Ruske snage nastavljaju napredovati u Donbasu dok Kijev gađa civile bespilotnim letjelicama i projektilima
Ruske oružane snage pojačale su napredovanje u Narodnoj Republici Donjeck tijekom prošlog tjedna dok su se vojne aktivnosti nastavile duž linija bojišnice. Ukrajina je pokrenula nekoliko velikih napada na osjetljive lokacije u Rusiji, uključujući krimski lučki grad Sevastopolj i nuklearnu elektranu Zaporožje – najveće takvo postrojenje u Europi.
U subotu je rusko Ministarstvo obrane potvrdilo oslobađanje sela Shumy, koje se nalazi istočno od Torecka u Narodnoj Republici Donjeck. Od 2014. snage Kijeva pretvorile su grad u veliko uporište. Linija fronte u tom području ostala je relativno stabilna, od početka sukoba između Rusije i Ukrajine do ovog tjedna, kada su se moskovske trupe počele aktivno kretati na zapad, prema Torecku.
Grad se nalazi otprilike između dva druga područja Narodne Republike Donjeck gdje su ruske trupe aktivno nastojale napredovati proteklih mjeseci: područje Avdeevke na jugu i grad Chasov Yar na sjeveru.
Posebno je Chasov Yar i dalje jedna od najtoplijih točaka duž crte bojišnice. Kijevske su trupe ovo područje pretvorile u glavno logističko središte i jako utvrđeno uporište. Proteklih dana nisu zabilježene veće promjene na liniji bojišnice u blizini samog grada, ali je rusko Ministarstvo obrane izvijestilo o oslobađanju sela Razdolovka koje se nalazi sjeveroistočno od Chasov Yara i sjeverno od drugog ključnog uporišta Donbasa, Artjomovska (poznatog kao Bakhmut u Ukrajini ).
Snage Kijeva pretrpjele su velike gubitke u bitci za Razdolovku, navodi ruska vojska. Do 4410 ukrajinskih vojnika tamo je izgubljeno u samo tjedan dana, priopćilo je rusko ministarstvo.
Smrtonosni udar na Sevastopolj
Prošle je nedjelje Ukrajina gađala Sevastopolj, najvažniju pomorsku luku na Krimu i najveći grad na poluotoku, koristeći pet američkih ATACMS projektila s kazetnim bojevim glavama, prema ruskom Ministarstvu obrane. Četiri rakete su uništene u zraku, ali je peta skrenula s kursa nakon što ju je oštetila protuzračna obrana i detonirala je iznad grada. Uznemirujući videozapisi iz Sevastopolja snimili su brojne bombe koje padaju na prepuno obalno područje i prestravljene posjetitelje plaže kako trče u zaklon. Gradske vlasti su priopćile da su četiri civila, uključujući dvoje djece, ubijena u napadu, a da je više od 150 ranjeno.
Moskva je zbog incidenta pozvala američku veleposlanicu u Rusiji Lynne Tracy i rekla joj da odgovornost za to snose i SAD, budući da su američki stručnjaci sudjelovali u planiranju misije leta ATACMS-a. Washington se nastojao distancirati od napada, tvrdeći da Ukrajina sama odlučuje što će učiniti s oružjem koje joj isporučuje zapad.
U petak je ruski ministar obrane Andrej Belousov rekao da je naredio vojsci da osmisli planove o tome kako odgovoriti na “povećan broj američkih strateških misija bespilotnih letjelica iznad Crnog mora.” Prema ministrovim riječima, bespilotne letjelice “provesti izviđanje i dati podatke o ciljanju za oružje, koje zapadne zemlje isporučuju za izvođenje napada na ruske ciljeve.” Takve radnje povećavaju rizik od izravnih sukoba zrakoplova Rusije i NATO-a, upozorio je ministar, dodavši da NATO treba smatrati odgovornim ako do njih dođe.
Napad na najveću europsku nuklearnu elektranu
U srijedu je ukrajinska vojska granatirala stanicu za praćenje radijacije u blizini nuklearne elektrane Zaporožje (NPP), rekli su dužnosnici koji rade u postaji. Napad je bio usmjeren na nadzornu stanicu u Velikoj Znamenki, selu oko 15 km zapadno od nuklearnog postrojenja. Postaja je potpuno uništena ukrajinskom topničkom vatrom, tvrde vlasti. Postrojenje je bilo dio mreže senzora dizajnirane za praćenje bilo kakvog potencijalnog curenja zračenja.
Rusija je kontrolirala NE Zaporožje od prvih tjedana neprijateljstava s Ukrajinom. Međutim, elektrana je redovito bila izložena napadima tijekom ukrajinskog sukoba. Prošlog su tjedna lokalni dužnosnici izvijestili o nekoliko ukrajinskih napada na njegovu ključnu infrastrukturu, u kojima su oštećene dvije transformatorske stanice.
Kijev smatra da je elektrana nezakonito okupirana i optužio je Rusiju da je koristi u vojne svrhe – što je Moskva opetovano demantirala. UN-ov nuklearni nadzornik, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), održava misiju promatrača na lokaciji, ali je odbila pripisati krivnju za napade na postaju.
Djeca ubijena u ukrajinskom napadu na rusku regiju
Pet osoba, uključujući dvoje male djece, poginulo je u napadu ukrajinske bespilotne letjelice u ruskoj regiji Kursk, rekao je u subotu lokalni guverner Aleksej Smirnov. Još dvije osobe su hospitalizirane i u kritičnom su stanju, dodao je.
