Predstavnički dom u Teksasu usvojio je u nedjelju republikanski prijedlog zakona koji je zahtijevao da se deset zapovijedi prikaže u svakoj školskoj sobi u cijeloj državi Lone Star, što ga je približio bliže zakonu.
Nakon tjedan dana rasprave, u kojem su demokrati pokušali uvesti izmjene i dopune koje omogućuju pojedinim okruzima da se isključe i nabroji zapovijedi na jezicima koji nisu engleski, prijedlog zakona, poznat kao SB 10, konačno je proglašen za 82 glasa na 46.
Zakonodavstvo će biti glasovalo u državnom Senatu i, ako prođe, bit će poslana stolu guvernera Grega Abbotta na njegov potpis.

Senat je mahnuo ranijim nacrtom glasanjem za 20-11 stranaka.
Predlog zakona zahtijeva da sve javne osnovne i srednje škole „prikazuju na vidljivom mjestu u svakoj učionici škole trajni plakat ili uokvirenu kopiju Deset zapovijedi“, koji ne smije biti manji od 16 inča za 20 inča i nositi potpuni tekst dekaloga, kao što je urezano na kamenim tabletama koje su u skladu s Mount Spinaiom, u skladu s tim.
Ako to postane zakon, od svih teksaških škola morat će prihvatiti sve odgovarajuće prikaze koji su privatno donirani od akademske godine 2025/26 nadalje.
Nije jasno kakve bi posljedice mogle biti ravnatelja ili učitelja koji se odbija pridržavati. Ipak, analiza odbora Doma zaključila je da sam prijedlog zakona “izričito ne stvara kazneno djelo”.
“Postavljajući deset zapovijedi u učionice u javnim školama, osiguravamo da naši učenici dobiju isti temeljni moralni kompas kao i preci naše države i zemlje”, rekao je guverner Teksasa Dan Patrick.
“Deset zapovijedi dio je naše Teksaške i američke priče”, rekao je državni senator Phil King, autor zakona.
Državni veleposlanik James Talarico, demokrat i kršćanin, protivio se tome u ime nekršćanskih studenata države rekavši jednostavno: “Prisiljavanje naše religije niz grlo nije ljubav.”

Emily Witt iz Teksaške mreže za slobodu, koja se zalaže za vjersku slobodu, rekla je da je val zakonodavstva vođenih konzervativnim u Teksasu i drugim južnim državama dio šire „koordinirane strategije“ za usađivanje Biblije u javnim školskim obrazovanju.
“Poruka koju šalje djeci je da im kažu da njihova religija nije bitna i nije toliko važna kao ova”, rekla je.
“Brinemo se što dovodi do maltretiranja i drugog filma-sve stvari u javnim školama koje pokušavamo spriječiti.”
Ekvivalentni prijedlozi zakona u Louisiani i Arkansasu koji naređuju javne prikaze zapovijedi ispunjeni su pravnim žalbama koje bi mogle završiti na Vrhovnom sudu SAD -a, koji je 1980. presudio da su takvi mandat neustavni.