Predsjednik Donald Trump odbacio je plan za daljnje, sveobuhvatnije američke vojne udare u iranskim nuklearnim postrojenjima, navodi se u novom izvješću.
Predsjednik je navodno zaustavio novi val zračnih napada nakon što je procjena utvrdila da su dva od tri mjesta ciljana u prošlomjesečnom napadu krstarenja i bombama bunkera pretrpjele samo minimalnu štetu, prema pet sadašnjih i bivših dužnosnika koje su naveli NBC News.
Izvori su rekli da je središnje zapovjedništvo SAD-a izradilo daleko ekspanzivniji „all-in“ plan „doista deseminacije“ Irana koji je uključivao ciljanje tri dodatna mjesta od onih koje su se dogodile u operaciji Midnight Hammer između 21. i 22. lipnja.
Šest udaraca odvijalo bi se nekoliko tjedana, a ne u jednoj noći, rekli su izvori. Oni koji su upoznati s planom rekli su da je osmišljen kako bi nanio dovoljno štete kako bi u potpunosti mogao demontirati iranski nuklearni program.
Opisani kao “dugotrajna zračna kampanja”, izvori su rekli da bi više iranske mogućnosti zračne obrane i balističkih raketa bili ciljani.
“Bili smo spremni ići u našim mogućnostima, ali predsjednik to nije htio”, rekla je jedna osoba sa znanjem o planu.

Trump je navodno odbacio plan jer je bio u sukobu sa svojim američkim prvim programom, favoriziranim visokim konzervativnim ličnostima poput Tucker Carlson, koji uključuje izvlačenje SAD-a iz stranih ratova i potencijal za veće žrtve s obje strane, priopćila su dva izvora.
Neki dužnosnici administracije vjerovali su da je dublja opcija uvredljivosti protiv Irana održiva politika, rekla su dva izvora.
Izvještaj je naručen kao dio stalnih napora Trumpove administracije za procjenu statusa iranskog nuklearnog programa, nakon što je predsjednik tvrdio da su američka vojna „uklonjena“ mjesta za obogaćivanje urana Fordo i Natanz i glavno istraživačko postrojenje u Isfahanu.
Neki američki zakonodavci, dužnosnici Ministarstva obrane i savezničke države u izvješću su posljednjih dana obavijestili četiri izvora.
U njemu je navedeno da je jedan od nuklearnih postrojenja pogodio američki štrajkovi prošlog mjeseca uglavnom uništeni, što je tamo značajno odgodio operacije.
Međutim, još dvije osobe možda su oštećene do točke u kojoj bi se nuklearno obogaćivanje moglo nastaviti u narednih nekoliko mjeseci, navodi se u izvješću izvori.
Izvještaj se pojavljuje u suprotnosti s predsjednikovim tvrdnjama, koji su se 22. lipnja u Missouriju dotakli samo nekoliko sati nakon što se flota američkih B-2 prikrivenih bombardera dotaknula u Missouriju, vrativši se iz Irana, predsjednik je oglasio “monumentalnu štetu” koja je “učinjena na svim nuklearnim mjestima”.
Nedavna procjena je snimak štete nanesenih američkih napada usred postupka prikupljanja obavještajnih podataka za koji su administracijski dužnosnici rekli da se očekuje da će se nastaviti mjesecima.
Dvojica dužnosnika rekli su da mogu otkriti da je možda nanesena veća šteta jer se procjene mogu s vremenom mijenjati.
Ovo je razbijačka priča. Više slijediti.