Svjetski čelnici širom svijeta reagiraju na tarifne najave predsjednika Donalda Trumpa, a neki izražavaju razočaranje, a drugi prijeti. Predsjednik je u srijedu najavio osnovnu tarifu od 10% na uvoz, uz recipročne tarife na temelju onoga što svaka nacija nameće američkoj robi.
Trump vjeruje da će ove tarife potaknuti strana ulaganja u SAD i potaknuti domaći rast radnih mjesta.
Dok je nekoliko američkih saveznika artikuliralo svoju frustraciju tarifama, oni su također izrazili nedostatak interesa za pokretanje trgovinskih ratova. Mnogi su pozvali na pregovore sa SAD -om za nove trgovinske sporazume.
Predsjednik Donald Trump donosi primjedbe na recipročne tarife tijekom događaja u vrtu ruža pod nazivom “Učinite Ameriku opet bogatim” u Bijeloj kući 2. travnja 2025. godine. (Getty Images)
Ministar riznice Bessent kaže zemljama da se ne osvete nakon što su progutale tarife “Dan oslobađanja”
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen nazvala je tarife “velikim udarcem svjetskoj ekonomiji”. Von der Leyen rekao je u izjavi da će biti “protumjera”, iako nije odredila što će im podrazumijevati.
U međuvremenu, kinesko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da “u trgovinskim ratovima i tarifnim ratovima nema pobjednika”, prema Associated Pressu (AP).
Uz to, prema Reutersu, Peking također planira uzeti “protumjere”. Trump je početkom ove godine zauzeo posebno težak pristup Kini, koja je već bila pogođena tarifom od 20%. Kina će se sada suočiti s 34% recipročnom tarifom, uz 10% osnovne vrijednosti nametnute svim zemljama koje kotiraju na popisu.

Trump se rukuje s japanskim premijerom Shigeru Ishiba u Ovalnom uredu Bijele kuće 7. veljače 2025. godine. (Getty Images)
Francuska traži da budemo ‘kooperativni’ umjesto ‘konfrontacijske’ slijedeći Trumpove tarife ‘Oslobodilačkog dana’
Japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je da će tarife imati “veliki utjecaj” na odnose SAD-Japan i globalnu ekonomiju, navodi AP. Zavjetovao se da će japanska vlada raditi na “odlučno zaštiti život ljudi, poslova i industrije”.
Iako je podložan jednoj od najnižih recipročnih tarifa sa samo 10%, australski premijer Anthony Albanese rekao je da će njegova zemlja pregovarati s Trumpovom administracijom kako bi uklonila tarife.
“Nećemo se pridružiti utrci do dna što dovodi do viših cijena i sporijeg rasta”, rekao je Albanese, prenosi Reuters.
Kanada i Meksiko zasad su izuzeti od recipročnih tarifa, ali suočavaju se s 25% tarife na robu, s tim da je Kanada također udaljena 10% tarifom energije. Dok se kanadski premijer Mark Carney zavjetovao da će se “boriti protiv tih tarifa s protumjerama,” meksička predsjednica Claudia Sheinbaum rekla je da će njezina zemlja u četvrtak objaviti “sveobuhvatni program”, navodi Reuters.

Britanski premijer Keir Starmer i Trump govore tijekom zajedničke konferencije za novinare u Istočnoj sobi u Bijeloj kući 27. veljače 2025. godine. (Carl Court/Bazen Fotografija putem AP)
Kada je razgovarao s novinarima, britanski premijer Keir Starmer nije kritizirao Trumpa, već je rekao da američki predsjednik djeluje na “njegov mandat”. Međutim, također je rekao da “ništa nije izvan stola”. Premijer je uvjeravao da njegova vlada radi na “ugovoru o ekonomskom prosperitetu” sa SAD -om
Kliknite ovdje da biste dobili aplikaciju Fox News
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu objavio je u utorak da će njegova zemlja preventivno podići sve tarife na američku robu. Međutim, Trump je i dalje najavio 17% recipročne tarife na Izrael. Izraelski ministar financija Bezalel Smotrich rekao je da njegov ured “analizira implikacije na ekonomiju”. Smotrich je također rekao da će se sastati s Ministarstvom financija kako bi razgovarali o mogućim odgovorima.