Tajnik trgovine Donalda Trumpa u nedjelju je priznao da američki radnici neće vidjeti davno izgubljene proizvodne poslove kao rezultat predsjednikove nove tarifne strategije, koja dužnosti postavlja na gotovo sve američke uvoze.
Howard Lutnick pojavio se na CBS -u Suočiti se s nacijom U nedjelju i obećao da će “trilijuni” dolara ući u SAD u obliku novih ulaganja u američki proizvodni sektor. Margaret Brennan, voditeljica emisije, ispitivala je hoće li te tvornice biti “automatizirane”, kao što je Lutnick ranije rekao.
Ističući da izgradnja novih tvornica “traje godine” i neće učiniti ništa kako bi u kratkom roku smanjila troškove robe široke potrošnje za Amerikance, Brennan je dodao: “Rekli ste da će roboti ispuniti te poslove. Dakle, to nisu poslovi sindikalnih radnika.”
“To su automatizirane tvornice”, priznao je Lutnick, obećavši da će američki radnici graditi i “upravljati” tvornicama koje su nam donijele obale u narednim mjesecima i godinama.
Lutnick je prikazao automizaciju Skupštine iPhonea kao jednu od prednosti predsjednikovog plana, tvrdeći da “vojska” “milijuna” trenutno zaposlenih u Appleovim tvornicama u inozemstvu više neće biti dio postupka. Amerika će, rekao je, vidjeti eksploziju mogućnosti zapošljavanja na srednjem nivou, uključujući “mehaniku”, “tehničare HVAC-a” i više u znak podrške ovom hipotetičkom porastu rasta američke proizvodnje.
On je, kao i drugi Trumpovi dužnosnici i sam predsjednik, prikazao razvoj proizvodnih sposobnosti u Americi kao pitanje nacionalne sigurnosti – s jakim tarifama sredstvo za prisiljavanje ulaganja u privatni sektor. Kritičari su, međutim, ukazali na nekoliko čimbenika kao razloge za sumnju u tu strategiju, uključujući najočiglednije prirodu najave predsjednikova tarifa u posljednjih nekoliko mjeseci.
Čak i dok su Trumpovi administracijski dužnosnici ovog vikenda pogodili krug intervjua, nitko ne bi mogao sigurno reći jesu li neke ili sve tarife najavljene kao dio predsjednikovog dnevnog reda “Dan oslobođenja” privremene ili će strani lideri moći postići sporazum s SAD -om kako bi smanjili trgovinske prepreke. Predsjednik je naznačio da su prepreke trajne, dok je nekoliko u njegovom kabinetu inače intimiralo.
Sam predsjednik rekao je Amerikancima u pošti društvenih medija u subotu: “Ovo je ekonomska revolucija, a mi ćemo pobijediti. Hangirajte se teško, neće biti lako, ali krajnji će rezultat biti povijesni. Mi ćemo, učiniti, Ameriku ponovo odlično !!!”

Nervirajući neke, također je objavio tvrdnju jednog navijača da je pad burze bio namjeran – dio plana za pomoć u refinanciranju Federalnih rezervi Amerike.
Bijela kuća borila se s valom negativnih naslova koji okružuju dva dana strmih tržišnih gubitaka i kritike zagovornika slobodne trgovine u obje strane koje tvrde da će predsjednikove akcije srušiti američko gospodarstvo. Tržišta su se zatvorila u petak nakon što su pretrpjele najgore gubitke tijekom dva dana od ljeta Covida 2020. godine.
Mnogi vjeruju da će se gubici nastaviti tijekom ovog tjedna, jer Kina i druge zemlje najavljuju vlastite tarifne izlete u odgovor na predsjednikove akcije.