentu da ispita nove povjerenike na saslušanjima koja su se trebala održati krajem rujna i u listopadu. Sabor može odbiti kandidate, a voli pokazivati svoje mišiće davanjem nekoliko palaca dolje. Ako se to dogodi, dotična će država morati imenovati novog kandidata. U 2019. poništeni su prvi francuski, rumunjski i mađarski izbor povjerenika.
Dužnosnici EU nadaju se da će nova Europska komisija biti uspostavljena do 1. studenog.
Potpisan novi obrambeni pakt u Europi: ‘Ovo je tek početak’