Nakon što je američki predsjednik Donald Trump 2. travnja pokrenuo globalni trgovinski rat, bankari i direktori tvrtki značajno su smanjili aktivnosti spajanja i preuzimanja (M&A), pri čemu je sklopljeno manje ugovora nego tijekom najgorih dana pandemije COVID-19 i globalne financijske krize 2008.-2009. godine.
Prema podacima koje je za Reuters prikupila tvrtka Dealogic, broj najavljenih M&A ugovora diljem svijeta , pokazatelj globalnog gospodarskog zdravlja , pao je u travnju na najnižu razinu u više od 20 godina. U Sjedinjenim Američkim Državama, najvećem svjetskom M&A tržištu, prošlog je mjeseca potpisano samo 555 ugovora, što je najmanje za bilo koji mjesec od svibnja 2009. godine.
Trumpov samoprozvani “Dan oslobođenja”, kada je najavio carine protiv svih zemalja, uzrokovao je pad globalnih tržišta, povlačenje planiranih inicijalnih javnih ponuda (IPO) od strane direktora tvrtki poput Chime i StubHuba te protumjere drugih država. Neizvjesnost je također potaknula konzultatne, koji zarađuju naknade i bonuse od posredovanja u poslovima, da savjetuju klijentima odgodu M&A aktivnosti i inicijalnih javnih ponuda dok ne bude više jasnoće i dosljednosti u američkoj politici, prenosi Reuters.
“Savjetujem klijentima da pričekaju,” izjavio je Lorenzo Paoletti, direktor investicijskog bankarstva u Truist Securities. “Direktori i financijski direktori još nisu u potpunosti razumjeli kako će ih carine pogoditi, pa je bolje zadržati gotovinu” dok se situacija ne razjasni. Bankari su očekivali da će 2025. biti iznimna godina za M&A aktivnosti pod poslovno orijentiranim Trumpom. Ipak, sklapanje poslova diljem svijeta drastično je palo nakon što je njegov plan o carinama pokrenuo globalni trgovinski rat, dosegnuvši 2.330 poslova u travnju, što je najniže od veljače 2005. i 34 posto ispod povijesnog mjesečnog prosjeka.
Nekoliko velikih poslova, uključujući Global Paymentsovu akviziciju Worldpaya, tvrtke za obradu kartica i usluge računa u vrijednosti od 24,25 milijardi dolara u travnju, pomoglo je podići inače slab početak godine. Ipak, to nije bilo dovoljno da spriječi pad vrijednosti globalne M&A aktivnosti na 243 milijarde dolara , oko 54 posto manje u odnosu na ožujak i 20 posto ispod mjesečnog prosjeka tijekom posljednjih 20 godina, prema podacima Dealogica.
“Svjedočimo lančanoj reakciji u svim dubinskim analizama koje provodimo,” izjavila je Kristin Pothier, globalna voditeljica savjetovanja za poslove i strategiju u konzultantskoj tvrtki KPMG. Trgovinski rat uzrokovao je povijesno visok skok tržišne volatilnosti u travnju, “potaknut izjavama iz Bijele kuće o carinskoj politici koje su se mijenjale iz dana u dan,” izjavila je analitičarka Morgan Stanleyja Lisa Shalett.
Trump je 2. travnja nametnuo, a zatim odgodio na 90 dana, minimalnu carinu od 10 posto na sve američke uvozne proizvode, uz više postotke za desetke ključnih partnera od Europe do Japana, uključujući namete na Kinu koji su dosegli čak 145 posto. Trumpove prijetnje o smjeni predsjednika američkih Federalnih rezervi Jeromea Powella, koje su dovele u pitanje političku neovisnost Feda, dodatno su pogoršale stres na tržištima, navela je Shalett.
Ipak, postojala je jedna svijetla točka za M&A prošlog mjeseca: tehnološki poslovi u kojima vrijednost leži više u intelektualnom vlasništvu poput algoritama i softvera nego u fizičkim dobrima podložnim carinama, poput automobila. Tehno industrija bila je odgovorna za gotovo 40 posto od skoro 600 milijardi dolara vrijednih poslova potpisanih ove godine u SAD-u. Ta zemlja čini gotovo polovicu globalne aktivnosti poslovanja po vrijednosti.
Neizvjesnost različito utječe na industrije. Telekomunikacije, mediji, usluge, nafta, plin i komunalne usluge su sektori manje pogođeni carinama, dok neka područja industrije, zdravstva i tehnologije suočavaju s većim promjenama u poslovnom modelu zbog najava carina, rekao je Kevin Cox, globalni voditelj M&A u Citiju.