Kineska vojska gradi vrlo veliki kompleks u zapadnom Pekingu koji će, prema američkim obavještajnim procjenama, služiti kao ratno zapovjedno središte puno veće od Pentagona, prema tvrdnjamameričkih dužnosnika, piše Financial Times. Naime, satelitske snimke koje analiziraju američke obavještajne službe prikazuju gradilište površine od 1.500 jutara, smješteno 30 km jugozapadno od Pekinga. Duboke iskopine na tom području bit će navodno korištene za velike, ojačane bunkere koji će štititi kineske vojne vođe u slučaju sukoba – uključujući i mogući nuklearni rat.
Prema potvrdi sadašnjih i bivših američkih dužnosnika, obavještajne službe intenzivno nadziru lokaciju koja bi mogla prerasti u najveći vojni zapovjedni centar na svijetu, premašujući Pentagon barem deseterostruko. FT-ove satelitske snimke ukazuju da su ključni građevinski radovi započeli sredinom 2024. godine. Trojica upućenih izvora otkrila su da su pojedini obavještajni analitičari neslužbeno prozvali projekt “Pekinškim vojnim gradom”. Ova gradnja koincidira s razvojem novog naoružanja i vojne strategije Narodnooslobodilačke vojske Kine pred stotu obljetnicu njezina osnivanja 2027. Prema američkim obavještajnim izvješćima, predsjednik Xi Jinping zadužio je PLA da do tog datuma razvije kapacitete za napad na Tajvan. Istovremeno, PLA ubrzano širi svoj nuklearni arsenal i radi na unapređenju koordinacije među svojim granama. Vojni eksperti ističu da je upravo manjak integracije jedna od ključnih slabosti PLA-a u usporedbi s američkim oružanim snagama.
“Ako se potvrdi, ovaj novi napredni podzemni zapovjedni bunker za vojno vodstvo, uključujući predsjednika Xija kao predsjedatelja Središnje vojne komisije, signalizira kinesku namjeru da izgradi ne samo svjetski vrhunsku konvencionalnu vojsku, već i napredne sposobnosti za nuklearno ratovanje”, izjavio je Dennis Wilder, bivši voditelj odjela za analizu Kine pri CIA-i. Ured ravnatelja Nacionalne obavještajne službe SAD-a, koji nadzire američku obavještajnu zajednicu, nije komentirao projekt. Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu izjavilo je da “nije upoznato s detaljima”, ali je naglasilo da je Kina “posvećena putu mirnog razvoja i obrambenoj politici koja je isključivo defenzivne prirode”.
Nešto opasno se uzdiže
Renny Babiarz, nekadašnji analitičar snimaka u američkoj Nacionalnoj geoprostorno-obavještajnoj agenciji, analizirao je fotografije lokacije i izvijestio o intenzivnoj građevinskoj aktivnosti. Na području od 5 kvadratnih kilometara, uočio je više od 100 dizalica koje rade na razvoju podzemne infrastrukture. “Naša analiza ukazuje na moguću izgradnju više podzemnih objekata povezanih tunelima, no za potpunu procjenu potrebno je više podataka”, izjavio je Babiarz, sada na poziciji potpredsjednika za analizu i operacije u AllSource Analysis, tvrtki specijaliziranoj za geoprostornu analizu. Početkom mjeseca, gradilište je bilo u punom jeku, što odudara od trenutnog stanja u kineskom građevinskom sektoru, koji je pogođen krizom na tržištu nekretnina. Za razliku od uobičajenih komercijalnih projekata, ovdje nema izložbenih prostora niti službenih objava na kineskim internetskim stranicama. Iako nije primijećena vojna prisutnost, postavljeni su znakovi koji zabranjuju korištenje dronova i fotografiranje. Čuvari na ulazu odlučno su odbili pristup i nisu htjeli komentirati projekt, a isto je učinio i jedan nadzornik pri odlasku s gradilišta.
Kina neće čekati ni sekunde: Invazija je pitanje dana, ako se ‘gospodin’ zaleti