Predsjednik NO Jadrolinije Damir Zec zatražio je razrješenje i to zato jer se jednostavno izgleda ne slaže s politikom koju vodi Uprava Jadrolinije. Kaže da ne postoji temeljita priprema prilikom velikih poteza.
Iz Uprave Jadrolinije su odgovorili da im je žao što je predsjednik Nadzornog odbora (NO) ponudio mandat te da je suradnja s NO bila više nego uspješna. Do zadnje sjednice NO -a jednoglasno su odobravane investicije i planovi poslovanja te smo zajedno prebrodili globalnu krizu pandemije i netom izazvanu svjetsku energetsku krizu, naglašavaju.
Zecove primjedbe
Sav napor Uprave svodi se na nabavku brodova i to bez temeljite pripreme, kako u pogledu provjere brodova koji se kupuju, cijene, koja se nerijetko čini neopravdano visokom, troškova prilagođavanja itd, istaknuo je nezadovoljni predsjenik NO.
Posljedica je da je većina nabavljenih brodova mjesecima u brodogradilištima prije nego što krenu u redovne linije, a ukupne nabavne cijene ne odražavaju njihovu tržišnu vrijednost. Primjer takvog poslovanja je brod Sveti Duje, no nije jedini, istaknuo je.
Zec je ocijenio da se od NO očekuje da potvrđuje odluke Uprave bez propitivanja te da se pojedinim važnim segmentima poslovanja ne pridaje pažnja, da su troškovi održavanja nerijetko nerazumno veliki. Ističe da je razvoj ljudskih kapaciteta na simboličnoj razini pa, kaže, ima dojam da je tehnički kapacitet tvrtke vrlo skroman.
Odgovor Uprave
Na upit Hine o navodu iz pisma o nabavci brodova bez temeljite pripreme, odgovaraju da je unatoč globalnim izazovima u zadnjih šest godina realizirano 13 investicija u flotu, u skladu s pomorskom strukom te kako bez njih ne bi mogli odgovoriti na sve veće zahtjeve povećanja prometa i sezone.
– Trajektna povezanost otoka nikad nije bila bolja i kvalitetnija, povećan je kapacitet i smanjena starost flote, a Sveti Duje, jedan od najmlađih trajekata u floti, bit će u prometu do kraja mjeseca – kažu.
Na pitanje o troškovima održavanja, razvoju ljudskih kapaciteta, pripremanju novogradnji te razini stručnosti, koja se spominju u pismu Damira Zeca, iz Uprave ponavljaju da je realizirano 13 investicija te da su “izuzetno ponosni” na posljednju investiciju, najveći brod u povijesti Jadrolinije, Dalmaciju koja plovi između Hrvatske i Italije.
Osim toga tvrde kako su u pripremi još 3 investicije u brze putničke brodove. Ukupno se radi o 16 investicija, što predstavlja najveći ciklus obnove flote zbog čega se smatraju jednom od uspješnijih Uprava.
Ističu da su navedenim investicijama na ključnim linijama značajno povećali kapacitete i kvalitetu usluge te djeluju u cilju zadržavanja liderske pozicije na ovom dijelu Jadrana. Kažu i kako je lani, nakon dva desetljeća, potpisan Nacionalni kolektivni ugovor za pomorce koji je značajno povećao razinu materijalnih prava pomoraca.
Unatoč svemu tome Zec traži razrješenje, o čemu će odlučivatiS kupština Jadrolinije koju čine tri ministra.
J.T.