Svaki prosječan promatrač američke politike vrlo dobro zna kako su predsjednici ograničeni na dva mandata i ne mogu ostati neograničeno u Bijeloj kući. Upravo je ograničenje broja mandata jedan od temelja američke demokracije koja se bazira na sustavu provjere i ravnoteže (eng. checks and balances). To je princip koji osigurava da niti jedna grana vlasti (izvršna, zakonodavna ili sudska) ne postane previše moćna. Američki sustav je različit od brojnih članica Europske unije u kojima najmoćnija politička osoba, predsjednik vlade, može vršiti neograničen broj mandata.
Iako bi se na prvi pogled moglo pomisliti kako će se Donald Trump držati američkog ustava i neće pokušati na legalan ili nelegalan način doći do trećeg predsjedničkog mandata, taj scenarij nije nemoguć. Trump je nekonvencionalni političar koji ruši mnoge prethodno ustaljene običaje. U kolovozu 2020. rekao je na jednom predizbornom skupu: „Dobit ćemo još četiri godine. A onda nakon toga, idemo po još četiri godine.” U svibnju 2024. natuknuo je kako bi mogao zatražiti treći mandat spomenuvši kako je Franklin Roosevelt osvojio četiri mandata. U studenom je rekao republikanskim članovima Zastupničkog doma Kongresa: „Mislim da se neću ponovno kandidirati, osim ako ne kažete: ‘Toliko je dobar da moramo smisliti neko rješenje’.“ U siječnju ove godine je izjavio: „Bit će najveća čast u mom životu služiti ne jednom, već dvaput – ili tri ili četiri puta“ prije nego što je brzo dodao: „Ne, bit će mi čast služiti dvaput.“
Mnogi analitičari smatraju da bi Trump mogao pokušati ostati na vlasti i nakon siječnja 2029. ako, naravno, bude imao želju. Tada će imati 82 godine. Trump bi mogao pokušati ostati u Bijeloj kući zbog problema sa zakonom koji nisu mali. Po svemu sudeći, mirni umirovljenički dani na imanju Mar-a-Lago na Floridi teško će se realizirati.
Neki od sudskih procesa su skinuti s dnevnog reda jer je ponovo predsjednik, ali kad on to više ne bude oni bi se mogli obnoviti, pogotovo ako na vlast dođe predsjednik iz Demokratske stranke. Ne radi se samo o manjim, nego i o ozbiljnim prekršajima. Trump suočava se s dvije federalne optužnice, podignute od tužitelja Jacka Smitha, kojeg je imenovalo Ministarstvo pravosuđa SAD-a. Prva je optužba za organiziranje urote kako bi preokrenuo rezultate izbora 2020., a druga optužba odnosi se na nezakonito zadržavanje povjerljivih dokumenata. Uz to, upitno je što će Trump raditi tijekom aktualnog mandata. Moguće je da će navući na sebe još problema sa zakonom. Svima je jasno kako je najbolje braniti se s funkcije izvršne vlasti.
Značaj 22. amandmana
Amandman 22. američkog ustava usvojen 1951. sprječava da osoba bude birana za predsjednika tri puta na izborima. Amandman je prilično jasan: „Nijedna osoba ne smije biti izabrana na dužnost predsjednika više od dva puta, niti bilo koja osoba koja je obnašala dužnost predsjednika ili djelovala kao predsjednik duže od dvije godine u mandatu na koji je neka druga osoba izabrana za predsjednika ne smije biti izabrana na dužnost predsjednika više od jednom.“ Poruka je jasna. Tko god je dva puta osvojio predsjednički mandat na izborima to ne može učiniti i treći put. Pritom nije bitno radi li se o uzastopnom ili odvojenom mandatu. Prema tome, Trump ne može biti tri puta izabran za predsjednika.
