SAD pregledavaju sporazum o nuklearnoj podmornici AUKUS s Velikom Britanijom i Australijom kako bi procijenili je li usklađen s dnevnim redom Donalda Trumpa „America First“, bacajući sumnju na trilateralni sporazum s ciljem suzbijanja Kine.
Dužnosnik Pentagona rekao je da se preispitao ugovor 2021. godine kako bi se osiguralo da je “usklađen s predsjednikovim američkim prvim agendom” uoči razgovora s australijskim premijerom Anthonyjem Albaneseom na nadolazećem samitu G7 u Kanadi.
Sporazum o Aukusu od 176 milijardi funti koji uključuje Australiju, SAD i Veliku Britaniju strateško je sigurnosno partnerstvo usmjereno prvenstveno pomaganje u Australiji u stjecanju nuklearnih podmornica koristeći američku i britansku tehnologiju, što je obilježilo veliki napredak u vojnim sposobnostima zemlje.
Australski ministar obrane Richard Marles rekao je da je Canberra uvjerena da će pakt nastaviti i da će njihova vlada usko surađivati s Trumpovom administracijom.
“Vrlo sam uvjeren da će se to dogoditi”, rekao je ABC News,, Dodajući da je Aukus bio u strateškim interesima sve tri zemlje.
Tvrdio je da preispitivanje sporazuma potpisanog pod bivšim američkim predsjednikom Joeom Bidenom nije iznenađenje. “Ovo je plan za više desetljeća”, rekao je. “Postojat će vlade koje dolaze i odlaze, a mislim da kad god vidimo novu vladu, preispitivanje ove vrste bit će nešto što će se poduzeti.”

Izjava je uslijedila nakon što su medijska izvješća kažu da su SAD pregledale svoju predanost paktu. Prvo je izvijestio Financial Timescitirajući šest ljudi upoznatih s tim pitanjem.
“Odjel pregledava AUKUS kao dio osiguranja da je ta inicijativa prethodne uprave usklađena s predsjednikovim agendom ‘America First'”, citiran je službenik Pentagona. “To znači osigurati najveću spremnost članova naših usluga, da saveznici u potpunosti postanu svoj dio kolektivne obrane i da obrambena industrijska baza zadovoljava naše potrebe.”
Vrhunski savjetnik za politiku Pentagona, Elbridge Colby, koji je ranije izrazio zabrinutost da bi SAD mogle izgubiti podmornice u Australiji u kritičnom trenutku za vojnu odvraćanje od Kine, bit će ključna brojka u pregledu, ispitujući stopu proizvodnje podmornica virginije, potvrdio je gospodin Marles.
Australija i Velika Britanija suočili su se s pritiskom Bijele kuće kako bi povećali vojnu potrošnju. Dok je Velika Britanija poslušala potražnju, Australija mu se odupirala.
Očekuje se da će gospodin Albanese sljedeći tjedan prvi put upoznati gospodina Trumpa na stranu sastanka G7. Vjerojatno će razgovarati o zahtjevu Washingtona da Australija povećava svoju obranu s 2 na 3,5 posto svog BDP -a.
Gospodin Albanese rekao je da će australijska potrošnja za obranu porasti na 2,3 posto, ali odbila se obvezati na američki cilj.
Mogućnost urušavanja sporazuma izazvala je anksioznost u Londonu i Canberri, ali je dočekala Cheers u Pekingu, rekli su stručnjaci.
John Lee, indo-pacifički stručnjak iz Washingtonovog konzervativnog Think Think Think Think-a, rekao je da je Pentagon pregled “prvenstveno revizija američke sposobnosti” i može li si priuštiti prodaju do pet nuklearnih podmornica kada nije ispunio vlastite proizvodne ciljeve.
“S tim u vezi, niska australijska troškova za obranu i dvosmislenost o tome kako bi mogla pridonijeti tajvanskom nepredviđenom stanju je također faktor”, rekao je gospodin Lee.
John Hamre, predsjednik Centra za strateške i međunarodne studije i bivši visoki dužnosnik Pentagona, rekao je u četvrtak na seminar Instituta Lowy u Sydneyu da je u Washingtonu postojala percepcija da je “Albanska vlada podržavala Aukus, ali zapravo se nije naslonila na AUKUs”, s tim da je trošak obrane bio dio toga.