Prava žena – ili njihov potpuni nedostatak – unutar islama izazivaju žestoke rasprave stoljećima. Ipak, problem je dosegao točku ključanja u rujnu 2022., kada je tragična smrt Jine Mahse Amini, mlade kurdsko-iranske žene, šokirala svijet.
Uhićena od strane iranskih vlasti zbog navodnog nošenja “neprikladne odjeće”, Amini je brutalno pretučena u policijskom kombiju, odvedena u pritvor gdje se srušila i, samo tri dana kasnije, podlegla ozljedama.
Njezina smrt izazvala je val prosvjeda diljem Irana, dok su žene prkosno izašle na ulice, podižući svoje hidžabe poput transparenta, skandirajući “Jin, Jiyan, Azadî” (“Žena, život, sloboda”). Izraz je odjeknuo ne samo Teheranom, već i cijelim svijetom, dok je svijet svjedočio hrabrom ustanku koji je zahtijevao ne samo promjenu, već i potpuni pomak u borbi za ravnopravnost spolova u islamskom svijetu.
Drugorazredno biće: Žena
Tri bivše muslimanke okupile su se kako bi duboko zaronile u ova pitanja u snažnoj raspravi za okruglim stolom. To je služba posvećena dijeljenju snažnih priča o tome kako se Isus otkriva muslimanima diljem svijeta kroz nadnaravne susrete poput snova i vizija.
Nove epizode podcasta “Pronašla sam istinu” stvara prostor za sirov, iskren razgovor. Među ženama bile su dvije Amerikanke iranskog podrijetla koje su podijelile svoja osobna putovanja traženja istine i suočavanja s teškim nejednakostima s kojima su se suočavale kao žene unutar islama. Yasra Larki, jedna od žena za stolom, prisjetila se kako je imala samo devet godina kada je u Iranu bila prisiljena nositi hidžab – naučena da je čak i kao djevojčica bila iskušenje za muškarce i stoga je morala nositi veo.
Larki se osvrnula na duboku emocionalnu borbu s time da se prema vama postupa kao prema inferiornom čovjeku. “Kad pogledam unatrag, osjećam se kao da je jedna od najtežih stvari s kojom sam se suočila bila spoznaja da nemam ista prava kao muškarci”, rekla je. “Bilo je to kao da me uvijek doživljavaju kao manju, kao da nisam vrijedna. Kao drugorazredni čovjek. Čak i u obiteljima, kad se rodi dječak, toliko se slavi. Ali kad se rodi djevojčica, to nije isto uzbuđenje. Jednostavno je tako tužno.”
‘Sanjala sam Isusa’: Od šijatske muslimanke do katoličke vjere, na Faribu je Isus položio ruke
Izvanredni susreti s Isusom: Cijela soba je svijetlila
Larki se na Okruglom stolu pridružila Nikta Musselwhite, koja je također rođena u Iranu, ali je emigrirala u Ameriku kada je imala sedam godina. Nakon što je postala nezadovoljna životom ispunjenim drogama i New Age praksama i mučeći se svake sekunde, mama ju je poslala u Iran na odmor da posjeti svoju proširenu muslimansku obitelj.
Dok je bila u Iranu, u snu je vidjela Isusa kako stoji u plavoj halji u crkvi i rekao je Nikti: “Slijedi me”. Guglala je Isusa jer je htjela znati je li to Isus kršćanstva kojeg je vidjela u svom snu. Na kraju je predala svoj život Isusu i suočila se s progonima svoje muslimanske obitelji.
Samira Marikh vodi okrugli stol za žene. Marikh dolazi iz Nizozemske, ali njezina je obitelj iz Maroka. Marikh je došla Gospodinu nakon strašnog susreta u 29. godini. Ležala je u krevetu i odjednom joj je cijelo tijelo obuzela jaka vrućina. Mislila je da će umrijeti. Vikala je “Bože, ako me spasiš, učinit ću što god Ti želiš.” Svjetlo je ispunilo cijelu sobu i vatra je prestala.
Kad se sljedećeg dana probudila, zavladao je mir koji nikad prije nije osjetila, a to je počelo putovanje potrage za istinom. Nakon osam mjeseci čitanja Biblije i Kurana i isprobavanja New Age praksi, Samira je pronašla istinu. Čula je Isusov glas kako kaže “Samira, možeš prestati sa cijelim ovim istraživanjem, Mene tražiš cijeli svoj život. Praznina i čežnja koju si pokušavala ispuniti zemaljskim stvarima, Mene si tražila.” Preplavio ju je val Božje ljubavi i počela ga je sve više upoznavati.
Podsjetimo sao prema mngim izvještajima u posljednja dva desetlječa preko milijun Iranaca prešlo je na kršćanstvo nakon izvanrednih susreta s Isusom.
Iranskim muslimanima Isus dolazi u snovima, čudesni fenomem odjekuje: ‘Dođi i slijedi me’