Suđenje Smiljanu Vidiću i Darki Šimoviću nastavljeno je danas na Županijskom sudu u Mostaru. U nastavku glavnog pretresa svjedočile su dvije osobe: Svjetlana Tomić, šefica zemljišnoknjižnog odjela Grada Čapljine te Natko Bitanga, neovisni vijećnik u vrijeme izbijanja afere ‘Neretva energija’ zbog čega se dvojac našao na optuženičkim klupama.
Pred Sudskim vijećem kojim presjeda Danijela Rizvanović-Dalipagić prva je iskaz dala Svjetlana Tomić koja je na upite tužitelja Željka Reze istaknula da se u procesu dodjele zemljišta radilo sve na temelju odluka tadašnjeg općinskog vijeća Čapljine i da su oni u odjelu dobivali gotova rješenja.
Na upite Dragana Barbarića, odvjetnika optuženih tko je podnosio zahtjeve, Tomić je kazala da je samo Neretva energija podnosila zahtjeve. Na drugo pitanje odgovorila je kako je po ZK uredu cijela procedura urađena po zakonu.
Drugi svjedok na današnjem nastavku glavnog pretresa bio je Natko Bitanga, neovisni vijećnik koji je u, tadašnje općinsko vijeće, ušao preko Liste za Čapljinu.
Bitanga je pred Sudom, tužiteljem i obranom istaknuo da je uglavnom bio redovan na sjednicama općinskog vijeća, kao i na onoj kada je općinsko vijeće dodijelilo zemljište fantomskoj tvrtki Neretva energija.
Na upit tužitelja Reze zašto je podržao tu dodjelu na vijeću budući da je prethodno govorio o toj sjednici, Bitanga je naglasio kako je načelnik Smiljan Vidić objasnio kako je riječ o razvojnom projektu preko kojeg će se zaposliti veći broj Čapljinaca. Također, cijenu dodjele od 1 KM/m2 opravdao je činjenicom da se radilo o nezahvalnom ekonomskom razdoblju i da je svaka investicija dobro došla te da je iz toga stao uz bok HDZ-ovim vijećnicima koji su podržali prijedlog svog stranačkog načelnika.
Natko Bitanga je u nastavku svog svjedočenja kazao i da je uglavnom izlaganje oko tog projekta vodio Smiljan Vidić i da su ostali vijećnici na uvid dobili samo šturo izvješće na jednom papiru koje je potpisao Darko Šimović, drugooptuženi u ovom predmetu. Prema njegovim riječima, u tom izvješću stajalo je da bi posao trebalo dobiti 60-80 osoba s područja Čapljine i da je rok projekta 14 mjeseci.
Sve mu je sumnjivo postalo kada je probao doći do Vlade Vasilja kako bi probao zaposliti neke osobe, no onda je shvatio da osoba koja je u dokumentaciji navedena kao odgovorna osoba tvrtke Neretva energija zapravo ne postoji. U svom iskazu je naveo kako se zbog toga osjećao prevarenim i izmanipuliranim pogotovo kada je tek kasnije dobio na uvid kompletniju dokumentaciju.
Ono što je izazvalo najviše pozornosti na današnjem glavnom pretresu i kod sudskog vijeća, tužitelja, ali obrane i optuženih je trenutak kada je Bitanga posvjedočio druženju sa Smiljanom Vidićem.
“Sjedio sam s prijateljem u jednom ugostiteljskom objektu na području Čapljine, vidio sam načelnika Vidića i popili smo piće. On je pio whiskey i Red Bull, a ja sam tada popio jedno pivo. Iako smo Vidić i ja razgovarali u više navrata oko predmeta zbog kojeg mu se sudi, tada mi je dao novac. To nisam vidio odmah nego kući kada sam došao, u jakni sam vidio kuvertu s novcem. Na prvu sam mislio da su tablete, ali sam otvorio i vidio da se radi o novcu”, prisjetio se Bitanga rekavši da mu je bivši (grado)načelnik Čapljine rekao da ne priča i ne talasa previše.
Sutkinju Rizvanović-Dalipagić zanimalo je što je bilo dalje s novcem, na što je bivši neovisni vijećnik kazao da je, kao osoba koja voli životinje i trenutačno ima veći broj pasa i mačaka, novac preusmjerio za izgradnju azila. Upitan da prokomentira odnose s tadašnjim načelnikom Vidićem nakon svega, Bitanga je kazao da mu je tih godina i bačena bomba, ali i da ne može sa sigurnošću reći tko je to učinio.
Vidićevog odvjetnika Barbarića zanimalo je zašto nikada nije tražio dodatne materijale na sjednici općinskog vijeća, svjedok je kazao da nije nikada mislio da može postojati takav luđak koji bi dao zemljište tvrtki koja ne postoji.
U ispitivanje svjedoka uključio se i sam Vidić koji je u više navrata pitao Bitangu u kojem svojstvu je djelovao u tadašnjem općinskom vijeću: kao neovisni vijećnik ili ipak kao dio koalicije. Natko Bitanga je odgovarao da je ušao kao neovisan, da nikada nije bio član nijedne stranke, a pogotovo SDA, ali da su imali partnerske odnose sa Strankom za BiH i Bosanskohercegovačkom strankom.
Na kraju zanimljive rasprave uključio se sa završnim pitanjem i tužitelj Rezo kojeg je zanimalo kad je bivši vijećnik pronašao dokumentaciju za koju je mogao tvrditi da je dokaz nepostojeće tvrtke, a Bitanga je potvrdio kako je više informacija i kompletniju dokumentaciju na uvid dobio 2012. godine, no tada je već bio na kraju svoga mandata i sve informacije je predao Mirku Vasilju i Peri Previšiću koji su tada krenuli s oporbenim aktivizmom.
Upravo su Vasilj i Previšić bili podnositelji kaznene prijave na temelju čega je tužiteljstvo podignulo optužnicu protiv Smiljana Vidića i Darke Šimovića.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.