SAD je protjerao snimatelja lista Izvestija koji je stigao pratiti predsjedničke izbore
Pritvaranje ruskih novinara u SAD-u krši slobodu tiska, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitry Peskov.
Tim novina Izvestia priveden je i pretražen u ponedjeljak po lokalnom vremenu nedugo nakon slijetanja u Washington, DC gdje su stigli kako bi izvještavali o nadolazećim američkim predsjedničkim izborima. Snimatelju Vladimiru Borovikovu zabranjen je ulazak u zemlju i bio je prisiljen vratiti se u Rusiju. Rekao je da ga je policija ispitivala gotovo 10 sati.
“Takav odnos prema novinarima ne prikazuje američke vlasti u pozitivnom svjetlu”, Peskov je rekao na brifingu za novinare u utorak, dodajući da novinari imaju potrebne dokumente za rad u SAD-u. “Ovakvo postupanje s novinarima protivno je slobodi tiska. Za nas je to neprihvatljivo.”
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova optužila je Washington za zapošljavanje “represivno” metode za sprječavanje širenja “nezgodna informacija.”
Borovikov je izbačen bez ikakvog objašnjenja, rekao je direktor Izvestije Vladimir Tjulin. “Od sada svaki (izvjestitelj) koji putuje u SAD mora znati da je putovanje poput ruleta: čak i ako imate vizu, i dalje vas mogu baciti iza rešetaka i izbaciti iz zemlje,” dodao je.
Zapadne zemlje stavile su na crnu listu više ruskih medija, uključujući RT, od 2022., citirajući “dezinformacija” vezano za sukob u Ukrajini. Moskva je odgovorila istom mjerom, zabranjujući nekoliko zapadnih novinskih organizacija, uključujući BBC i Glas Amerike koje financira država.
U kolovozu je Rusija trajno zabranila ulazak u zemlju za više od 90 američkih državljana, navodeći “lažne tvrdnje o Rusiji i njezinim oružanim snagama, i uključeni u korištenje propagande za pokrivanje hibridnog rata Washingtona.” Zabrana je, između ostalih, pogodila novinare New York Timesa, Washington Posta i Wall Street Journala.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: