Američki ministar obrane Pete Hegseth izjavio je da je Pentagon spreman razmotriti sve opcije kada je u pitanju Gaza, dan nakon što je predsjednik Donald Trump rekao da bi želio da SAD preuzme kontrolu i ponovno razvije Pojas Gaze.
“Samo bih rekao, što se tiče pitanja Gaze, definicija ludila je pokušaj da se ista stvar radi uvijek iznova i iznova”, rekao je Hegseth prije početka sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom u Pentagonu.
“Predsjednik je voljan razmišljati izvan okvira, tražiti nove i jedinstvene, dinamične načine za rješavanje problema za koje se činilo da su nerješivi… Spremni smo razmotriti sve opcije”, dodao je Hegseth.
Zapaljive izjave
Trump je na konferenciji za novinare s Netanyahuom pozvao na trajno raseljavanje Palestinaca iz Gaze, tvrdeći da bi SAD mogle ekonomski razviti to područje i pretvoriti ga u “rivijeru Bliskog istoka”, što je naišlo na globalnu osudu.
Izjave Donalda Trumpa o preuzimanju Gaze Hamasov dužnosnik Sami Abu Zuhri nazvao je “smiješnim” i “apsurdnim”, dok su iz Hamasa dodali da Trumpov plan predstavlja recept za kaos. Saudijska Arabija ponovila je svoj stav da neće uspostaviti odnose s Izraelom bez stvaranja palestinske države, dok su egipatski i jordanski čelnici odlučno odbacili ideju o prisilnom preseljenju Palestinaca u njihove zemlje.
Nakon prvih frenetičnih tjedana na dužnosti, Trumpov prijedlog za Gazu došao je u kontekstu njegovih izjava o preuzimanju Grenlanda, upozorenja na moguće preuzimanje Panamskog kanala i tvrdnje da bi Kanada trebala biti 51. američka država.
Što je Gaza i kako je nastala?
Hamas je militantna palestinska islamistička skupina koja vlada Pojasom Gaze, a od preuzimanja vlasti 2007. godine vodila je nekoliko ratova s Izraelom, uz kontinuirane raketne napade i druge smrtonosne akcije. Izrael je odgovorio višestrukim zračnim napadima i blokadom Gaze od 2007. godine u suradnji s Egiptom, tvrdeći da je to mjera sigurnosti.
Hamas su terorističkom organizacijom proglasili Izrael, Sjedinjene Države, Europska unija, UK i druge sile, dok ga Iran financira i opskrbljuje oružjem i obukom. Pojas Gaze prostire se na 41 km duljine i 10 km širine između Izraela, Egipta i Sredozemnog mora, s populacijom od 2,3 milijuna stanovnika, čineći ga jednim od najgušće naseljenih područja na svijetu.
Izrael kontrolira zračni prostor i obalu Gaze te određuje tko i kakva roba smije prijeći njegove granične prijelaze, dok Egipat kontrolira kretanje na svojoj granici s Gazom. Palestinski teritoriji, uključujući Zapadnu obalu i Gazu, povijesno su poznati kao Palestina, isto kao i istočni Jeruzalem i Izrael, koji su nekoć bili dio drevnih židovskih kraljevstava. Izrael je proglašen državom 1948. godine, ali oni koji osporavaju njegovo pravo na postojanje i dalje koriste naziv Palestina za Zapadnu obalu, Gazu i istočni Jeruzalem.
Napetosti između Izraela i Hamasa su konstantne, no napad militanata dogodio se bez upozorenja, uključujući tisuće ispaljenih raketa i upade na izraelske teritorije, s ubijenim civilima i zarobljenima.

Rat ne jenjava
Izrael je uzvratio trenutnim zračnim napadima, tvrdeći da cilja militantne lokacije u Gazi. Prema BBC-ovom međunarodnom uredniku Jeremyju Bowenu, ovo je bila najambicioznija operacija Hamasa iz Gaze i najozbiljniji prekogranični napad na Izrael u više od jedne generacije.
Militanti su probili graničnu ogradu na više mjesta, a napad je uslijedio na 50. godišnjicu iznenadnog napada Egipta i Sirije 1973., kojim je započeo veliki bliskoistočni rat.
Prema dopisniku za sigurnost BBC-a Franku Gardneru, uz Shin Bet, Mossad i sve kapacitete izraelskih obrambenih snaga, nevjerojatno je da nitko nije predvidio ili reagirao na ovaj napad.
Procurio plan Izraelaca za protjerivanje Palestinaca iz Gaze: ‘Vojska već dobila naredbe’
Izraelske obavještajne službe, među najfinanciranijima i najopsežnijima na Bliskom istoku, imaju mrežu doušnika unutar palestinskih militantnih skupina, kao i u Siriji, Libanonu i drugdje.
Duž granice Gaze i Izraela postavljeni su senzori, kamere i vojne patrole, a ograda s bodljikavom žicom trebala je spriječiti upravo ovakvu infiltraciju. Ipak, Hamasovi militanti probili su se buldožerima, rezali rupe u ogradi ili ulazili u Izrael morskim putem i paraglajderima.