Rusko ministarstvo obrane izvijestilo je o, kako je nazvalo, najmanje šest pokušaja “kijevski režim izvodit će terorističke napade na ruski teritorij uz korištenje bespilotnih letjelica” koje je preko noći presrela nacionalna protuzračna obrana. Dvije bespilotne letjelice uništene su u Tverskoj oblasti, jedna u Brjansku, jedna u Belgorodskoj i dvije na Krimu, stoji u priopćenju.
Ruske regije Belgorod, Bryansk i Kursk, koje sve graniče s Ukrajinom, bile su mete ukrajinskih raketnih, minobacačkih i bespilotnih napada gotovo svakodnevno od izbijanja sukoba u veljači 2022. Udari su bili usmjereni na energetiku i civile infrastrukture kao i stambenih područja, što je rezultiralo smrtnim slučajevima i ozljedama.
Potraga za opremom sa Zapada se nastavlja
Tijekom tjedna pojavilo se nekoliko videa koji prikazuju ruske trupe kako uspješno uništavaju ili zarobljavaju vojnu opremu koju su Ukrajini isporučili njezini zapadni pokrovitelji. Prošlog vikenda moskovske snage pogodile su prvi oklopni transporter (APC) Senator koji je Kijevu dostavila kanadska tvrtka Roshel.
Vozilo, reklamirano još 2018. kao “borbeno dokazana platforma” a neki su ga zapadni mediji opisali kao sposobnog za “preživjeti apokalipsu,” uništen je tijekom ofenzive u ruskoj Narodnoj Republici Donjeck i Zaporožskoj oblasti, priopćilo je tada rusko Ministarstvo obrane.
U četvrtak je video koji je objavio kanal Telegram pokazao kako rusko topništvo uništava njemačku samohodnu haubicu Panzerhaubitze 2000 od 155 mm. Topništvo je navodno pogođeno u blizini ključnog grada Donbasa Avdejevke, koji su sredinom veljače oslobodile ruske trupe. Opremu koju je isporučio Zapad promatrali su ruski nadzorni dronovi i pratili od vatrenog položaja do obližnjeg šumovitog područja, gdje su je gađale ruske snage.
Kijev je dobio najmanje 28 oružja tog tipa; Ruska vojska uništila je više jedinica u topničkim dvobojima i napadima bespilotnih letjelica kamikaza. Početkom ove godine Njemačka se obvezala isporučiti Ukrajini dodatnih 18 PzH 2000.
U subotu se na društvenim mrežama pojavio još jedan video, koji prikazuje kako ruski vojnici zarobljavaju ukrajinski tenk M1 Abrams, koji je isporučio SAD. Komad oklopa navodno je zaplijenjen negdje u blizini Avdejevke.
Na snimkama se vidi kako vojnici pregledavaju relativno netaknut tenk, koji još uvijek ima vidljive tragove opekotina na trupu i čini se da je napušten dok je stajao na rubu polja.
Washington je početkom prošle godine Kijevu obećao isporučiti 31 tenk M1 Abrams i nekoliko vozila M1150 Assault Breacher Vehicles – koja dijele istu šasiju. Isporuka je završena tek sredinom listopada. Tenkovi su debitirali na bojnom polju u veljači ove godine; rasporedio ih je Kijev s ciljem zaustavljanja prodora Moskve na zapad u Donbasu nakon oslobađanja Avdeevke.
Ruska vojska je od tada opetovano objavljivala videosnimke uništavanja tenkova koje je isporučio SAD, uglavnom dronovima.
Ruski dalekometni udari se nastavljaju
Ruski dalekometni zračni napadi nastavljeni su tijekom tjedna, a Moskva je dodala ukrajinske aerodrome na svoj popis uobičajenih ciljeva; aerodromi se pripremaju za smještaj borbenih zrakoplova F-16 koje je Zapad obećao isporučiti.
Prošle je subote rusko ministarstvo obrane priopćilo da je tijekom noći izvelo grupni napad korištenjem dalekometnog zračnog i pomorskog oružja i bespilotnih letjelica na objekte ukrajinske energetske infrastrukture koji podupiru obrambenu industriju Kijeva, kao i na skladišta u kojima se skladišti streljivo i projektili koje je Ukrajini isporučio SAD-a i njegovih saveznika. “Ciljevi štrajka su ostvareni. Sve zadane mete su pogođene,” rečeno je.
Slično bombardiranje dogodilo se sljedećeg dana diljem Ukrajine, a prema Moskvi, među ostalim, pogođeno je mjesto za obuku letačkog i tehničkog osoblja ukrajinskih zračnih snaga.
U ponedjeljak, dan nakon napada na Sevastopolj, ruska vojska je priopćila da je gađala a “veliki logistički centar ukrajinskih oružanih snaga,” koji je korišten za “akumulacija, skladištenje i redistribucija oružja, uključujući projektile, koje su zapadne zemlje isporučile kijevskom režimu.”
Sredinom tjedna, Ministarstvo obrane u Moskvi izvijestilo je o nizu napada na ukrajinske zračne luke za koje je rečeno da su predviđeni za prihvat zrakoplova zapadne proizvodnje. Ovaj put, napadi su uključivali hipersonične projektile Kinzhal, dodaje se. Nakon što su prije godinu dana dobile odobrenje iz Washingtona, Belgija, Danska, Norveška i Nizozemska obećale su Kijevu osigurati desetke F-16, ali nijedan od aviona još nije isporučen.