Pokušaj atentata na predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa tijekom vikenda privukao je globalnu pozornost jer su čelnici, diplomati i uglednici podjednako izrazili svoju šokiranost zbog, kako su mnogi rekli, napada na demokraciju.
Nagomilala su se pitanja o sigurnosnim propustima Tajne službe, a teorije zavjere već su počele kružiti platformama društvenih medija – kaos za koji se sigurnosni dužnosnici slažu da ide na ruku glavnim protivnicima SAD-a.
“Oni uvijek traže prilike da iskoriste naše ranjivosti”, rekao je Dan Hoffman, bivši šef moskovske postaje CIA-e za Fox News Digital. “To je naša najveća snaga, naša demokracija, ali za njih je to također ranjivost jer se igra za sve nas da vidimo.
“Upotrijebit će ovo kao oružje protiv nas”, dodao je govoreći o subotnjoj pucnjavi koja se dogodila tijekom Trumpovog skupa u Pennsylvaniji.
TRUMP VODI BIDENA U BLUE STATEU NAKON POKUŠAJA ATENTATA: ANKETA
Nacije poput Rusije i Kine dugo su poznate po primjeni taktika mekog rata protiv SAD-a kroz kampanje dezinformiranja, napade zlonamjernim softverom i uplitanje u izbore – a sve to ima za cilj produbiti podjele i slomiti društveno povjerenje u zapadne institucije.
Hoffman je rekao da će Rusija vjerojatno potaknuti nepovjerenje među agencijama kao što su Domovinska sigurnost, Tajna služba i FBI gurajući teorije zavjere i igrajući na ljutnju ljudi.
“Oni žele podijeliti ovu zemlju i natjerati demokrate i republikance da se mrze”, dodao je. “Žele da ne vjerujemo našim demokratskim institucijama.”
Rebekah Koffler, bivša obavještajna časnica Obrambene obavještajne agencije specijalizirana za rusku doktrinu, ponovila je Hoffmanova upozorenja i objasnila da je prije otprilike deset godina Moskva procijenila društvenu ranjivost koja raste u SAD-u i od tada je nastavila djelovati na to.
“Vidjeli su znakove raspada društva po raznim linijama”, rekla je, ukazujući na političke, vjerske i etničke podjele koje su uporne u SAD-u
Koffler je objasnio da baš kao što je Washington Moskvu smatrao glavnim sigurnosnim problemom, Rusija je također proglasila SAD i NATO savez svojom sigurnosnom prijetnjom “broj jedan”.
“Rusi su odlučili ‘pomoći’ razbiti naše društvo i dovesti ga do te točke društvenih nemira i građanskog rata”, dodala je. “I to je ono što smo vidjeli, miješanje u izbore i takve stvari.”
“Pokušaj ubojstva samo im je potvrdio da je to dostižan cilj”, dodao je Koffler.
Poput Moskve, Peking također pazi na američke izbore i sve potencijalne nemire koji bi mogli utjecati na narativ Kineske komunističke partije (KPK) o suprotstavljanju demokratskim vrijednostima.
Heino Klinck, bivši zamjenik pomoćnika ministra obrane za istočnu Aziju i vojni ataše u Kini, ukazao je na trenutačno prikazivanje pokušaja atentata od strane KPK u medijima pod državnom kontrolom.
“Oni to vrte, i to vrte iz perspektive američke demokracije kaotične”, rekao je za Fox News Digital. “Nije siguran, nasilan je, nestabilan – s implikacijom za kinesko stanovništvo, naš je sustav puno bolji.”
Dok Rusija može nastojati iskoristiti očitu nestabilnost u SAD-u kako bi dodatno oslabila američku vjeru u demokraciju, Kina će to pokušati iskoristiti za svoje geopolitičke ciljeve.
“Kineska vlada će to iskoristiti i za inozemnu publiku, kao i za domaću kinesku potrošnju”, rekao je Klinck. “Kineska vlada pokušava se postaviti kao partner drugim zemljama… posebno na globalnom jugu.”
“Mislim da će oni reći da je Peking puno pouzdaniji, stabilniji (partner) od Sjedinjenih Država.”
NATO-V STOLTENBERG ZABIJENIO BIDENA, TRUMP SE SVALJAO, NACIJE PRVAKA POSTIŽU CILJEVE POTROŠNJE
Klinck je rekao da poruke KPK mogu biti učinkovite kada se koriste protiv nacija s autoritarnim sklonostima.
Stručnjak za Kinu rekao je da nije samo američka demokracija ta koja je pod prijetnjom napada i ukazao na ubojstvo bivšeg japanskog premijera Shinza Abea 2022., koji je upucan dok je govorio na političkom događaju, kao i na ubojstvo slovačkog premijera u svibnju. Robert Fico nakon sjednice Vlade.
Nedavna izvješća nakon pokušaja atentata na Trumpa sugeriraju da postoji sve veća zabrinutost da bi nestabilnost u SAD-u mogla dovesti do nestabilnosti među drugim zapadnim nacijama.
“Pokušaj atentata dočekan je s gnušanjem u cijelom svijetu i kao napad na američku demokraciju. Mislim da postoji ogromna zabrinutost zbog onoga što se dogodilo i osjećaj pravog šoka”, Nile Gardiner, direktor Centra Margaret Thatcher Heritage Foundationa za Freedom, rekao je za Fox News Digital.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Ali Gardiner je također rekao kako vjeruje da je Trumpova reakcija odmah nakon pucnjave “pokaz da demokraciju u Americi neće uništiti terorističke snage”.
“Trumpov odgovor zapravo će uvjeriti američke saveznike da demokracija u Sjedinjenim Državama neće biti poražena. Ona ostaje snažna”, dodao je.