Guverner Minnesote Tim Walz pozvao je u utorak na eliminaciju Elektorskog kolegija tijekom prikupljanja sredstava u Kaliforniji, potez za koji su se neki demokrati zalagali u prošlosti nakon poraza na izborima.
Walz je bio u privatnoj kući guvernera Kalifornije Gavina Newsoma u Sacramentu kada je govorio o procesu kojim se biraju američki predsjednici.
“Mislim da svi znamo da Elektorski kolegij mora otići”, rekao je, prema izvješću skupa s događaja, izvijestio je Bloomberg. “Potrebni su nam nacionalni izbori, ali to nije svijet u kojem živimo.”
TISUĆE NEGRAĐANA SKINUTE S BIRAČKIH POPISA, DESETCI ZAKONODAVCA ŽELE ODGOVORE OD GARLANDA
Godine 2023. guverner Minnesote potpisao je National Popular Vote Interstate Compact, sporazum u kojem bi svaka država dodijelila sve svoje elektorske glasove onome tko pobijedi na izborima za predsjednika, bez obzira na to kako su pojedine države glasovale. Sporazum bi stupio na snagu samo ako pristaše osiguraju obećanja država s najmanje 270 elektorskih glasova.
Fox News Digital obratio se na kampanje potpredsjednika Harrisa i bivšeg predsjednika Trumpa.
Elektorski kolegij sastoji se od određenog broja elektora iz svake države koji daju glasove za predsjednika i potpredsjednika. U 48 država i Washingtonu, DC, kandidat koji dobije najviše glasačkih listića u svoju korist dobiva sve elektorske glasove za tu državu. Maine i Nebraska dodjeljuju svoje birače proporcionalnim sustavom.
Pobjedniku je za pobjedu na predsjedničkim izborima potrebno 270 elektorskih glasova.
Elektorski kolegij osnovali su Očevi utemeljitelji u nastojanju da osiguraju da velike države ne dominiraju malima na predsjedničkim izborima ili da imaju previše moći. Ukidanje sustava zahtijevalo bi veliku ustavnu promjenu.
TRUMP MOŽE POBIJEDITI NA OVA 3 KLJUČNA PITANJA, GLASAČI U MICHIGANU GOVORE FOXU
Posljednjih su godina neki demokrati pozvali na ukidanje procesa u korist glasovanja naroda. Nedavni citirani primjeri uključuju pobjedu bivšeg predsjednika Trumpa nad Hillary Clinton 2016., u kojoj je pobijedila na izborima, ali je dobila manje elektorskih glasova.
Godine 2000. bivši predsjednik George W. Bush izgubio je izbore, ali je tijesno pobijedio na izborima. Mnogi republikanci protivili su se ukidanju sustava elektorskog kolegija, rekavši da bi takav potez rezultirao time da države s većim stanovništvom imaju neprimjeren utjecaj.
Drugi tvrde da bi to natjeralo predsjedničke kandidate da se usredotoče na nekoliko država tijekom sezone kampanje, a druge ignoriraju.
Godine 2012. Trump je kritikovao izborni sustav, nazivajući ga “katastrofom za demokraciju”. Godine 2018. ponovno je izrazio potporu toj ideji jer bi narodne izbore bilo “puno lakše osvojiti”.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Većina Amerikanaca – 63% – podržava ukidanje Electoral Collegea, prema nedavnoj anketi Pew Research Centera objavljenoj prošlog mjeseca.