U nastavku osme sjednice Gradskog vijeća, nakon izlaganja o gradnji Hrvatskog narodnog kazališta, rasprava se proširila i na druge aktualne gradske teme, među kojima i incident koji je nedavno izazvao veliku pažnju domaće i europske javnosti: skok švicarskog ekstremnog sportaša s mostarskog Starog mosta bez odobrenja i izvan uobičajenog protokola.
Vijećnik HRS-a Slavko Zovko iskoristio je govornicu kako bi ukazao na pravni vakuum u vezi s korištenjem Starog mosta za skokove.
“Nisam našao nikakvu važeću odluku kojom se regulira tko, kada i pod kojim uvjetima smije izvoditi skokove sa Starog mosta. Ako takva odluka i postoji, nigdje je ne možemo pronaći. A ako ne postoji, krajnje je vrijeme da je donesemo, poručio je vijećnik, dodavši da prijedlog već postoji i da bi bilo korisno da se uključe svi zainteresirani vijećnici, udruge i pojedinci.
Naglasio je da ne govori o tradicionalnim skokovima, koji su duboko ukorijenjeni u identitet Mostara, već o incidentima koji mogu naštetiti ugledu grada i sigurnosti.
“Turizam je važna grana gospodarstva Mostara i ovakvi neorganizirani, neodgovorni događaji nisu dobri za imidž grada. Stari most nije ničija privatna pozornica, to je gradski simbol i javno dobro, istaknuo je.
Pozvao je da se gradsko vijeće jasno postavi kao institucija koja jedina ima ovlasti donositi pravila o korištenju javnih prostora:
“Ako neka udruga, pojedinac ili bilo tko treći želi nešto regulirati ili koristiti gradski prostor, mora doći u institucije, a ne djelovati samoinicijativno. Ne možemo dozvoliti da bilo tko doli ovo vijeće, donese odluku o tom. Na kraju krajeva, oni su ili bilo tko drugi je dužan ispoštovat, posebice klub skakača, jer im je grad dao velik prostor, preko sto kvadrata, na samom Starom Mostu. Tako da možemo i tim licitirati i možemo poništiti tu odluku, ako se neće držati odluke koju donese ovo gradsko vijeće”, rekao je on.
Zaključio je da donošenje jasne i obvezujuće odluke o regulaciji skokova više nije stvar političke volje, nego potrebe, kako bi se izbjegla – kako je rekao – “potpuna anarhija”.
Vijećnik SDA Haris Nazdraić poručio je kako ne bi trebalo govoriti o koncesijama za skokove sa Starog mosta, budući da je riječ o tradiciji koja traje gotovo pet stoljeća.
“Umjesto da postavljamo ograničenja, trebali bismo izraziti zahvalnost Klubu skakača za njihovu dugogodišnju ulogu u očuvanju Starog mosta i njegove okoline”, kazao je Nazdraić.
S druge strane, vijećnik HDZ-a BiH, Darko Pehar, postavio je pitanje postoji li ijedan formalni dokument, pravilnik ili akt koji jasno definira tko ima pravo skakati sa Starog mosta i pod kojim uvjetima. Također je upitao je li Grad ikada nekome službeno dao koncesiju u vezi s tim aktivnostima.
“Sve je više čamaca koji plove ispod mosta. Trebamo znati jesu li ti subjekti registrirani, imaju li potrebne dozvole i tko to kontrolira. Vrijeme je da se uspostavi jasan pravni okvir za sve što se događa na ovom području”, istaknuo je Pehar.
Na njegovo pitanje odgovorila je načelnica Odjela za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove Grada Mostara, Amira Trbonja. Istaknula je kako je važno da Grad pristupi uređenju ovog pitanja u suradnji s Agencijom “Stari grad” i UNESCO-om.
“Tijekom 2023. godine donesena su tri rješenja vezana za ovu tematiku. Što se tiče nadzora nad plovidbom rijekom Neretvom, to je u nadležnosti kantonalne vodne inspekcije”, pojasnila je Trbonja.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.