Nakon što je uspostavila neočekivano bliske veze s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, talijanska desničarska premijerka Giorgia Meloni spremna je iskoristiti prirodniji savez s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom koji je postavlja kao ključnog sugovornika između SAD-a i Europe.
Tjednima prije njegove inauguracije, Meloni se susrela s Trumpom u njegovom odmaralištu Mar-a-Lago, posjet za koji je rekla da je prošao “iznad očekivanja”. Putovanje je, rekla je, “bila prilika za potvrdu veze koja obećava da će biti vrlo čvrsta”, dodajući diplomatski, “Ne znam mogu li reći privilegirana.”
Snažan transatlantski odnos između dviju konzervativnih vlada stvara “dodatnu vrijednost, ne samo za Italiju nego i za Europu u cjelini”, rekla je novinarima ovog mjeseca.
Ostaje za vidjeti u čiju će korist taj odnos ići, a neki promatrači kažu da bi Meloni mogla postati ili šaptač Trumpu, vršeći utjecaj, ili trojanski konj u Europi – za Trumpove potrebe.
“Jasno je da ako Trump traži osobu koju će nazvati u Europi kada je u potrebi, Meloni je ta”, rekao je Franco Pavoncello, profesor političkih znanosti i predsjednik rimskog Sveučilišta John Cabot. “Oko nje u Europi je pustinja.”
Meloni projektira stabilnost
Poznata po svojim rotirajućim vladama koje rijetko završavaju pune parlamentarne mandate, Italija je u neobičnoj poziciji najstabilnije vlade među glavnim europskim saveznicima i G-7 saveznicima, dok se Njemačka, Francuska, pa čak i Kanada bore.
Meloni je dovela svoju nekoć rubnu, postfašističku stranku od ekstremne desnice do više mainstream pozicija, posebno u vanjskoj politici. Postala je vodeća politička figura u Europi nakon što je njezina krajnje desna stranka Braća Italije postigla dobar učinak na izborima za EU prošlog lipnja.
48-godišnja talijanska čelnica otputovala je na Floridu dok je njezina vlada radila na oslobađanju Irana talijanskog novinara koji je uhićen sredinom prosinca. Nekoliko dana nakon povratka, novinarka Cecilia Sala puštena je u ono što je Meloni opisala kao “diplomatska triangulacija” između SAD-a, Italije i Irana. Četiri dana kasnije, Italija je oslobodila iranskog državljanina koji je bio zadržan na temelju američke tjeralice.
Dok je Meloni zanijekala bilo kakvu izravnu umiješanost Trumpa u dogovor, njezin ministar obrane rekao je da su slike Meloni kako stoji uz njega ojačale njezin “kredibilitet” u kritičnom trenutku.
Meloni i Trump kao prirodni saveznici
Na ideološkim osnovama, Meloni je prirodni saveznik budućeg američkog predsjednika. Preuzela je migraciju, tražeći dogovore s afričkim državama kako bi obeshrabrila odlaske i odlučna je provjeravati muške tražitelje azila u dva centra koje je Italija izgradila u Albaniji. Njezina je vlada također usvojila konzervativnu obiteljsku politiku, uključujući zabranu surogat majčinstva i poduzela je mjere usmjerene na suzbijanje pobačaja.
Osobna kemija između Trumpa i Meloni također je očita i povećava njezine šanse da postane njegov glavni lider u Europi. Njih dvoje viđeni su u raspravama tijekom proslave ponovnog otvaranja pariške katedrale Notre Dame 7. prosinca, kada su započeli posjet Mar-a-Lagu. Meloni također ima dobro dokumentirano prijateljstvo s ključnim Trumpovim savjetnikom Elonom Muskom.
Talijanski premijer jedan je od tek nekolicine svjetskih čelnika koji će vjerojatno prisustvovati Trumpovoj inauguracijskoj ceremoniji 20. siječnja, potvrđujući snažne veze s američkom administracijom.
