Donald Trump traži američku kontrolu nad svim rijetkim mineralima i energetskim sredstvima ukrajine – uključujući naftu i plin – u izvanrednim novim prijedlozima Kijeva.
Posljednji prijedlozi gospodina Trumpa daleko su više od sporazuma o mineralima koji se srušio prošlog mjeseca tijekom katastrofalnog posjeta Bijele kuće Volodymyr Zelensky, izvijestio je u četvrtak više vijesti.
Novi posao bi vidio da SAD dobivaju sve honorara od takve imovine sve dok Ukrajina ne isplati najmanje 100 milijardi ratnog duga, a Kiyiv nakon toga samo 50 posto – dok zauzvrat ne nude jamstva o sigurnosti od ruske agresije.
Nadalje, on bi SAD predao veto na bilo kakvu prodaju ukrajinskih resursa drugim zemljama, što bi potencijalno blokiralo bilo koji budući put da se Ukrajina pridruži Europskoj uniji.
Jedan dužnosnik Kijeva opisao je prijedlog kao “pljačku” Financial Timesdok je Alan Riley, stručnjak za energetski zakon u Atlantskom vijeću, rekao Telegraf: “Nikad prije nisam vidio ništa slično … Moram se zapitati je li stvarna namjera možda prisiliti Zelenskog da ga odbaci.”

Prema najnovijim prijedlozima, sva ukrajinska mineralna i energetska imovina-i srodna infrastruktura, poput luka, željeznica, cesta i proizvodnih postrojenja-stavljat će se pod kontrolu novog fonda za obnovu ugradnje Sjedinjenih Država-Ukraine, sa sjedištem u Delawareu.
Tri od pet članova odbora novog fonda birale bi SAD, predajući Washington punu vetsku energiju nad prodajom resursa bilo kojim trećim stranama.
SAD bi primile sve autorske honorar iz fonda sve dok Ukrajina ne isplati najmanje 100 milijardi ratnog duga, plus 4 posto kamate, nakon čega će Kiyiv dobiti samo 50 posto autorskih honorara.
Washington bi dobio “pravo prve ponude” o ulaganjima u sve projekte infrastrukture i prirodnih resursa, dok bi Ukrajina bila spriječena da intervenira u svakodnevno upravljanje fondovima, Bloomberg izvijestio.
Profit od fonda pretvorio bi se izravno u stranu valutu, a Ukrajina bi bila odgovorna za naknadu u slučaju kašnjenja ili sporova, navodi Ft.
Tri viša ukrajinska dužnosnika rekli su za prodaju da je dogovor vjerojatno potpisan sljedećeg tjedna, suprotno zahtjevima u Washingtonu. Izvještava se da je novi prijedlog američkog nacrta označio “nepravedno”, dok ga je drugi opisao kao “pljačku”.

Treći dužnosnik citiran je da je Kyiv upisao tim pravnih savjetnika koji će pomoći u ispitivanju dokumenta-koji je navodno dostavljen Ukrajini prošlog vikenda-dok pripremaju protuukud.
Opisujući ga kao “dokument o eksproprijaciji”, gospodin Riley je rekao: “Nema garancija, nema klauzula o obrani, SAD ne stavljaju ništa. Amerikanci mogu otići, Ukrajinci ne mogu. Nikad prije nisam vidio ništa slično.”
Primjećujući da novi prijedlozi nisu “kompatibilni s članstvom u EU”, stručnjak za trgovinu dodao je: “Možda je to dio svrhe.”
Nakon sastanka ukrajinskih europskih saveznika u Parizu u četvrtak kako bi razgovarali o mogućim mirovnim snagama, gospodin Zelensky rekao je da su SAD “neprestano” mijenjale uvjete predloženih minerala s Ukrajinom – ali dodao je da ne želi da Washington misli da je Kijev protiv sporazuma.
“Podržavamo suradnju sa SAD -om, ne želimo dati niti jedan signal koji može navesti SAD da zaustavi pomoć Ukrajini”, rekao je gospodin Zelensky, ističući da je pritisak Washington pod utjecajem saveznika zarobljen u egzistencijalnom ratu protiv Rusije.
Dok su SAD u utorak priopćile da su Rusija i Ukrajina pristale na Crno more i energetsku primirju, ukrajinski su dužnosnici u četvrtak optužili Rusiju da je oštetila energetsku infrastrukturu u Khersonu s artiljerijskim štrajkovima.

“Prije dva dana došlo je do noći kada u energetskom sektoru nije bilo štrajka, danas je ruska artiljerija oštećena energetska infrastruktura u gradu Kherson”, rekao je gospodin Zelensky u Parizu. “Vjerujem da bi SAD trebale reagirati na radnje.”
“Naša strana, sve dok nitko ne razumije tko nadzire što”, rekao je. “Sve će to (dokazi) biti pripremljeni i prebačeni u SAD, a nakon toga čekamo reakciju Amerike, jer su nam rekli da će reagirati na kršenja.”
Gospodin Zelensky i njegovi zapadni saveznici prethodno su optužili Rusiju za “manipulaciju” zbog sporazuma, nakon što je Moskva zatražila da primirje Crnog mora – koje će nesrazmjerno koristiti Rusiji – može započeti tek nakon što se ukine zapadnjačke sankcije na hrani i poljoprivrednom izvozu, a banka ključeva povezana s brzim sustavom za poruke.
U međuvremenu, Washington se navodi da razgovara s Kremljom o planovima za obnavljanje ruskog plina u Europu preko Ukrajine, a kasnije kroz cjevovode Nord Stream, dok je američki firmi predao veliki udio.