U svom nastupnom nastupu na balkonu bazilike svetog Petra, novoizabrani papa Leo XIV ponudio je svijetu uvid u svoje vjerojatne prioritete kao vođa Katoličke crkve od 1,4 milijarde članova.
Leo, ranije američki kardinal Robert Prevost, postaje prvi papa iz Sjedinjenih Država, a istovremeno ima i peruansko državljanstvo.
Njegova desetljeća misionarskih radova u Peruu prethodila je njegovo uzdizanje kardinala i naslijedio je papu Franjo, koji je umro prošlog mjeseca.
Novi izbor imena pontifa, često značajan pokazatelj papinih namjera, daje prvi trag.
Prisjećajući se usvajanja njegovog imena pape Franjo iz Asizijskog svetog Franje iz 13. stoljeća, prvak siromašnih, selekcija Leo XIV-a evocira nasljeđe Leo XIII.
Potonji, koji je crkvu vodio od 1878. do 1903. godine, osobito je zagovarao prava radnika, zalažući se za fer plaće, pristojne radne uvjete i pravo na ujedinjenje.
“Odabirom imena Leo XIV, on pokazuje da je posvećen socijalnom učenju Crkve”, rekao je vlč. Thomas Reese, jezuitski komentator koji pomno prati papinstvo.

Leov drugi trag bio je njegov izbor jezika i riječi koje je izgovorio, što je jasan naglasak na potrebu za mirom, na što se Franjo često fokusirao.
Niti jedan njegov govor o gužvama okupljenim na trgu svetog Petra nije bio na engleskom, već talijanski, jezik papinstva i kratki nalet na španjolski da pozdravi svoju bivšu zajednicu u Peruu. Nije spomenuo SAD
“La Pace Sia Con Tutti Voi!” (Mir biti s vama!), Leove prve riječi u javnosti, odjeknuli su onima koji katolici koriste u svojim proslavama, ali također su ponudili neposrednu poruku mira u svijetu koji je bio u sukobu.
Prije nego što su 7. svibnja krenuli u tajnu konklavu, svjetski kardinali izdali su izjavu koja je žalila na sukobe “u Ukrajini, Bliskom Istoku i mnogim drugim dijelovima svijeta” i uputila “srdačnu privlačnost” za mir.
Novi papa rekao je da želi podijeliti Božji mir, nazivajući ga “razoruženim mirom i razoružavajući mir” koji je “ponizan i ustrajan”.
Leo je također spomenuo Francisa, koji je na Uskrsnu nedjelju ponudio svoj posljednji blagoslov za gužve u Rimu, dan prije nego što je umro od moždanog udara nakon što je tjednima bio dvostruku upalu pluća.
“Još uvijek imamo u ušima koji su slabi, ali uvijek hrabar glas pape Franje”, rekao je.

Leo je zatražio dopuštenje da ponudi isti blagoslov koji je Francis koristio prije samo nekoliko tjedana, rekavši: “Bog nas voli, Bog voli sve, a zlo neće prevladati. Mi smo u rukama Boga.”
Leov treći trag bio je u izboru odjeće.
Za razliku od Francisa, koji je sve zamke papinstva, uključujući i prvog dana kada je izabran 2013. godine, Leo nosio tradicionalni crveni papinski odjevni predmet nad svojim bijelim kasicama.
Iako Leo slijedi u Francisovoj tradiciji, signalizirao je da je novi i drugačiji papa.