Nakon trijumfalnog povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću početkom 2025. godine, mnogi tehnološki magnati i financijski čelnici koji su javno podržali njegovu predsjedničku kampanju suočavaju se s neugodnom stvarnošću. Tek nekoliko mjeseci nakon inauguracije, njihov optimizam se pretvorio u zabrinutost. Trumpov opsežni carinski plan, objavljen u srijedu, izazvao je potres na tržištima. Nasdaq je pretrpio najgori tjedan od početka pandemije COVID-19 u 2020. godini, s padom od čak 10%. Sedam najvećih američkih tehnoloških divova izgubilo je zajedno gotovo 1,8 bilijuna dolara tržišne vrijednosti u samo dva dana.
“Ne biste mogli stvoriti goru tržišnu i makroekonomsku okolinu za izlazak na burzu,” izjavio je Phil Haslett, suosnivač EquityZena, platforme za ulaganje u privatne tvrtke. “Previše turbulencija. Svi ‘letovi’ su prizemljeni do daljnjega.”
Tehnološki divovi u crvenom
Posljedice pada osjetile su se širom sektora, prema podacima CNBC-a:
- Apple je zabilježio pad od 14%, najveći u posljednjih pet godina
- Tesla, pod vodstvom Trumpovog bliskog savjetnika Elona Muska, pala je za 9,2% i sada je u minusu preko 40% od početka godine
- Nvidia, Meta i Amazon pretrpjeli su dvoznamenkaste gubitke
- Microsoft je proslavio 50. obljetnicu usred tržišnog kaosa
Amazon bilježi deveti uzastopni tjedan gubitaka, što predstavlja najdulji takav niz od 2008. godine. Istovremeno, tržište inicijalnih javnih ponuda (IPO) gotovo je zamrlo. Internetski zajmodavac Klarna i platforma za prodaju ulaznica StubHub odgodili su svoje IPO-ove zbog tržišnih turbulencija, samo nekoliko tjedana nakon podnošenja zahtjeva Komisiji za vrijednosne papire.
Sukob mišljenja o učinku carina
Tijekom prošlogodišnje predsjedničke kampanje, istaknuti investitori poput Marca Andreessena podržali su Trumpa, očekujući da će njegova administracija potaknuti gospodarski uzlet i ukloniti prepreke rastu startupova koje je postavila Bidenova administracija. Andreessen i njegov partner Ben Horowitz izjavili su u srpnju da je njihova financijska potpora Trumpovoj kampanji bila zbog onoga što su nazvali boljom “agendom za male tehnološke tvrtke”.
Neki tehnološki poduzetnici koji su podržali Trumpa u kampanji sada brane svoje pozicije na društvenim mrežama. Keith Rabois, upravni direktor u Khosla Ventures, objavio je na platformi X ” da carine nisu inflacijske, da su učinkovite u smanjenju uvoza fentanila te očekuje da će “većina drugih zemalja popustiti i to brzo.” No, kinesko Ministarstvo financija objavilo je u petak da će nametnuti carinu od 34% na svu robu uvezenu iz SAD-a počevši od 10. travnja.
Shaun Maguire iz Sequoia Capitala, koji je najveći ulagač u Klarnu i otvoreni Trumpov pristaša, napisao je na X-u: “Prvi predsjednik s dugoročnim razmišljanjem u mom životu” te je u odvojenom postu dodao da “cijena dionica gotovo ništa ne govori o dugoročnom zdravlju gospodarstva.”
Ekonomisti upozoravaju na recesiju
Nasuprot optimizmu tehnoloških investitora, Mohamed El-Erian, glavni ekonomski savjetnik Allianza, upozorio je u petak da Trumpove opsežne uvozne carine dovode američko gospodarstvo u opasnost od recesije. “Došlo je do velikog ponovnog određivanja izgleda za rast, s vjerojatnošću recesije u SAD-u koja raste do 50%, vidjeli ste porast inflacijskih očekivanja do 3,5%,” rekao je El-Erian za CNBC.
U međuvremenu, izvršni direktori tehnoloških megakompanija uglavnom su šutjeli ovaj tjedan, a njihovi predstavnici za odnose s javnošću odbili su komentirati njihove stavove. Satya Nadella, izvršni direktor Microsofta, našao se u neugodnoj poziciji u petak slaveći 50. obljetnicu svoje tvrtke u sjedištu u Redmondu. Kada su ga pitali o carinama, Nadella je vješto izbjegao pitanje i izbjegao izraziti svoje mišljenje o tome hoće li nove politike ometati Microsoftovo poslovanje.
Steve Ballmer, kojeg je Nadella naslijedio 2014. godine, priznao je da je “poremećaj vrlo težak za ljude” i da “kao dioničar Microsofta, ovakva stvar nije dobra.” Ballmer i Bill Gates spadaju među 12 najbogatijih ljudi na svijetu zahvaljujući svom bogatstvu u Microsoftu.
Lise Buyer, koja je prethodno pomagala Googleu pri izlasku na burzu, a sada radi kao savjetnica tvrtkama koje se pripremaju za javnu ponudu, rekla je da u ovakvim uvjetima nema apetita za rizik na tržištu. “Dok se tržišta ne stabiliziraju i dok ne dobijemo priliku za procjenu razina vrednovanja, izvršni direktori izlistanih tvrtki trebali bi raditi na smirivanju potencijalno uznemirenih zaposlenika,” savjetovala je Buyer.