Kandidat za predsjednika SAD-a navodno razmatra opcije za zaustavljanje sukoba u Ukrajini
Bivši i vjerojatno budući predsjednik SAD-a Donald Trump navodno razmatra dogovor s Rusijom da se NATO ne širi na Ukrajinu i Gruziju, navodi se u članku lista Politico pozivajući se na anonimne izvore.
Trump je vjerojatni republikanski protukandidat sadašnjem predsjedniku Joeu Bidenu na izborima u studenom. Njegova kampanja još nije imenovala tim za nacionalnu sigurnost niti objavila novu agendu za NATO, ali Politico Magazine sastavio je moguću u priči objavljenoj u utorak.
“Kao dio plana za Ukrajinu o kojemu se dosad nije izvještavalo, vjerojatni kandidat GOP-a razmišlja o dogovoru prema kojem se NATO obvezuje da se neće dalje širiti prema istoku — posebno u Ukrajinu i Gruziju — te pregovara s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o tome koliko ukrajinskog teritorija Moskva može zadržati,” priča je rekla, navodeći dva “Stručnjaci za nacionalnu sigurnost povezani s Trumpom.”
Jedan anonimni izvor koji je navodno upoznat s Trumpovim razmišljanjem rekao je da jest “otvoren za nešto što sprječava širenje NATO-a i ne vraća se na granice iz 1991. za Ukrajinu,” ali nije isključio nijednu drugu opciju, “uključujući opskrbu velikim količinama oružja” do Kijeva.
Dok je Trump “malo vjerojatno” da potpuno napusti NATO, vjerojatno će revidirati blok pod vodstvom SAD-a kako bi njegove europske članice natjerale da preuzmu više odgovornosti – nešto za što se Politicovi izvori brinu da one zapravo nisu sposobne.
Europske članice bloka koje ne troše najmanje 2% svog BDP-a na vojsku “ne bi uživao obrambenu moć i sigurnosno jamstvo” SAD-a, prema jednom anonimnom izvoru povezanom s Trumpom.
Sad “nema dovoljno vojnih snaga za obilazak,” Elbridge Colby, Trumpov zamjenik pomoćnika ministra obrane za strategiju, rekao je za Politico. “Ne možemo lomiti koplja u Europi protiv Rusa kada znamo da Kinezi i Rusi surađuju, a da su Kinezi opasnija i značajnija prijetnja.”
europske članice bloka “trebaju proizvesti borbeno vjerodostojne snage da se nose s ruskim napadom, kao sada,” dodao je Colby.
U sklopu a “radikalna preorijentacija” NATO-a pod Trumpom, SAD bi zadržale svoje zračne i pomorske baze u Europi, ali bi ih napustile “veliki dio pješaštva, oklopa, logistike i topništva” kojom će se pozabaviti kontinentalni saveznici.
Prema Politico, zemlje EU su “očito nije spreman ispuniti dramatično proširenu vojnu ulogu u skorije vrijeme,” dok je kontinent “ekonomski slabiji i ovisniji o opskrbi energijom iz SAD-a nego ikad prije.”
“Važno je napomenuti da sva ova mišljenja nisu od Donalda Trumpa,” Richard Grenell, njegov bivši vršitelj dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe, rekao je na X (bivši Twitter) kao odgovor na članak u Politicu. Trumpova kampanja nije odgovorila na zahtjeve medija za komentar.