Blagdan Gospe od Karmela, koji se slavi 16. srpnja, duboko je ukorijenjen u povijest jednog od najstarijih redovničkih redova Katoličke Crkve, karmelićana. No tko je zapravo Gospa od Karmela i zašto njezin naslov krije veliku duhovnu tajnu povezanu s ognjem s neba, starozavjetnim prorokom Ilijom i neugasivom ljubavlju Majke Božje?
Crkva Blaženu Djevicu Mariju poznaje pod desecima naslova: neki opisuju njezine vrline, poput “Prijestolja mudrosti” ili “Pomoćnice kršćana”, dok drugi povezuju njezinu majčinsku brigu s određenim narodima i mjestima, poput Gospe Guadalupske, Gospe Fatimske ili Gospe Lurdske.
No naslov Gospe od Karmela povezan je izravno s jednim redom, karmelićanima i s mističnim viđenjem koje je promijenilo povijest duhovnosti.

Viđenje svetog Šimuna Stocka: Škapular kao štit od vječne vatre
Blagdan Gospe od Karmela ustanovljen je u spomen na ukazanje Blažene Djevice Marije svetom Šimunu Stocku, engleskom karmelićaninu iz 13. stoljeća. Tijekom vremena velikih teškoća za karmelski red, Šimun se s vjerom molio Mariji za pomoć. Njegova je molitva uslišana na poseban način: Marija mu se ukazala i predala smeđi škapular, izgovorivši riječi koje su postale duhovna utjeha za brojne vjernike kroz stoljeća: “Ovo će biti privilegija za tebe i za sve karmelićane: tko god umre odjeven u ovo, neće patiti od vječne vatre, nego će biti spašen.”
Od tog trenutka, škapular – jednostavan komad smeđe tkanine – postaje simbol Marijine zaštite, znak predanja i vjere te moćni štit u duhovnoj borbi.
Brdo Karmel – biblijsko mjesto duhovne borbe
Naziv „Karmel“ na hebrejskom znači „vrt“ ili „voćnjak“. U Starom zavjetu, to je bilo mjesto ne samo prirodne ljepote, već i duboke molitve i duhovne obnove.
Upravo na toj planini prorok Ilija poduzimao je velike korake protiv idolopoklonstva. U dramatičnom događaju opisanom u Prvoj knjizi o Kraljevima (1 Kr 18), Ilija izaziva 450 Baalovih proroka i moli Boga da ognjem s neba potvrdi pravu vjeru. I doista, nebeski oganj spaljuje Ilijinu žrtvu, dok Baalovi proroci ostaju bez odgovora.
U toj starozavjetnoj sceni krije se i dublja simbolika: borba između istine i laži, svjetla i tame. Upravo zato karmelićani vide Karmel kao mjesto borbe i vjernosti – mjesto gdje oganj Božje prisutnosti spaljuje grijeh i vraća narod na pravi put.
Obećanja Gospe svetom Šimunu Stocku: Ovo je moć karmelskog škapulara
Marija, duhovna Kraljica Karmela
U karmelićanskoj tradiciji, Blažena Djevica Marija poštuje se kao “Cvijet Karmela” (Flos Carmeli). Ona je, kako ju opisuju redovničke himne, vinova loza puna cvjetova – duša koje svojim zagovorom njeguje, zalijeva i prati prema punini života u Bogu. U tom smislu, Marija nije samo zaštitnica Reda, već i njegov uzor: žena tišine, molitve i potpunog predanja Bogu.
U evanđelju po svetom Luki piše: “Sve je to čuvala i prebirala u svom srcu.” Upravo taj Marijin duh karmelićani nastoje nasljedovati – tih, ali gorljiv duh, koji u skrovitosti srca nosi ljubav Božju.
Marijina borba za izgubljene duše
Povijest brda Karmel podsjeća nas da Marija nije pasivna promatračica, nego snažna zagovornica u duhovnoj borbi. Njezino obećanje svetom Šimunu Stocku ukazuje na njezinu odlučnost da pomogne svakom grešniku koji joj se obrati, ma koliko daleko bio od Boga. Njezina prisutnost nije samo utjeha, već i moćna snaga.
Grijeh često djeluje kao nepremostiva prepreka, ali Marijina ljubav je jača. Sveti Ivan Pavao II. govorio je da je nošenje škapulara “jednostavan čin koji hrani pobožnost i čini nas osjetljivima na ljubavnu prisutnost Djevice Majke.” U toj prisutnosti, srce se tiho otvara obraćenju.
Kao što je prorok Ilija zazvao oganj da padne s neba, tako i Marija u našem životu zaziva oganj Duha Svetoga, ne oganj uništenja, već oganj božanske ljubavi koji spaljuje okove grijeha i oslobađa nas da budemo istinska djeca Božja.
POJAVIO SE VELIKI ZNAK NA NEBU: Svećenik: Jasan znak da živimo u središtu Apokalipse