Drugi dio citirane rečenice iz 22. amandmana usmjeren je prema osobi koja je kao potpredsjednik unaprijeđena na poziciju predsjednika predsjednikovom smrću, opozivom ili ostavkom. Takva osoba, ako je obnašala dužnost predsjednika u trajanju do dvije godine, može se kandidirati dva puta za predsjedničko mjesto. S druge strane, ako je bila na funkciji predsjednika više od dvije godine, tada se može kandidirati samo jednom. Nitko ne može biti na funkciji predsjednika više od 10 godina.
Mogu se kao dva različita primjera uzeti Harry Truman i Lyndon Johnson. Harry Truman je obnašao funkciju predsjednika nakon smrti Franklina Roosevelta od travnja 1945. do siječnja 1949. i još četiri godine kao izabrani predsjednik. Prema 22. amandmanu ne bi imao pravo kandidirati se na još jednim izborima. Truman se toga držao iako je 22. amandman usvojen 1951. i nije se odnosio na njega. S druge strane, Lyndon Johnson je nakon smrti Johna Kennedyja 1963., godinu dana proveo kao privremeni predsjednik, i imao je dva puta se pravo kandidirati za predsjednika 1964. i 1968. Drugi put to nije učinio zbog slabog rejtinga koji je bio posljedica rata u Vijetnamu.
Potpredsjednička karta
Iako se Trump ne može kandidirati za predsjednika treći put, možda bi mogao postati predsjednik kroz potpredsjedništvo. Naposljetku, 22. amandman govori kako osoba ne može biti izabrana tri puta za predsjednika, ali nigdje ne brani druge načine dolaska na funkciju. Međutim, postoje pravne zavrzlame. Sukladno 22. amandmanu Trump bi mogao postati predsjednik ako bude vršio dužnost potpredsjednika i njegov nadređeni predsjednik odstupi. Ako bi se JD Vance ili neki drugi Trumpov suradnik kandidirao na izborima 2028. mogao bi Trumpa postaviti kao potpredsjednika i nakon dvije godine mandata, u siječnju 2031. predati Trumpu predsjedničko mjesto. Prema 22. amandmanu, Trump bi mogao predsjedničku funkciju obnašati dvije godine, tj. do siječnja 2033. I to bi bilo to. Ako bi JD Vance ili neki drugi Trumpov pulen osvojio izbore 2032. i pokušao Trumpu predati predsjedničko mjesto 2033. ili 2035. to ne bi bilo važeće prema 22. amandmanu. Zamjena predsjednik-potpredsjednik je već viđena u Rusiji kada je Dmitrij Medvedev Vladimiru Putinu čuvao predsjedničko mjesto jer nisu bila dozvoljena tri uzastopna mandata.
Problem 12. amandmana
Međutim postoji i 12. amandman ustava iz 1804. koji pobija prethodno navedeni scenarij. U amandmanu se navodi kako: „Nijedna osoba ustavno nepodobna za dužnost predsjednika, ne ispunjava uvjete za dužnost potpredsjednika Sjedinjenih Država.“ Prema tome, budući da Trump nije ustavno podoban da bude predsjednik ne bi mogao biti niti potpredsjednik. Zanimljivo je kako američki ustav nije stavio ograničenje na broj mandata potpredsjednika. Očito je kako postoje nejasnoće oko 22. i 12. amandmana koje bi mogao rješavati Vrhovni sud SAD-a. S obzirom na to da je Trump ondje postavio konzervativne suce, i moguće kako će ih još postaviti do kraja drugog mandata, ne bi bilo iznenađujuće da presude u njegovu korist. To je već Vrhovni sud učinio 2024. kada su Trumpu dopustili da se kandidira na izborima iako je bio optužen za pobunu (napad na Capitol Hill 6. siječnja 2021.), a 14. amandman izrijekom tumači kako nitko tko je optužen za pobunu ne smije obnašati federalne funkcije.
