Svakog 3. srpnja slavi se apostol Sveti Toma, koji je sumnjao da je Krist uskrsnuo sve dok mu se sam Gospodin nije ukazao. To bi se moglo smatrati nedostatkom vjere, ali prema tri velika sveca, sumnja svetog Tome donijela je dobrobiti koje su učvrstile kršćane u njihovoj vjeri.
Evanđelje po Ivanu govori da se Uskrsli Krist ukazao svojim učenicima, ali Toma nije bio prisutan. Kad su mu rekli, rekao je da neće vjerovati dok ne dodirne čireve na rukama i boku.
Osam dana kasnije Gospodin im se ponovno ukazuje i traži od Tome da dotakne njegove rane. Zatim ga prekori da nije nevjernik, nego vjernik.
Sveti Grgur Veliki
Za papu svetog Grgura Velikog ono što se dogodilo nije bila slučajnost, već djelo Božjeg milosrđa “kako bi nevjerni učenik opipao rane na tijelu svoga Učitelja, izliječio one naše nevjere u nama.”
“Tomina nevjera bila je korisnija našoj vjeri nego vjeri svih učenika, jer dok se on, vraća vjeri, naš se duh u njoj utvrđuje, odbacujući (odbacujući) svaku sumnju”, dodaje Crkveni doktor.
Sveti Ivan Zlatousti
Sveti Ivan Zlatoust , crkveni naučitelj i zaštitnik propovjednika, ističe da se Krist, želeći spasiti Tominu dušu, ukazuje njemu pokazujući mu svoje rane. Ali naglašava da se to nije dogodilo odmah, nego osam dana kasnije kako bi se “njegova želja još više rasplamsala i od sada bio vjerniji”.
U drugom trenutku, svetac upozorava da je neraspadljivo tijelo uskrslog čovjeka zadržalo tragove čavala “kako bi im se pokazalo da je to isti onaj koji je bio razapet”.
Čuda sv. Tome u Indiji: Otkrio ovih 12 stepenica do raja pa dobio znak s neba
Sveti Augustin
Sa svoje strane, sveti Augustin, crkveni naučitelj, precizira da Krist pristaje na Tomin zahtjev “ne samo za njega, nego i za one koji su namjeravali zanijekati pravo tijelo Gospodnje”.
Zatim ukazuje da je Isus “želio da ožiljci ostanu na njegovom tijelu kako bi uklonio ranu nevjere iz srca ljudi i da bi znakovi rana izliječili prave rane.”
Posljednje proročanstvo svetog Tome Akvinskog prije njegove smrti, prije 750 godina