Pridošlice u automobilskoj industriji poput tajvanskog proizvođača iPhonea Foxconna i kineske Huawei Technologies manevriraju kako bi stekli prednost u sektoru električnih vozila, što je navelo proizvođače automobila poput japanskog Nissana i Honde da najave planove udruživanja snaga protiv poplave ambicioznih konkurenata.
Također poznat kao Hon Hai Precision Industry, Foxconn je uhvatio karike u lancu opskrbe automobilske industrije, jedna od sve većeg broja tehnoloških tvrtki koje koriste svoje znanje i iskustvo u elektronici i komunikacijama.
Foxconnov automobilski pothvat s tajvanskim proizvođačem automobila i uvoznikom Yulon Motor Co., Foxtron, predstavio je svoj Model B, elegantni EV hatchback, kao i svoju automobilsku elektroniku, na sajmu potrošačke elektronike u Las Vegasu prošlog tjedna.
Honda i Nissan objavili su u prosincu da planiraju tražiti spajanje, potez za koji se navodi da je djelomično potaknut Foxconnovim interesom za Nissan.
Evo novosti o Foxconnovim automobilskim ambicijama.
Od iPhonea do električnih vozila
Bez obzira na to želi li Foxconn dati ponudu za Nissan ili ne, ima velike ambicije, rekavši da u konačnici namjerava proizvesti četiri od svakih 10 prodanih električnih vozila u svijetu. Proizvođač po ugovoru uložio je gotovo 1,3 milijarde dolara u akvizicije povezane s automobilima u prošlom desetljeću, prema Mergermarketu, tvrtki za istraživanje spajanja i akvizicija.
Uz Foxtron, zajedničko ulaganje za proizvodnju automobila s tajvanskim Yulon Motorom, ima 50% zajedničko ulaganje sa Stellantis NV za dizajn i prodaju automobilskih poluvodiča i 50% zajedničko ulaganje s njemačkim ZF Friedrichshafen AG, glavnim dobavljačem automobila, za proizvodnju putničkih automobila šasija automobila. Uložio je u tvrtku Indigo Technologies, koja komercijalizira sustav detekcije ceste razvijen na MIT-u. Također ima ugovor o suradnji s Blue Solutions za razvoj solid state baterija i surađuje s talijanskim dizajnerom automobila Pininfarinom.
Foxconn drži 34% udjela u japanskoj elektroničkoj tvrtki Sharp, koja se polako usmjerava prema automobilskom sektoru. Ove su godine Foxconn i Sharp predstavili konceptno vozilo LDK+ (dnevni boravak, blagovaonica, kuhinja), kompaktni monovolumen koji se pretvara u životni prostor sa solarnom i skladišnom baterijom te velikim LCD zaslonom.
“Upotrebom plug-and-play strategije slične svojim elektroničkim poslovima, Foxconnov prodor u električna vozila je preventivni potez u iščekivanju sve većeg približavanja elektronike i automobilskih tehnologija,” Vivian Wong, voditeljica Mergermarkets M&A Analytics za Azijski Pacifik, stoji u komentaru poslanom e-poštom.
Druge nove tehnološke tvrtke postale su proizvođači automobila
Kineski Huawei Technologies, proizvođač pametnih telefona i uređaja Xiaomi te divovi e-trgovine Alibaba i Baidu također povećavaju svoje EV operacije, oslanjajući se na svoju veličinu i snagu u naprednim tehnologijama dok vozila postaju sve više kompjuterizirana.
Huawei ima nekoliko zajedničkih pothvata za električna vozila u okviru onoga što je nazvao Harmony Intelligent Mobility Alliance, uključujući električna vozila marke Luxeed s Chery Automobile i električna vozila marke Aito sa Seres grupom. Njegov zajednički pothvat s JAC Motorom, proizvođačem automobila sa sjedištem u istočnoj kineskoj pokrajini Anhui, najavio je planove za natjecanje s luksuznim markama kao što su Rolls-Royce i Mercedes Benz AG.
Neke japanske elektroničke tvrtke također su uskočile u to. Osim Sharpovog partnerstva s Foxconnom, div zabave i tehnologije Sony Corp. ima EV joint venture s Hondom koji planira predstaviti EV Afeela sedan za pretprodaju ove godine.
Sve veće oslanjanje na povezanost između automobila, telefona, prijenosnih računala i televizora namamilo je takve tvrtke na tržište koje se brzo transformira elektrifikacijom, čak i ako su prodori na neka tržišta zastali zbog tarifa i drugih čimbenika.
Što je s Nissanom?
Nissan je 2010. predstavio Leaf, prvo električno vozilo za masovno tržište, koje ima snažnu EV tehnologiju, platforme vozila i prodajne kapacitete koji bi se svidjeli pridošlicama poput Foxconna.
Izvještaji japanskih medija i tajvanske središnje novinske agencije kažu da je glavni strateški direktor Hon Haia, izvršni veteran Nissana Jun Seki, posjetio Francusku radi razgovora s francuskim Renault SA, koji drži 15% udjela u Nissanu i više dionica u francuskom trustu. Seki je bivši glavni operativni direktor Nissana i bivši predsjednik Dongfeng Nissana, zajedničkog ulaganja u Kini.
U službenoj objavi planova za pokušaj spajanja s Hondom, izvršni direktor Nissan Motor Corp. Makoto Uchida rekao je da se Foxconn nije izravno obratio njegovoj tvrtki u vezi s mogućim spajanjem. Foxconn nije odgovorio na zahtjeve za komentar.
Nissanovi interni problemi mali su dio većeg izazova koji je svim velikim proizvođačima automobila postavljen usponom Tesle, koja više od polovice svojih električnih vozila proizvodi u Kini, i kineskih proizvođača automobila poput BYD-a u industriji koja je toliko konkurentna da više od desetak kineskih električnih vozila proizvođači su već odustali, pobijedili su ih veće i jače tvrtke koje su u igru ušle prije njih.
Do sada put nije bio gladak
Kako tempo rasta prodaje usporava, a kupci automobila sumnjaju u pristupačnost i praktičnost prelaska na elektriku, situacija je bila teška i pred Foxconnom je dug put prije nego što se uspije natjecati s vodećima u industriji kao što su BYD i Tesla.
Trebalo je proizvoditi baterijski EV kamion Endurance u bivšoj tvornici General Motorsa u Lordstownu, Ohio, koju je kupio 2023. Lordstown Motors Corp. tada je podnio zahtjev za stečaj. Foxconn je također uspostavio partnerstvo 2021. s Fiskerom Inc., proizvođačem kamiona Ocean EV, koji je zahtijevao izradu do 250.000 vozila. Fisker je u lipnju podnio zahtjev za zaštitu od stečaja prema Poglavlju 11.
No čini se da je tvrtka neustrašiva.
Foxconn navodi šest modela električnih vozila na svojoj web stranici, uključujući svoj autobus Model T, kamionet Model V, kombi Moden N, svoj Model B i svoju “luksuznu glavnu” limuzinu Model E.