- Talijanska novinarka Cecilia Sala, koja je bila u pritvoru u Iranu tri tjedna, puštena je u srijedu, rekli su talijanski dužnosnici.
- Talijanski komentatori nagađali su da je Iran uhitio Salu kao adut za potkusurivanje kako bi osigurao oslobađanje Mohammada Abedinija, koji je uhićen u milanskoj zračnoj luci Malpensa na temelju američke tjeralice.
- Američko ministarstvo pravosuđa optužilo je Abedinija i još jednog Iranca za opskrbu Irana tehnologijom bespilotnih letjelica korištenom u napadu u siječnju 2024. u kojem su ubijena tri američka vojnika u Jordanu. I dalje je u pritvoru u Italiji.
Talijanski novinar zadržan u Iranu tri tjedna, čija se sudbina ispreplela sa sudbinom iranskog inženjera kojeg traže Sjedinjene Države, oslobođen je u srijedu i kreće kući, rekli su talijanski dužnosnici.
Zrakoplov u kojem je bila Cecilia Sala (29) napustio je Teheran nakon “intenzivnog rada na diplomatskim i obavještajnim kanalima”, priopćio je ured premijerke Giorgie Meloni, dodajući da je talijanska premijerka osobno obavijestila Saline roditelje o vijestima.
Iranski mediji potvrdili su oslobađanje novinara, pozivajući se samo na inozemna izvješća. Iranski dužnosnici nisu odmah komentirali.
TKO JE GIORGIA MELONI? TRUMP DOMAĆIN TALIJANSKOM PREMIJERU U MAR-A-LAGU
Sala, novinarka dnevnika Il Foglio, uhićena je u Teheranu 19. prosinca, tri dana nakon što je stigla s novinarskom vizom. Optužena je za kršenje zakona Islamske Republike, objavila je službena novinska agencija IRNA.
Talijanski komentatori nagađali su da je Iran zatočio i držao Salu kao adut za pregovaranje kako bi osigurao oslobađanje Mohammada Abedinija, koji je uhićen u milanskoj zračnoj luci Malpensa tri dana prije, 16. prosinca, na temelju američke tjeralice.
Američko ministarstvo pravosuđa optužilo je Abedinija i još jednog Iranca za isporuku tehnologije bespilotnih letjelica Iranu koja je korištena u napadu na američku ispostavu u Jordanu u siječnju 2024. u kojem su ubijena tri američka vojnika. I dalje je u pritvoru u Italiji.
Salino puštanje na slobodu dočekano je klicanjem u Italiji, gdje je njezino stanje dominiralo naslovnicama, dok su zastupnici pozdravljali uspješne pregovore za njezino vraćanje kući.
Do toga je došlo nakon što je Meloni prošli vikend iznenada otputovala na Floridu kako bi se sastala s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom na njegovom imanju Mar-a-Lago.
IRANSKI NUKLEARNI PROGRAM BLIŽI SE “TOČCI BEZ POVRATKA”, KAŽE FRANCUSKI MACRON
Meloni je tvitala Salin povratak u izjavi na X u kojoj je zahvalila “svima onima koji su pomogli da Cecilijin povratak bude moguć, omogućivši joj da ponovno zagrli svoju obitelj i kolege.”
Salina sudbina ispreplela se s Abedinijevom jer su ministarstva vanjskih poslova svake zemlje pozvala veleposlanika druge da zahtijevaju oslobađanje zatvorenika i pristojne uvjete pritvora. Diplomatsko klupko bilo je posebno komplicirano za Italiju, koja je povijesni saveznik Washingtona, ali održava tradicionalno dobre odnose s Teheranom.
Članovi Melonijeva kabineta osobno su se zainteresirali za slučaj s obzirom na geopolitičke implikacije. Ministar vanjskih poslova Antonio Tanaji i ministar obrane Guido Crosetto pozdravili su diplomatski timski rad uključen u osiguravanje Salina oslobađanja, što je predstavljalo značajnu pobjedu za Meloni.
Od krize u američkom veleposlanstvu 1979. godine, u kojoj su deseci talaca oslobođeni nakon 444 dana zatočeništva, Iran je koristio zatvorenike sa zapadnim vezama kao adut za pregovaranje u pregovorima sa svijetom.
U rujnu 2023. pet Amerikanaca koji su godinama bili zatočeni u Iranu oslobođeno je u zamjenu za pet Iranaca u američkom pritvoru i za 6 milijardi dolara zamrznute iranske imovine koju će Južna Koreja osloboditi.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Zapadni novinari su također držani u prošlosti. Roxanu Saberi, američku novinarku, Iran je 2009. držao u pritvoru oko 100 dana prije nego što je puštena.
Iran je također priveo novinara Washington Posta Jasona Rezaiana, koji je bio zatočen više od 540 dana prije nego što je pušten 2016. u razmjeni zatvorenika između Irana i SAD-a
U oba slučaja Iran je iznosio lažne optužbe za špijunažu na saslušanjima iza zatvorenih vrata.