Donald Trump pozdravlja “Dan oslobađanja u Americi” prije nego što je u srijedu u srijedu nakon što je u srijedu u srijedu raznio “recipročne” tarife na uvezenu robu.
To je još uvijek nejasno, točno što administracija planira ili kako će nove trgovinske prepreke utjecati na ekonomiju i troškove svakodnevne robe dok se Amerikanci upadaju u nelagodno tržište i krizu pristupačne pristupačnosti, s eskalacijskim trgovinskim ratom za koji se očekuje da će imati štetan ekonomski pogon.

Otprilike 24 sata prije najave u srijedu, tajnica za tisak Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je da su predsjednik i njegov tim još uvijek “usavršavali” novu politiku.
Trump je već najavio svoju namjeru da predstavi tarife na uvezene automobile i auto dijelove i sugerira da su dolazni troškovi “recipročni” s drugim zemljama, što potencijalno cilja na proizvodnju farmaceutskih proizvoda i računalnih čipova, među ostalim robama.
Kritičari administracije i većina ekonomista više puta su tvrdili da su brižne tarife u konačnici porez na Amerikance, jer će uvoznici i trgovci vjerojatno povećati cijene kako bi nadoknadili nameta s kojima se suočavaju.
Što je Trump rekao o tarifama?
Trump je riječ “tarifa” nazvao “najljepšom riječju u rječniku.” Predsjednik i dužnosnici administracije tvrde da je poplava uvoza prijetila američkoj industriji i da će porez na te proizvode potaknuti tvrtke da otvore tvornice i druga proizvodna središta u Sjedinjenim Državama kako bi se izbjegle tarife.
“Riječ je o zaštiti duše naše zemlje”, rekao je predsjednik u svojim primjedbama Kongresu prošlog mjeseca. “Tarife govore o tome da Ameriku ponovno postanu bogatstvo i da Ameriku ponovno postane sjajna.”
Većina ekonomista slaže se da se Trump oslanja na zastarjelu-i samoodređujuću-nacionalističku ekonomsku perspektivu. Trump je čak priznao da će u ekonomiji biti “malo poremećaja”, ali “u redu smo s tim”, jer “to neće biti puno”, rekao je u svom govoru Kongresu.

Trump i dužnosnici opetovano su tvrdili da će tarife na uvezenu robu rezultirati nižim cijenama Amerikanaca. Kad je novinar iz Associated Pressa prošlog mjeseca pitao Leavitta o Trumpovom tarifnom planu, Leavitt je lažno tvrdio da su “tarife smanjenja poreza za američki narod.”
“Žao mi je, jeste li ikad platili tarifu? Jer jesam. Ne naplaćuju se za strane kompanije. Naplaćuju se u uvoznicima”, odgovorio je novinar.
Leavitt je svoje pitanje nazvao “uvredljivim.”
“Kad imamo poštenu i uravnoteženu trgovinu, koju američki narod nije vidio desetljećima, kao što sam rekao na početku, prihodi će ostati ovdje, plaće će se povećati i naša će se država ponovno bogati”, rekla je.
Pritisnut ovaj tjedan jesu li tarife pravi potez, Leavitt je rekao: “Neće pogriješiti … to će uspjeti.”
Nekoliko sati prije Trumpove najave, s oskudnim detaljima, šef administracije malih poduzeća Kelly Loeffler rekao je za Fox Business da je “Dan oslobođenja” “jedini najveći spas, ne samo za male tvrtke, već i za Ameriku.”
Trumpova odmazda tarifna shema predstavlja “nesmotrenu eskalaciju koja će potkopati američke nacionalne interese, otuđiti saveznike i produbiti ekonomsku nesigurnost za američke radnike, potrošače i male tvrtke”, navodi Robert Weissman, supredsjednik javnog građanina, koji je pridružio nekoliko pravnih izazova protiv administracije.
“Desetljećima su korporativni trgovinski sporazumi ukinuli radna mjesta, stagnirali plaće i stavljali profit ulagača u odnosu na javne interese, ali ove tarife nisu u odnosu na tu štetu”, dodao je. “Riječ je o oružju za trgovinsku politiku za unapređenje uskih interesa divova fosilnih goriva, velikih tehnoloških kompanija i Trumpovih milijardera-dok je ometao krajnji neuspjeh administracije u pružanju koherentnog programa trgovine u središtu radnika.”
Na koje se zemlje i proizvodi očekuju utjecati?
Pometanje tarifa protiv najvećih američkih trgovačkih partnera mogao bi značajno povećati troškove nafte i plina, šećera, svježeg voća i povrća, odjeće, građevinskog materijala i automobila i auto dijelova, Neovisan izvijestio je.
Otkako je preuzeo dužnost, Trump je više puta prijetio tarifama na niz robe, samo da ih odgodi na neodređeno vrijeme ili ih pozove nakon što je postigao ugovor s ciljanim narodima.
Trumpove tarifne prijetnje posebno su ciljale robu iz Kanade, Kine i Meksika, tvrdeći da se dužnosnici ne bave adekvatno borbe protiv ilegalne imigracije ili kretanja fentanila u Sjedinjene Države. Trump je nametnuo 25 posto tarifa na Kanadu i Meksiko, iako su dva puta zastali, 10 posto tarife na Kinu i 25 posto tarife na aluminij i čelik.
Također je lebdio ogromne tarife na europski alkohol, a 25 posto tarifa na sve uvoz iz zemalja koje kupuju naftu ili plin iz Venezuele trebali bi stupiti na snagu ovog mjeseca.

