Predsjednik La Lige, koji je objavio limite plaća klubova: “Talijansko prvenstvo, kao ni Ligue 1, nema pravilo koje regulira financijski fair play. Mi i Bundesliga s druge strane…”
Dvaput godišnje La Liga objavljuje gornje granice plaća klubova La Lige i Segunde, tablicu sastavljenu na temelju prihoda i troškova različitih momčadi. Prezentacija postaje privilegirani događaj za pregled ekonomske situacije u kontinentalnom nogometu. “Ispravan put prema ekonomskoj održivosti europskog nogometa sigurno nije talijanski – otvoreno kaže Javier Tebas, predsjednik La Lige -. Serie A kao Ligue 1 nema zakonodavstvo koje regulira financijski fair-play kao što imamo mi i Bundesliga U Engleskoj se nešto pomiče, ali UEFA je poboljšala svoje propise o financijskom fair playu, među ostalim, crpeći inspiraciju iz našeg sustava u mnogim aspektima, a posebno je jasno da se natječemo u različitim uvjetima od drugih, godinama smo osuđivali odlaganje ekonomska situacija Premier lige koja nam šteti, ali nas svakako ne tjera da promijenimo smjer: druge zemlje su te koje se moraju prilagoditi pravilima UEFA-e, mi, da bismo financijski bili konkurentniji na terenu, nismo spreman ući u džunglu i vratiti se na stanje od prije 10-15 godina”.
Španjolski primjer
—
Opet Tebas: “Real Madrid je besplatno uzeo najboljeg igrača na svijetu (Mbappé, ur.), Barcelonin cantera je primjer. Ne gradi se sve velikim kupovinama, pogledajte što se događa s mnogim igračima uzetim po vrlo visokoj cijeni iz Premier lige, La Liga je u tom smislu najučinkovitije prvenstvo. A španjolski uspjesi na Europskom prvenstvu i Olimpijskim igrama, s igračima koje smo trenirali i koji uglavnom igraju u La Ligi, najbolja su demonstracija.”
liga
—
Iz tablice ograničenja potrošnje na plaće proizlaze tri stvari: Barcelona se popravlja, ali i dalje ne diše najbolje, Madrid ekonomski ide poput vlaka, Sevilla proživljava financijsku dramu koja bi ih mogla preplaviti na sportskoj razini. S velikim gospodarskim naporima i snažnim prihodima od gotovo milijardu eura, Barcelona je povećala svoj platni limit za 222 milijuna eura u odnosu na veljaču 2024., dosegnuvši 426 milijuna. Još uvijek nije dovoljno: katalonski klub i dalje ima višak osoblja i ima dva igrača, Danija Olma i Paua Victora, trenutno registrirana samo do 31. prosinca. Od sada do kraja godine, Barça će morati pronaći više novca kako bi uravnotežila omjer između troškova i prihoda. Što se tiče plaća, Barça ostaje jako daleko od Madrida koji za plaće prve momčadi može potrošiti i do 757 milijuna (+22 u odnosu na prošlu provjeru i +328 u odnosu na velikog katalonskog rivala).
Igrajte Fantaampioto, Gazzettino fantasy natjecanje s 300.000 € nagradnog novca! Izazovite najbolje fantasy igrače u Italiji. Za registraciju KLIKNITE OVDJE
Seviljski ponor
—
Grozna je brojka Seville koja je gubitkom, između ostalog, i 70 milijuna eura zajamčenih Ligom prvaka, pala u ekonomski ponor: trenutačno je limit na plaće tek 2,4 milijuna, u veljači je bio 152 milijuna. Da, nema grešaka u tipkanju, a podsjetimo da je Barcelona prije dvije godine zapravo bila u minusu. Što to znači: budući da se postojeći ugovori ne mogu otkazati, Sevilla mora prodati i unovčiti kako bi pokušala povećati moguću potrošnju na momčad, točno kao što je učinila Barcelona. Trebat će vremena da se spoji kraj s krajem, a oprez Lige u tom smislu je željezni: “Tko ne plaća porez, ili igrači, ili treneri, kažnjava se ispadanjem.” Krajnja mjera, ali u La Ligi inzistiraju na onome što je Tebas rekao: “Ne želimo se vratiti na situaciju iz 2010. godine”.
© SVA PRAVA PRIDRŽANA