SAD bi mogle nametnuti osakaćene sekundarne tarife na Rusiju ako trogodišnji rat koji je vodio protiv Ukrajine do 2. rujna ne dovede do kraja, rekao je predsjednik Donald Trump.
Govoreći u Ovalnom uredu, zajedno s generalnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom, Trump je rekao da je “vrlo nesretan” s Rusijom i Putinom, te se obvezao da će nametnuti ono što je opisao kao “vrlo teške tarife” Moskvi “ako nemamo dogovor u 50 dana.”
“Razočaran sam u predsjedniku Putinu, jer sam mislio da bismo imali dogovor prije dva mjeseca, ali čini se da to ne stigne tamo. Dakle, na temelju toga radit ćemo sekundarne tarife. Ako nemamo dogovor u 50 dana, to je vrlo jednostavno, a oni će biti na 100 posto, a to je način na koji je to samo što je to jednostavno.
Iako je Trump često koristio tarife-uvoz poreza koje su američki uvoznici plaćali na inozemnu robu-kao općenito namjeravanje podjednako protiv protivnika i saveznika, Rusija gotovo nema trenutnih trgovinskih odnosa sa Sjedinjenim Državama zbog kažnjavanja sankcija koje je prethodna Bidenska uprava nametnula u godinama od početka rata.
Tarife koje predsjednik prijeti da će nametnuti ovaj put zapravo bi bile sekundarne tarife koje su trebale kazniti od zemalja koje kupuju rusko naftu – oporezivanjem uvoza iz tih država na razini od 100 posto. Oni bi mogli učinkovito udvostručiti troškove uvoza iz mjesta kao što su Kina, Indija i Njemačka, jer su sva trojica glavni američki trgovinski partneri koji i dalje kupuju ruske naftne proizvode.

Trump je uletio u ruskog vođe, optužujući ga da je “svi razgovor” nakon višemjesečnih napora da sklopi sporazum o okončanju rata koji je započeo naređenjem invazije na Ukrajinu, i rekao je da radije ne koristi snažne sekundarne sankcije koje je prijetio, ali naglasio da rat “mora zaustaviti”.
“Nadam se da nećemo stići do točke gdje radimo, ali toliko sam čuo razgovor. Sve je to razgovor. Sve je to razgovor. A onda rakete ulaze u Kijev i ubijaju 60 ljudi”, rekao je.
Predsjednik je također potvrdio da će Sjedinjene Države pružiti više oružja Ukrajini putem saveznika NATO -a koji će kupiti oružje i prebaciti ih u Kijev, a koordinacijski rad obavlja Matthew Whittaker, američki veleposlanik u NATO -u.
Rutte, bivši nizozemski premijer koji je prošle godine preuzeo dužnost dužnosnika NATO -a, nazvao je razvoj “stvarno velikim” i pohvalio predsjednika – kojeg je nazvao “Dragi Donald” – jer je odlučio pružiti Ukrajini ono što je potrebno za obranu.
Također je rekao da je Trumpova odluka da omogući europskim saveznicima NATO -a da financiraju oružje “potpuno logično” i predložio je da se izgradi na odluci NATO saveznika da zahtijeva da svaki od 32 države bloka financira obranu na pet posto njihovih bruto domaćih proizvoda.
Sa svoje strane, predsjednik je rekao da će “milijarde dolara vojne opreme” koje su kupili saveznici NATO-a biti “brzo podijelili na bojno polje”, a još jednom pohvalio Ukrajinske snage za vještinu s kojom su koristili svoje oružje američko.
“Recite što želite o Ukrajini … kad je rat započeo, nisu imali šanse, a oni još uvijek ne bi imali šanse da oprema, imali su najbolju opremu, jer mi napravimo najbolje avioni i rakete, a mi do sada napravimo najbolju vojnu opremu na svijetu”, rekao je. Imali su hrabrosti, jer netko mora koristiti tu opremu. I borili su se s ogromnom hrabrošću i nastavljaju se boriti s ogromnom hrabrošću. ”
Trump je također kritizirao ruske napade na civilne ciljeve, koristeći “nekoliko stotina dronova dnevno” i “rakete … bombardiranje gradova” kao “bez vojnog razloga”.
“To nije zbog vojnih ciljeva. To je samo stvaranje panike iz njihovog sna, udaranja gradova. Stvarno je grozno, a znači da mnogi ljudi gube život, ali i infrastrukturu. Čitav gradovi koji brišu električnu energiju trebat će godinama da ga obnovi.
Dodao je da se nada da će povećati troškove obrane NATO -a i financiranje više oružja za Kijev “utjecao na Vladimira Putina.
“I nadamo se da će to utjecati na Ukrajinu … Želimo biti sigurni da Ukrajina radi ono što moraju učiniti. Osjećam se uvjereno da će učiniti ono što mora biti učinjeno. Osim toga, imamo određene parametre koje obje strane znaju, a mi već znamo što bi trebalo učiniti. Dakle, mislim da će to biti i uvijek vrlo jak.
Upitan o prijedlogu Senata kojim se nameću ogromnih 500 posto sekundarnih sankcija Rusiji, Trump je rekao da se republikanci “kreću vrlo snažno” na paket i izmjenjujući ga kako bi mu dali više ovlasti da ih podigne ili odgađa, ali sugerirao je da im možda neće biti potrebni.
“Nisam siguran da nam treba, ali svakako je dobro što to rade. Zapravo su izradili prilično dobar zakon. Vjerojatno će proći vrlo lako, a to uključuje i demokrate, a postoje i neki mali ugađanja, ali ne želim reći da mi to ne treba, jer ne želim da trošimo svoje vrijeme. Mogli bismo biti vrlo korisni.
Dok je razgovarao s novinarima, Trump je nastavio ležati u Putinu, nazivajući ruskog vođu “tvrdim momkom” koji je “zavarao” više američkih vođa tijekom svog vremena na vlasti.
Opisao je razgovor s Putinom “puno” o tome da postigne mirovni sporazum samo kako bi pronašao Rusiju kasnije je pokrenula nove napade na Ukrajinu.
“Uvijek spuštam gore, recimo, to je bio lijep telefonski poziv. A zatim su rakete lansirane u Kijev ili neki drugi grad … a nakon što se to dogodi tri ili četiri puta, kažete, razgovor ne znači ništa”, rekao je. “U određenom trenutku, znate, u konačnici, razgovor ne govori. To mora biti akcija. To mora biti rezultati.”