Trump je odustao od 25 posto tarifa na kolumbijsku robu nakon što je zemlja pristala primiti letove za deportaciju iz Sjedinjenih Država, a on je povukao plan za 25 -postotni nadoknadu o izvozu električne energije iz Ontarija nakon što je Kanada pristala na suspendiranje svojih optužbi.
U primjedbama iz Ovalnog ureda, Trump je rekao da nameće 25 posto tarife na sve automobile koji dolaze u zemlju, što bi Bijela kuća kasnije pojasnila da će se primjenjivati na strane auto dijelove, čak i ako se vozila koja su sastavila u zemlji.
Uvoz prema Sjedinjenim Državama-Meksiko-Kanadi “dobit će priliku za ovjeru svog sadržaja” američkog sadržaja “, a tarifa od 25 posto” primjenjivat će se samo na vrijednost njihovog sadržaja koji nije u SAD “, navodi se u Bijeloj kući.
“Nadam se da će povećati cijene jer ako to učine, ljudi će kupiti automobile američke izrađene”, rekao je Trump za NBC News o stranim proizvođačima automobila. “Ne bi me moglo brinuti manje jer ako cijene stranih automobila porastu, oni će kupiti američke automobile.”
Pa povećavaju li se cijene?
Najvjerojatnije.
Amerikanci su mogli vidjeti veće troškove za neku robu – poput pokvarljive hrane – brže od drugih. Više od polovice svježeg voća u zemlji i gotovo tri četvrtine svog povrća stiglo je iz Meksika 2022. godine, prema Ministarstvu poljoprivrede.
Sjedinjene Države uvoze više automobila i dijelova automobila iz Meksika nego bilo koje druge zemlje, što čini otprilike 27 posto svih automata.

“Za auto dilere i njihove kupce, već se osjećaju rastućim cijenama vozila i dijelova, kao i visokih kamatnih stopa i troškova osiguranja, ove nove tarife predstavljaju dodatni i nepoželjni izazov pristupačnosti”, izjavio je predsjednik American International International Automobile Association Association Cody Lusk.
Čak su i već rastući troškovi jednostavnog vijaka utjecali na lance opskrbe za američke kompanije koje čine sve, od “dijelova automobila do uređaja i nogometnih kaciga do kosilica”, navodi Wall Street Journal.
Hoće li to uzrokovati recesiju?
Moglo bi.
Na stranu “indikator recesije”, brojni ključni markeri počinju zvučati alarmi.
Nelagodna tržišta bila su na rollercoasteru uoči Trumpove najave “Dan oslobođenja”, a analitičari Wall Streeta plašili su se rizika recesije iza ugla. Veći potrošački troškovi rizikuju usporavanje poslovanja jer Amerikanci podliježu uštedama kako bi izdržali potencijalni ekonomski grad.
Tarife iz oba smjera u trgovinskom ratu – uključujući one koje su nametnuli Trump i odmazdane mjere koje dolaze od državnih trgovačkih partnera – razbuktale su povjerenje potrošača. Tvrtke na Wall Streetu smanjuju procjene za širenje bruto domaćeg proizvoda, a omiljeni alat za recekastiranje Federalnih rezervi pokazuje negativne znakove.
“Ako se i poduzeća i potrošači počnu brinuti i povlačiti svoju potrošnju, to je ono što može prebaciti SAD u recesiju”, rekla je za ABC News Economist American University Economist Kara Reynolds.
Ekonomistica rada Kathryn Anne Edwards kaže da bi potencijalna recesija pod Trumpovom administracijom bila “samo-nanesena”.
Recesije se događaju – zemlja je izdržala više od desetak u prošlom stoljeću – ali sljedeća bi “vjerojatno bila jedina recesija izravno uzrokovana politikom Bijele kuće”, napisala je u Bloomberg.