Trumpova administracija trebala bi sljedeći tjedan preseliti mali broj bijelih Južnoafričana u SAD, što je označilo početak kontroverznog programa namijenjenog preseljenju manjinske skupine koja tvrdi progon u rukama njihove vlade koju vodi crnaca.
Taj potez dolazi kao dio brzog postupka prijave pokrenut nakon najave predsjednika Trumpa o naporima za preseljenje u veljači.
Ova inicijativa stoji u izrazitoj suprotnosti sa širim stavom administracije protiv migracije, koji je zabilježio suspenziju različitih izbjegličkih programa i zaustavljanje dolazaka iz regija, uključujući Irak, Afganistan i veći dio subsaharske Afrike.
Prioritet ovih južnoafričkih slučajeva privuklo je kritiku grupa zagovaranja izbjeglica, postavljajući pitanja o kriterijima koji se koriste za utvrđivanje podobnosti i prividnog nejednakosti u liječenju u usporedbi s drugim raseljenim populacijama.
Južnoafrička vlada priopćila je kako su navode u SAD -u da su progonjene dotične manjine Afrikanera “potpuno lažne”, rezultat dezinformacija i netočan pogled na njegovu zemlju. Naveo je činjenicu da su Afrikaneri među najbogatijim i najuspješnijim ljudima u zemlji i rekli su da su među “ekonomski privilegiraniji”.

Afrikanci su potomci uglavnom nizozemskih i francuskih kolonijalnih doseljenika koji su prvi put došli u Južnu Afriku u 17. stoljeću. Postoji oko 2,7 milijuna Afrikanera među 62 milijuna stanovnika Južne Afrike, što je više od 80% crne boje. Mnogi u Južnoj Africi zbunjeni su tvrdnjama da su Afrikaneri progonjeni i ispunjavaju zahtjeve za izbjeglice.
Afrikanci su dio svakodnevnog višenamjenskog života Južne Afrike: mnogi su uspješni poslovni lideri, a neki služe u vladi kao ministri kabineta i zamjenici ministara. Njihov se jezik široko govori-uključujući i ne-afrikaneri-i prepoznat je kao službeni jezik, a crkve i druge institucije koje odražavaju kulturu afričke održavaju istaknutost u gotovo svakom gradu i gradu.
Pa koji progon navode SAD?
Napadi na farmi
Trump i njegov savjetnik rođenog u Južnoj Africi Elon Musk optužili su južnoafričku vladu da ima rasističke anti-bijele zakone i politike, ali tvrdnje Centra za progon na relativno mali broj nasilnih napada na farmi i pljačke na bijelce u ruralnim zajednicama.
SAD navode da su ti napadi rasno motivirani, a južnoafrička vlada ih “potiče” dopuštajući anti-bijelu retoriku iz nekih političkih stranaka, a ne u vladi i ne čine dovoljno za zaštitu seoskih zajednica afričkih zajednica. Vlada to snažno negira i osudila napade na farmama, ali kaže da je njihov uzrok namjerno pogrešno opisani.
Nasilni napadi na vlasnike poljoprivrednih gospodarstava u Južnoj Africi već su godinama problem, ali predstavljaju mali postotak izuzetno visokih stopa kriminala u zemlji, što utječe na sve rase. Vlada kaže da u Južnoj Africi nema ciljanja bijelaca i progona, a napadi na farmi dio su njegovih borbi s nasilnim kriminalom.
Afrikanerska skupina pod nazivom Afriforum Records Farm Attacks i rekla je da je u Južnoj Africi u Južnoj Africi bilo 49 poljoprivrednih ubojstava. Oni su postavljeni protiv ukupno više od 20 000 ubojstava u Južnoj Africi godišnje. Stručnjaci kažu da su ruralne zajednice osjetljive na kriminal zbog svoje udaljenosti i manje policijske prisutnosti, ali vlasnici crnih farmi i radnici također su ubijeni u nasilnim pljački.
Ipak, mnoge seoske bijele zajednice dugo su izrazile strah od prijetnje nasiljem i osjećaju da vlasti ne čine dovoljno da ih zaštite. Čini se da su te tvrdnje dio zahtjeva za traženjem statusa izbjeglica u SAD -u, iako nisu objavljeni detalji o postupku prijave.
Potvrdna akcija i ‘obrnuti rasizam’
Trumpova administracija također je kritizirala afirmativnu akcijsku politiku Južne Afrike kao rasističke protiv bijelaca i lažno je tvrdila da su bijeli Južnoafrikanci vlade oduzeli prema novom zakonu o eksproprijaciji koji promiče “rasno diskriminirajuće oduzimanje imovine”. Nijedna zemlja nije ispričana, ali Afrikaneri koji čine mnoge ruralne zajednice izazvali su strah da bi njihova zemlja mogla biti ciljana.
Južna Afrika ima zakone namijenjene unapređivanju mogućnosti zapošljavanja crnaca, a mnoge bijele južnoafričke i političke stranke koje su vodile bijele također su ih kritizirale i nazvale ih rasističkim i kontraproduktivnim.
Neke skupine Afrikanera kažu da su zapošljavanje, zemljište i drugi zakoni osmišljeni tako da ograniče svoje mogućnosti u Južnoj Africi.
Afrikani su bili u središtu prethodnog aparthejdskog sustava vladavine bijele manjine u Južnoj Africi, a među nekima postoji raspoloženje da oni i njihova kultura ciljaju u svojevrsnom obrnutom rasizmu od strane crne vlade kao kazne za to. Vlada to negira.
Nije jedini bijelci u Južnoj Africi
Afrikanci čine samo neke od oko 4,5 milijuna bijelaca u Južnoj Africi, koji uključuju i one koji imaju britansku i drugu baštinu.
No, izbjeglički program Trumpove administracije nudi samo preseljenje u Afrikanere, za koje se u velikoj mjeri smatra da drže konzervativne i kršćanske vrijednosti koje bi se mogle uskladiti s politikom Trumpove administracije.
Nije jasno koliko je Afrikanera podnio zahtjev za izbjeglicama ili mu je dobilo status izbjeglica, ali američka poslovna grupa sa sjedištem u SAD-u priopćila je kako ima popis desetaka tisuća koji su izrazili interes.
Američki dužnosnici i dokument koji je dobila Associated Press rekli su da će prva skupina od više od dva desetaka Afrikanara iz oko četiri obitelji stići u ponedjeljak na međunarodnoj zračnoj luci Dulles izvan Washingtona.