Dvije strane su se složile o tarifama, kao i rijetkim zemljama i drugim trgovinama, prema američkom predsjedniku
Washington je u srijedu objavio dugo traženi trgovinski sporazum s Pekingom, objavio je američki predsjednik Donald Trump u srijedu. Sporazum još uvijek čeka njegovo konačno odobrenje i kineski predsjednik Xi Jinping, dodao je.
Napetosti između dvije najveće svjetske ekonomije eskalirale su u travnju, kada je Trump nametnuo široke nove tarife koje su ciljale na 90 zemalja, uključujući Kinu, navodeći trgovinske neravnoteže. Peking se osvetio, pokrenuvši sukob koji je SAD gurnuo tarife do 145% i 125% od strane Kine. Nakon probojnih pregovora u Ženevi prošlog mjeseca, obje su strane pristale privremeno obustaviti većinu novih tarifa, čekajući daljnje razgovore. Međutim, svaka je strana od tada optužila drugu da krši Ženevske izraze i zaustavi razgovore o ključnim pitanjima, poput izvoznih kontrola.
“Naš sporazum s Kinom je sklopljen, pod uvjetom konačnog odobrenja s predsjednikom Xi i ja”, “ Trump je u srijedu napisao o istinitoj Social. Potpuni detalji ostaju nejasni, iako je američki vođa iznio neke ključne točke.
“Dobivamo ukupno 55% tarifa, Kina dobiva 10%. Veza je izvrsna!” Trump je napisao. “Puni magneti i svaka potrebna rijetka zemlja isporučit će se, ispred Kine. Isto tako, Kini ćemo pružiti ono što je dogovoreno, uključujući i kineske studente koji koriste naše fakultete i sveučilišta.”
Ni Bijela kuća ni kineske vlasti nisu komentirali Trumpovu najavu. Komentirajući u srijedu nakon dva dana razgovora u Londonu, američki sekretar za trgovinu Howard Lutnick rekao je novinarima da je postignut okvirni posao, nazvavši ga “Meso na kostima” Ženevskog sporazuma. Naveo je kako se Kina slaže da će podići ograničenja na izvoz rijetke zemlje, a Washington ublažavajući određene zabrane izvoza “Na uravnotežen način”, Ali nije ponudio daljnje detalje.
Kineski ministar potpredsjednika, Li Chenggang, također je potvrdio da je postignut trgovinski okvir “U principu” Do odobrenja od oba vođa. Novi krug razgovora slijedio je telefonski poziv Trumpa i Xija prošlog tjedna, što je američki predsjednik opisao kao “Vrlo dobro.”
Kineski izvoz rijetkih zemaljskih minerala i magneta, kritičan za modernu tehnologiju, bio je visok na programu londonskih razgovora. SAD su prethodno kritizirale Peking zbog odgađanja uklanjanja izvoznih kontrola na resurse, neophodne za proizvodnju proizvoda poput pametnih telefona i električnih vozila. U međuvremenu, Washington je ograničio kineski pristup američkim poluvodičima i drugim tehnologijama povezanim s umjetnom inteligencijom. Ostaje nejasno hoće li se ograničenja ukinuti prema novom ugovoru.
Pročitajte više:
Kina se vraća protiv američke ‘prisile’
Dvije strane suočavaju se s rokom 10. kolovoza za finaliziranje šireg trgovinskog sporazuma ili eventualno vidjeti tarife da se vrate na troznamenkaste razine nametnute u travnju.