Objavljeno prije 8 h i 28 min
Nova regulacija prometa u Europskoj aveniji, uvjerili smo se na terenu, mnogima nije jasna – ali samo zato što ne čitaju prometne znakove, nego voze napamet, pa pokušavaju ući u pogrešnom smjeru na Europsku aveniju na potezu od Trpimirove do Zagrebačke.
Zbog radova na kolosiječnom sustavu na dijelu sjeverne strane Europske avenije (od Ulice F. Kuhača do Franjevačke) vrijedi privremena regulacija prometa od 8. srpnja do 20. kolovoza. Na dionici Europske avenije od Trpimirove do Zagrebačke uspostavlja se jednosmjerni promet od istoka k zapadu, a prometni se tok iz smjera zapada k istoku preusmjerava na obilazni pravac Europska avenija – Zagrebačka – Vukovarska cesta – Ulica kneza Trpimira.
Na to je danas upozorio Goran Pajnić, direktor GPP-a, tvrtke koja provodi 36,5 milijuna eura vrijedan projekt modernizacije cjelokupnog tramvajskog sustava – od elektrike do tračnica na novim podlogama i trasama koje sada ulaze u cestu. Pajnić je pozvao i vozače, ali i putnike da pogledaju mrežne stranice GPP-a na kojima se nalaze trase prometa, kao i raspored vožnje i izmijenjenih stajališta na kojima kupe putnike prema novom režimu vožnje.
– Sve je razvidno i za naše korisnike i za sve građane, a na terenu se također treba gledati znakove koji vode promet, pridržavati ih se da ne bi bilo zagušenja ili nekih drugih poteškoća – poručio je.
Radovi su trenutno na dužini od 350 metara, to je posljednja dionica koju su otvorili u ovom dijelu grada, tj. na Europskoj aveniji.
– Završetkom te dionice Europska bi avenija, računamo oko polovine listopada, postala prohodna u svim smjerovima. Znači za sva vozila, a tu je i plan da se nakon toga polako vrati tramvajski promet na dionici od Zelenog polja do Trga A. Starčevića i na kompletnu Liniju 2. Bitno je napomenuti za tu dionicu da će nakon rekonstrukcije pruga biti u kolničkom traku, tako da ćemo dobiti još jedan kolnički trak – pojašnjava Pajnić.
Naglasio je da će do 31. srpnja Vodovod završiti svoje radove na gradilištu u Županijskoj, pa će imati znatna rasterećenja za korisnike njihove linije.
– Ako naši radovi na kontaktnoj mreži, jer ovaj projekt nije samo zamjena tračnica nego je puno složeniji jer obuhvaća i novu “struju”, tri ispravljačke stanice te kabelsku i kontaktnu mrežu, budu završeni što se tiče drugih izvođača, računam da bi u listopadu bio omogućen tramvajski promet do centra, a dalje neće biti moguće zbog gradilišta u Strossmayerovoj koje smo otvorili prije dva tjedna, pa bismo autobusima razvozili dalje u smjeru Višnjevca. Taj bi dio projekta trebao biti završen do polovine travnja 2025. U tom bismo trenutku trebali tramvajima doći do Kanižlićeve, tamo ih vjerojatno okretati, jer očekujemo da će se ondje odvijati nastavak radova na Strossmayerovoj od strane Hrvatskih cesta – najavio je u ponedjeljak Pajnić na konferenciji za novinare.
Dodao je da će cijena projekta planiranog u okviru 36,5 milijuna eura biti veća u konačnici, a razlog su razlike u cijeni izvođača te izmjene projekta.
– Nastojimo, vjerujem da ćemo uspjeti, sve te dodatne troškove isfinancirati europskim novcem. Evo, intenzivno radimo baš ovih dana na tome, pitanje je dana kada ćemo potpisati novi ugovor. Jer programsko razdoblje nama je završilo s 31. prosinca prošle godine, mi smo prešli u drugo programsko razdoblje i moramo potpisati s Ministarstvom prometa novi ugovor. U taj će novi ugovor biti, vjerojatno, uvršteno sve ono što smo imali kroz izmjenu projekta i kao dodatne troškove, tako da nastojimo da to Grad Osijek i GPP zapravo, kao i dosad, ne košta ništa – pojasnio je direktor GPP-a.
Darko Pejić