Novoizabrani predsjednik Donald Trump objavio je da stvara novu “Internu poreznu službu” za prikupljanje carina i drugog inozemnog prihoda.
Trump je najavio novu agenciju u objavi na Truth Socialu u utorak ujutro, tvrdeći da su se SAD “predugo oslanjale na oporezivanje naših velikih ljudi pomoću Porezne uprave (IRS)”.
“Danas objavljujem da ću osnovati USLUGU ZA VANJSKE PRIHODE za prikupljanje naših tarifa, pristojbi i svih prihoda koji dolaze iz stranih izvora”, napisao je novoizabrani predsjednik. “Počet ćemo naplaćivati one koji na nama zarađuju s trgovinom i oni će početi plaćati, KONAČNO, svoj pošteni dio.”
Trump je rekao da će služba započeti s radom u ponedjeljak, kada će on službeno preuzeti dužnost nakon ceremonije inauguracije na američkom Kapitolu.
Agencije osniva Kongres.
Nije jasno kako bi Porezna uprava radila. Carinska i granična služba SAD-a trenutačno upravlja tarifama i prikuplja sredstva, zajedno s drugim pristojbama povezanim s uvozom. Ta se sredstva zatim polažu u Opći fond SAD-a. Trump, koji je obećao smanjenje vlade, dodao bi agenciju koja bi obavljala zadatke koje već obavljaju druge agencije.
Desničarski podcaster Steve Bannon, nekadašnji Trumpov strateg Bijele kuće, iznio je ideju rano u utorak na konferenciji koju vodi Politico, inzistirajući na tome da će se nova agencija morati usredotočiti na mnogo više od carina.
“Ne biste samo gledali tarife, već biste gledali sve o tome kako možete naplaćivati naknade, u biti, bilo da se radi o ulaganju, pristupu ovoj zemlji”, rekao je Bannon.
“Amerika je iza zlatnih vrata. Ovo tržište je najsnažnije, najunosnije tržište na svijetu i ne bismo trebali samo dopustiti ljudima da mu pristupe – ne bismo smjeli dopustiti strancima da imaju pristup ovom tržištu i američkom narodu i američkim građanima besplatno”, dodao je. Njegov opis američkog tržišta kao “najsnažnijeg” na svijetu bio je dramatičan kontrast Trumpovom čestom prikazivanju gospodarstva kao neuspjeha.
Ova objava dolazi nakon što je Trump zaprijetio uvođenjem carina od 25 posto protiv Kanade i Meksika, dok bi se Kina mogla suočiti s carinama od dodatnih 10 posto.
Nekoliko ekonomskih stručnjaka upozorilo je da će ove tarife samo naštetiti potrošačima, koji plaćaju račune za više cijene, za razliku od stranih tvrtki koje izvoze robu. Više cijene, međutim, učinit će strane proizvode manje konkurentnima.
Ove carine “teoretski bi mogle dovesti do prilično značajnih posljedica za tri skupine ljudi: američke potrošače, američke rafinerije i kanadske proizvođače”, rekao je Daan Struyven, istraživač za Goldman Sachs, za Bloomberg.
Profesorica ekonomije na Sveučilištu George Washington Tara Sinclair prethodno je za The Independent izjavila sličnu tvrdnju, objašnjavajući da će potrošači patiti.
“Tarife bi vjerojatno bile viši porez za potrošače – američke potrošače”, rekao je Sinclair. “Ova ideja da bi te tarife nekako magično platile strane tvrtke i da ne bi bile proslijeđene američkim potrošačima, empirijski se ne ističe u podacima.”