Karta linije nasljeđivanja
Osim potpredsjedničke funkcije, Trump bi se mogao uzdignuti i na poziciju predsjednika i kroz liniju nasljeđivanja definiranu prema Predsjedničkim zakonom o sukcesiji iz 1947. Prema zakonu, ako predsjednik i potpredsjednik istovremeno daju ostavku, predsjedništvo preuzima sljedeća osoba u liniji sukcesije. Prva osoba je predsjedatelj Zastupničkog doma Kongresa, a potom slijede privremeni predsjedatelj Senata, državni tajnik, itd. Moguće da bi Trump nakon odlaska s vlasti 2029. mogao postati predsjedatelj Zastupničkog doma da bi kasnije primorao predsjednika i potpredsjednika da u jednom trenutku daju ostavku kako bi on ponovo postao vođa. Međutim, problem 22. amandmana ostaje.
Uklanjanje 22. amandmana
Jedna od opcija za kojom bi Trump mogao posegnuti kako bi sve bilo u okviru zakona jest opoziv 22. amandmana. Ne bi bilo prvi put da je neki ustavni amandman povučen. Doduše, to se dogodilo samo jednom 1933. kada je donesen 21. amandman kako bi se povukao 18. amandman koji je zabranjivao proizvodnju, distribuciju i prodaju alkohola. Nije lako povući neki amandman ustava. To je namjerno osmišljeno kako bi se zaštitila demokracija. Procedura je komplicirana. Trebalo bi donijeti 28. amandman koji bi ukinuo 22.
Prvi način je da dvije trećine zastupnika oba doma Kongresa podrže predloženi amandman. Drugi način je da dvije trećine saveznih država (34 od 50) sazovu ustavnu konvenciju koja bi predložila amandman. I u jednom i drugom scenariju naposljetku bi tri četvrtine saveznih država (38 od 50) moralo ratificirati predloženi amandman. Zbog komplicirane procedure od 1992. nije donesen ni jedan novi amandman. Ovakav scenarij je malo vjerojatan jer republikanci nemaju dvotrećinsku većinu ni u jednom domu Kongresa niti imaju kontrolu nad tri četvrtine saveznih država. Trenutačno republikanci imaju zakonodavnu kontrolu u 28 od 50 država, što je manje od potrebnih 38.
Nedemokratski načini
Prethodno opisani načini su legalni, iako sporni, načini dolaska do trećeg mandata u Bijeloj kući. Trump bi mogao pokušati doći do spornog mandata i kroz nedemokratske načine, a takvih scenarija ima pregršt. Najjednostavnije bi mu bilo da se kandidira najnormalnije na stranačkim predizborima 2028. Ako bi iza njega svesrdno stala Republikanska stranka pitanje je što bi odlučili suci Vrhovnog suda. Bi li se držali zakona ili bi popustili pred voljom naroda? Moguće je da bi Trumpovi pravnici pokušali osporiti smisao 22. ili 12. amandmana s tumačenjem da se ograničenje od dva mandata odnosi samo na uzastopne mandate, što je već tumačio Steve Bannon, što je čista laž. No, moguće je da bi pravnici pokušali naći neki drugi način da ospore amandmane igrajući na kartu proceduralne pogreške ili na pravo građana da biraju koga žele. Postoje brojni načini izigravanja pravnog okvira države. Slično su radili i rade i diktatori diljem svijeta od Latinske Amerike do Azije.
Donald Trump bi mogao pokušati ostati u Bijeloj kući nakon isteka mandata u siječnju 2029. i kroz uvođenje izvanrednog stanja koje bi bilo posljedica rata, prirodne katastrofe ili pandemije. Izvanredno stanje bi značilo odgađanje izbora. Ne treba isključiti mogućnost da Trump i suradnici isprovociraju rat (možda kibernetički) kako bi imali neku pravnu podlogu da opravdaju čin odgađanja izbora. Uzevši sve u obzir, nema sumnje kako će Trump, čak i ako mirno napusti vlast 2029., pokušati osigurati nastavak svog utjecaja kroz svoje suradnike unutar pokreta MAGA, ali i kroz dinastiju Trump. Prije ili kasnije u budućnosti će neki član Trumpove obitelji pokušati doći u Bijelu kuću.
Donald Trump: Vrline i mane nekonvencionalnog predsjedničkog kandidata