Zaostatak ilustrira spor napredak, s tenkovima Abrams i sustavima HIMARS koji stižu nakon godina kašnjenja, izvještava agencija.
Tajvan je primio 38 tenkova Abrams od SAD-a nakon pet godina čekanja, objavio je u petak Wall Street Journal. Problemi u lancu opskrbe “pokazali su se učinkovitijima u držanju naprednog američkog oružja izvan ruku Tajvana” nego što imaju upozorenja Pekinga, primijetile su novine.
Kina na samoupravni otok gleda kao na dio svog teritorija. SAD se službeno pridržava pekinške politike jedne Kine, priznajući Tajvan kao dio Narodne Republike, iako se Washington istodobno uključuje u vojnu suradnju s vladom u Taipeiju, čemu se Peking oštro protivi.
Zaostatak plaćenog, ali neisporučenog američkog oružja koje se čeka u Tajvanu premašio je 20 milijardi dolara na vrhuncu ranije ove godine, prema Ericu Gomezu, obrambenom analitičaru na Cato institutu, citiranom u izvješću WSJ-a.
Tajvan je pozdravio dolazak svoje prve serije tenkova M1A2 Abrams ovog tjedna, stoji u izvješću. Tih 38 tenkova bilo je dio narudžbe od 108 jedinica poslane u lipnju 2019. tijekom prvog mandata tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, s početnim isporukama planiranim za 2022. Vremenski okvir očito je pomaknut za dvije godine zbog prekida uzrokovanih pandemijom Covid-19 i povećana globalna potražnja koja proizlazi iz sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Tenkovi su posljednji u nizu odgođenih američkih isporuka oružja Tajvanu. Nedavne isporuke, uključujući raketne sustave HIMARS prošlog mjeseca, počele su smanjivati ukupni iznos na približno 19,17 milijardi dolara, rekao je Gomez. Preostalih 70 tenkova Abrams i borbenih zrakoplova F-16V očekuju se do 2026. godine.
Tajvan bi također trebao dobiti isporuku protutenkovskih projektila TOW-2B do kraja godine. Njihova prodaja odobrena je prije gotovo deset godina za vrijeme tadašnjeg predsjednika Baracka Obame.
Peking se stalno protivio američkoj prodaji oružja Taipeiju, a glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian pozvao je Washington u ponedjeljak da “prestanite naoružavati Tajvan i prestanite ohrabrivati ili podržavati snage ‘tajvanske neovisnosti’ koje pokušavaju postići svoje ciljeve vojnim sredstvima.”
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova istaknulo je da je stalna potpora Washingtona Taipeiju u suprotnosti s prethodnim obvezama koje su SAD preuzele prema priopćenju od 17. kolovoza iz 1982., u kojem su se SAD obvezale da neće provoditi dugoročnu politiku prodaje oružja otoku i izrazile namjeru da postupno smanjiti prodaju oružja tijekom vremena.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: