Liberalna stranka premijera Marka Carneyja u ponedjeljak je pobijedila na saveznim izborima u Kanadi, što je zaokupilo zadivljujući preokret u bogatstvu koje je podstakala prijetnje aneksije američkog predsjednika Donalda Trumpa i trgovinski rat.
Carneyjeve liberale projicirali su kanadske emitere kako bi formirali manjinsku vladu. Njegova stranka osigurala je dramatičan četvrti izraz usred rastućeg nacionalističkog osjećaja izazvanih Trumpovim prijetnjama kanadskom gospodarstvu i suverenitetu.
Posljednjih mjeseci je imao bivši guverner britanske banke Engleske boriti se protiv rata na dva fronta. Na jugu se morao boriti s Trumpovom administracijom, koja je prijetila odgodila osakaćenja 25 posto tarifa na Kanadu, kao i podsmjeravala zemlju s neobičnom mogućnošću da je postane 51. američka država.
Interno, Carney (60) morao je uvjeriti Kanađane da je dovoljno različit od svog liberalnog prethodnika, Justina Trudeaua, ali ostaje najbolja osoba koja je začekala zemlju.

Kao što je Trudeau rekao tijekom zbogom govora početkom ove godine, Kanada se suočava s “trenutkom koji definira naciju”.
“Demokracija nije dana”, rekao je Trudeau gomili u Ottawi. “Sloboda, nije data. Kanada nije data. Nitko se ne događa slučajno. Nijedan od njih neće se nastaviti bez truda.”
Carney je to stavio na test u ponedjeljak, na saveznim izborima održanim samo nekoliko tjedana nakon što je došao na vlast. Preliminarni rezultati očekivali su se kasnije u utorak, ali ishod je već označio izvanredan povratak Liberalnoj stranci, koja se činila gotovo sigurnim da će izgubiti od Konzervativne stranke, koju je vodio političar veteran Pierre Poilievre, samo nekoliko mjeseci ranije.
Evo što trebate znati o Carneyu, čovjeku koji je već godinama uspio utjecati na svjetsku pozornicu, unatoč tome što nikada nije obnašao izbornu dužnost.
Od Kanade do svijeta
Carney je rođen u Fort Smithu, na sjeverozapadnim teritorijima, 1965. godine, a odrastao je u gradu Alberta Edmonton, djetetu dvojice nastavnika.
Osvojio je stipendiju za studij u Sjedinjenim Državama i nastavio intenzivno obrazovanje iz ekonomije i financija, s diplomama sa Sveučilišta Harvard i Oxford.
Odatle je Carney služio širom svijeta kao izvršni direktor u Goldman Sachsu, s objavama u Londonu, Tokiju i New Yorku.
Oženjen je Dianom Fox, britanskom ekonomisticom, a oni imaju četiri kćeri.

Carney se na kraju vratio u Kanadu i vodio središnju banku zemlje od 2008. do 2013. godine tijekom dubine financijske krize, gdje su njegovo vodstvo i odluka da se brzo sruši, a zatim nastavi zadržati kamatne stope pripisuje štednjaku zemlje od najgorih utjecaja koje su osjećale druge države G7.
Britanija, Brexit i Banka Engleske
Carney je nastavio uspon na svjetskoj pozornici, 2014. godine postajući prvi ne-briton koji je vodio Banku Engleske u povijesti ustanove preko tri stoljeća. Zaslužan je da je modernizirao banku radeći češće medijske nastupe od svojih prethodnika, smanjujući broj sastanaka kamatnih stopa s 12 na osam svake godine i objavljivanje minuta zajedno s odlukama o kamatama.
Dok su prethodni guverneri općenito držali nizak profil, Carney je napravio niz kontroverznih intervencija, uključujući upozorenje da bi neovisna Škotska mogla morati predati ovlasti Velikoj Britaniji ako želi nastaviti koristiti kilogram prije referenduma 2014. godine.
I uoči referenduma o Brexitu, upozorio je da glasanje o izlasku iz EU -a može pokrenuti recesiju u Velikoj Britaniji. U jeku glasanja za napuštanje EU -a, nakon ostavke Davida Camerona kao premijera, obratio se naciji kao dio pokušaja da se uvjeri javnost dok je funta pala.
Kamatne stope kasnije su smanjene s 0,5 na 0,25 posto, a banka je ponovno pokrenula svoj kvantitativni program ublažavanja kako bi podržala ekonomiju.
Njegov posljednji tjedan na poslu pao je na početku pandemije Coid-19 u ožujku 2020. godine, kada je banka smanjila kamatne stope na 0,5 posto, a Carney je za zemlju rekla da bi ekonomski šok “trebao biti privremen”.
Napustio je ulogu kako bi služio kao izaslanik Ujedinjenih naroda za klimatske akcije i financije.
Obračun s Trumpom (i Poilievre)
Trudeau je u siječnju najavio da će odstupiti nakon gotovo desetljeća na vlasti, a Carney je najavio svoje namjere da se kandidira istog mjeseca, postavljajući se kao vješt tehničar s ekonomskim znanjem za rješavanje niskog rasta Kanade i visokih troškova života.
“Nisam jedini liberal u Kanadi koji vjeruje da je premijer i njegov tim prečesto puštali njihovu pažnju iz ekonomije. Neću izgubiti fokus”, rekao je Carney za rodni grad u Edmontonu. “Naš rast je bio prespor. Plaće ljudi su preniske. Savezna vlada troši previše, ali ulaže premalo. Porezi srednje klase su previsoki.”

Ta je poruka postala znatno oštrija otkad je Trump preuzeo dužnost, razdoblje koje je dugoročno ekonomski i politički savez s Sjedinjenim Državama prebacio na glavu.
Nakon njegove pobjede na klizištu, Carney je obećao da će uskladiti bilo kakve američke tarife na Kanadu “dok nam Amerikanci ne pokažu poštovanje” i zavjetovali se da će biti težak pregovarač protiv Trumpa.
“Nismo tražili ovu borbu”, rekao je Carney. “Ali Kanađani su uvijek spremni kada netko drugi ispusti rukavice. Nemojte pogriješiti, Kanada će pobijediti.”
Njegova druga borba bit će s kanadskom oporbenom vođom Pierreom Poilievreom iz konzervativne stranke, koju je Carney raznio kao nekoga tko se “klanja na oltaru Donalda Trumpa.”
Kako je prošla kampanja?
Poilievre je također radio na ekonomskoj poruci, obećavajući smanjenje poreza, uključujući nametnu emisije ugljika i smanjenje državne potrošnje.
Napadni oglasi protiv Carneyja pogodili su svoje bogatstvo i veze sa svijetom financija.

Sve dok se Carney nije pridružio utrci, sadašnji liberali su se loše anketirali protiv konzervativaca.
Anketa u veljači, prije Carneyjeve pobjede, otkrila je da konzervativci na vrhu liberale na vrhu devet posto, iako je tada hipotetički meč Carney-Poilievre-a donio vezu.
Međutim, možda dijelom zahvaljujući Trumpu i povratnoj reakciji koje je nadahnuo njegov agresivni stav, ankete sugerirali uski Liberalna pobjeda.
Carneyjevi liberali imali su vodstvo od 2,7 bodova nad konzervativcima Poilievre u nacionalnoj podršci, navodi se u anketi CTV News-Globe i Mail-Nanos objavljene u nedjelju. Nanos je veslao liberale na 42,6 posto podrške, a konzervativci na 39,9 posto, u anketi.
Anketa EKOS -a u nedjelju je sugerirala da su liberali održani Vodstvo od šest bodova i projicirali su liberale da osvoji većinu mjesta u Domu sa 343 sjedala i ne trebaju se osloniti na manju stranku da bi upravljala.
Nakon Carneyjeve projicirane pobjede, bivši američki predsjednik Joe Biden čestitao mu je i liberali. “Uvjeren sam da će Mark biti snažan vođa za temeljne vrijednosti i interese koji kanađani i Amerikanci dijele”, rekao je u postu na X.