Sjedinjene Države najvažniji su međunarodni pokrovitelj i dobavljač oružja za Tajvan unatoč nedostatku formalnih diplomatskih veza s otokom. Tajvan stalno strepi od napada Kine koja ga smatra svojim teritorijem te desetljećima uživa potporu Zapada, prvenstveno SAD-a za kojeg bi gubitak otoka značio katastrofalni gubitak autoriteta i faktičko protjerivanje iz regije.
Međutim, američki predsjednički kandidat Donald Trump po tko zna koji put pragmatično mijenja ustaljenu američku retoriku. Podsjetimo se, Trump je ranije stavio pritisak na zemlje NATO-a koje ne izdvajaju 2% na troškove obrane te je u jednom trenutku zaprijetio da će čak “ohrabriti” Rusiju “da čini što god dovraga želi” zemljama koje su “delinkventne” oko ispunjavanja ciljeva NATO-a u vidu izdvajanja za vojsku. Evo što traži od otoka zauzvrat za američku pomoć.
U intervjuu za Bloomberg Businessweek, Trump je upitan bi li branio Tajvan od Kine ako pobijedi na izborima. Kineska vladajuća Komunistička partija tvrdi da je Tajvan kineska pokrajina i obećala je da će ga pripojiti, odbijajući isključiti upotrebu vojne sile. SAD službeno ne priznaje Tajvan, ali je njegov najvažniji sigurnosni partner. Trump traži da Tajvan SAD-u “plati zaštitu od Kine”, što dovodi u pitanje podršku Washingtona otočkoj demokraciji ukoliko ponovno osvoji Bijelu kuću na predsjedničkim izborima u studenom.
Trumpovi zahtjevi
Trump je odgovorio da bi Tajvan trebao plaćati SAD-u za obranu, uspoređujući SAD s osiguravajućim društvom. “Tajvan nam ne daje ništa,” rekao je Trump. SAD prodaje Tajvanu oružje vrijedno milijarde dolara kako bi mu osigurao sredstva za samoobranu, a ta prodaja je značajno porasla tijekom Trumpovog predsjedavanja.
Međutim, Trumpovi komentari sugeriraju da njegova podrška Tajvanu nije zajamčena. Također je primijetio pojačanu vojnu agresiju Kine prema Tajvanu i rekao da se “ne bi osjećao previše sigurnim da sam [Tajvan].”
Tajvan proizvodi više od 90% najnaprednijih čipova na svijetu, uglavnom kroz Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC), najvećeg svjetskog proizvođača i glavnog dobavljača Applea i Nvidije. TSMC troši milijarde na izgradnju novih tvornica u inozemstvu, uključujući 65 milijardi dolara u tri tvornice u američkoj saveznoj državi Arizoni, iako većina proizvodnje ostaje u Tajvanu.

Reakcije iz Tajvana
Odgovarajući na Trumpove komentare, tajvanski premijer Cho Jung-tai rekao je na brifingu za novinare da je Tajvan zahvalan SAD-u na potpori te da”naporno radi” na održavanju odnosa, istovremeno povećavajući svoje sposobnosti samoobrane.
“Tajvan i SAD dijele zajedničku odgovornost za indo-pacifičku regiju Tajvanskog tjesnaca i voljni smo učiniti više kako bismo se obranili i zaštitili svoju sigurnost,” rekao je Cho.
Također je naglasio da se vlada nada kako će tajvanski proizvođači čipova zadržati svoje istraživanje i razvoj u Tajvanu.

Američka politika prema Tajvanu
Službena američka politika prema Tajvanu je “strateška dvosmislenost”, koja odbija izjaviti hoće li stati u njegovu obranu u slučaju kineskog napada, no Biden je u nekoliko navrata rekao da će braniti Tajvan. Trumpovi komentari daju naslutiti da bi pristup SAD-a Kini mogao biti jastrebovski, ali potencijalno nepredvidiv, ako on pobijedi u studenom.
Trumpov novonajavljeni protukandidat, JD Vance, izjavio je za Fox News da bi se SAD trebale usredotočiti na Kinu kao svoju najveću sigurnosnu prijetnju. “Morate se zapitati hoće li Kinu više razuvjeriti to što se busamo u prsa i ponašamo oštro u Europi, ili će ih više razuvjeriti mi što imamo oružje potrebno da ih spriječimo u invaziji na Tajvan?” rekao je Vance.
Na drugom mjestu u intervjuu, Trump je obećao da će Kini nametnuti carine između 60% i 100%, ali da će odustati od zabrane aplikacije u vlasništvu Kine, TikTok. Također je rekao da je kineski čelnik Xi Jinping bio njegov “jako dobar prijatelj” sve do pandemije. U međuvremenu, Kina sve češće testira svoje sposobnosti preuzimanja vlasti i kontrole ključnih područja u vježbama u blizini Tajvana.
Tri moguća scenarija za kineski napad na Tajvan