Američki predsjednik Donald Trump je ponovio svoje kritike američkog povlačenja iz Afganistana, tvrdeći da Kina sada kontrolira zračnu bazu Bagram, najveće bivše američko vojno postrojenje u zemlji.
“Izvlačio sam vojsku od tamo, ali sam namjeravao zadržati Bagram”, rekao je Trump novinarima, govoreći o planovima svoje administracije za Afganistan. “Trenutno, Kina ima Bagram.” Trump je također ustvrdio da je povlačenje, koje je nadgledao bivši predsjednik Biden 2021., ohrabrilo Rusiju i pridonijelo njezinoj invaziji na Ukrajinu. “Kada je Putin pogledao i vidio koliko je to nekompetentno riješeno”, rekao je, “Afganistan je stvarno pokrenuli probleme s Rusijom i Ukrajinom”.
Iako nema jasnih dokaza da kineska vojska zbilja upravlja bazom, Trump je vjerojatno mislio na jak kineski ekonomsko-politički utjecaj na Afganistan. Peking je iskoristio “rupu” nastalu nakon naglog i kaotičnog povlačenja Amerikanaca, prvi poslao veleposlanika među talibansku vlast i pojačao ulaganja, prije svega u transportne rute međunarodnog kineskog projekta Pojas i put.
Samom bazom, deklarativno, upravljaju talibani gdje periodično provode vojne parade, uglavnom s preuzetom američkom vojnom opremom. Talibani su 14. kolovoza 2024. proslavili svoju 3. godišnjicu “Pobjede protiv Sjedinjenih Država i zapadnih sila”.
Američka pomoć Afganistanu?
Trumpove primjedbe dolaze nakon što je senator Rand Paul, republikanac iz Kentuckyja, optužio demokrate da blokiraju njegove napore da zaustavi američku pomoć Afganistanu, tvrdeći da neka od sredstava u konačnici idu u korist talibanima. Od povlačenja SAD-a, “SAD je usmjerio 3,3 milijarde dolara” u Afganistan, rekao je Paul, pozivajući se na podatke Ministarstva financija. Tvrdio je da je dio tog novca dolazio do talibana. “Pokušao sam eliminirati ovu pomoć, ali su me demokrati spriječili”, rekao je.
Bismillah Taban, vojni analitičar, rekao je za afganistanski Amu TV da bi Washington mogao poduzeti daljnje korake za pritisak na talibane, poput rezanja financijske pomoći, proširenja sankcija i nametanja dodatnih ograničenja putovanja talibanskim dužnosnicima. “Ove mjere mogle bi imati značajan utjecaj na talibane i njihov režim”, rekao je. Ekonomske posljedice promjene politike SAD-a već su se osjetile u Afganistanu. Obustava inozemne pomoći, primijetio je Taban, dovela je do oštrih fluktuacija na tržištu valuta u zemlji. Svjetski program za hranu također je upozorio da je ekonomska nestabilnost natjerala desetke humanitarnih organizacija da prestanu s radom, pogoršavajući ionako strašnu humanitarnu krizu.
Kina je postala prva sila koja je postavila veleposlanika u talibanskom Afganistanu