Zajednička točka s lijevim centrom Bidenom
Više je iznenađujući bio Meloniin jak odnos s Bidenom, koji je isprva smatrao Meloniin uspon na vlast kao najavljujući pomak udesno u globalnoj politici. Ali Bidenovu zabrinutost oko njezine ideologije ublažila je njezina potpora Ukrajini u njezinom nastojanju da odbije žestoku invaziju Rusije i njezina spremnost da se povuče iz sudjelovanja Italije u kineskoj inicijativi Pojas i put za izgradnju infrastrukture.
Njih su se dvoje susreli najmanje dvaput u Washingtonu, što je vrlo neuobičajeno za talijanskog čelnika u samo dvije godine na vlasti. Biden je čak planirao ovaj mjesec otići u Italiju na svoje posljednje inozemno putovanje kao predsjednik. To je putovanje, međutim, otkazano u zadnji čas kako bi Biden mogao ostati u Washingtonu kako bi nadgledao saveznu reakciju na šumske požare koji su razarali Los Angeles.
Umjesto toga, Biden i Meloni razgovarali su telefonom prošlog petka. Bijela kuća je priopćila da je Biden izrazio zahvalnost Meloni za talijansku potporu Ukrajini, kao i za vodstvo zemlje u G7, NATO-u i Europskoj uniji.
Rizici odnosa Meloni-Trump
Melonina proatlantska pozicija, koja je osigurala njezine veze s Bidenom, mogla bi se pokazati kao izazov za Trumpov odnos. Trump gura saveznike u NATO-u da povećaju svoju potrošnju na 5% nacionalne proizvodnje, a Italija je jedna od samo osam članica koje padaju ispod ciljanih 2% obrambene potrošnje.
“Što se tiče Ukrajine, Trumpova administracija pokušat će pronaći način za dijalog s Rusijom kako bi se postiglo rješenje i vjerojatno će tražiti od Europe da učini više”, rekao je Mario Del Pero, stručnjak za transatlantske odnose i profesor međunarodne povijesti na SciencesPo u Parizu. “To će Italiju staviti u tešku situaciju.”
Meloni je već bila prisiljena komentirati Trumpovu nedavnu ekspanzionističku retoriku, rekavši novinarima da su njegovi komentari o pripajanju Grenlanda, Kanade i Paname bili zamišljeni kao sredstvo odvraćanja, “snažna poruka drugim velikim globalnim igračima, a ne neprijateljska akcija”.
Talijansko bi gospodarstvo također bilo izazvano Trumpovim obećanjem carina na izvoz, koje bi s 10 posto mogle stajati talijansko gospodarstvo usmjereno na izvoz do 7 milijardi dolara, prema studiji tvrtke za analizu rizika Prometeia. Italija ima trgovinski suficit od 42 milijarde eura sa Sjedinjenim Državama, drugim izvoznim partnerom nakon Njemačke.
Zaključak je, prema analitičarima, da Meloni ostaje pravi nacionalist, koji će prije svega štititi talijanske interese.
To bi se moglo okrenuti u korist Europe, na primjer u slučaju trgovinskih tarifnih ratova ili sukoba troškova obrane. Ali to bi se dugoročno moglo pokazati razornim za europsko jedinstvo.
Već prijavljeni dogovor s Muskovim SpaceX-om za pružanje komunikacija putem Starlink tehnologije talijanskim institucijama prijeti potkopavanjem orbitalne konstelacije Iris2 od 290 satelita koju vodi europski konzorcij koji uključuje talijanskog obrambenog izvođača Leonardo.
“Naivno je zamišljati da će ona moći braniti interese EU-a, dok će vjerojatnije djelovati kao trojanski konj za Trumpa u Europi”, rekla je Nathalie Tocci, direktorica Instituta za međunarodne poslove sa sjedištem u Rimu. “Kada se suoči s teškim izborima, uvijek na kraju ode na euroskeptični način jer tamo njezino srce uistinu kuca.”
___
Doprinio je Aamer Madhani iz Washingtona, DC.