Trgovinski rat Donalda Trumpa ugasio je nade u oporavak tržišta luksuza ove godine pod vodstvom SAD-a budući da će najavljeni nameti produljiti pad potražnje za dobrim poput ručnih torbica i vrhunskih satova.
SAD i Kina, dvije zemlje koji pokreću globalnu potražnju za luksuznom robom, u međusobnom su trgovinskom ratu i nastavljaju povećavati uvozne carine na proizvode što prijeti ozbiljnim potkopavanjem povjerenja potrošača, piše Financial Times.
Posljedično, analitičari već revidiraju na niže prognoze rasta cijele industrije. Bernstein očekuje da će sektor luksuza pretrpjeti pad prihoda od dva posto ove godine, korigirajući prethodnu prognozu o pet posto rasta zbog povećane ekonomske neizvjesnosti i veće vjerojatnosti globalne recesije.
Odgoda oporavka
“Naš osnovni scenarij je da se oporavak luksuznih proizvoda sada pomiče u 2026.”, rekao je jedan bankar iz industrije, naglašavajući da je prognoziranje je vrlo teško u uvjetima kada je nakon iznenadne odgode carina za tehnologiju u nedjelju ipak objavljeno da će potpasti pod poseban režim. Iako bi Trump još mogao promijeniti kurs glede svojih planova, “mnogo je štete već učinjeno”.
Šef LVMH-a, milijarder Bernard Arnault odletio je u Washington krajem ožujka kako bi s Trumpom, dugogodišnjim poznanikom, razgovarao o potencijalnim carinama. Arnault je u siječnju prisustvovao Trumpovoj inauguraciji i nakon toga pozdravio “vjetar optimizma” koji je zahvatio SAD. Tajkun je tada rekao da razmatra povećanje proizvodnje LVMH-a u SAD-u. Barclays očekuje da će prodaja u LVMH-ovom osnovnom odjelu za modu i kožnu galanteriju, predvodniku industrije, pasti jedan posto u prvom tromjesečju, dok bi prodaja grupe trebala ostati kao lani.
Nakon povijesnog procvata u pandemiji, kada su potrošači trošili novac na skupe torbe i alkohol, luksuz je zapeo u krizi jer kupci iz srednje klase obuzdavaju potrošnju, a kinesko gospodarstvo posrće. Cijelu situaciju sada komplicira Trumpov trgovinski rat.
Psihološka šteta
Trump je fokus usmjerio na Kinu, ključno tržište za luksuzni sektor. Američke carine na kinesku robu sada iznose 145 posto. Kina je kao odgovor podigla carine na uvoz iz SAD-a na 125 posto. Većina luksuznih proizvoda proizvodi se u Francuskoj i Italiji, dok se vrhunski satovi proizvode u Švicarskoj. SAD podvrgava sve tri zemlje carinama od 10 posto, nakon što je poništio prethodno nametnute više stope.
Same carine, kakve danas stoje, još uvijek su lakše upravljive za luksuzne tvrtke nego mnoge druge, a snažniji brendovi imaju više prostora za ublažavanje utjecaja povećanjem cijena. Ali u industriji koja se oslanja na povjerenje potrošača, dublja šteta je psihološka.