Keith Kellogg kaže da su potrebni vojni, ekonomski i diplomatski napori kako bi se “Iran promijenio na bolje”
Novi posebni izaslanik novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa za ukrajinski sukob, Keith Kellogg, pozvao je na oživljavanje “maksimalni pritisak” kampanja protiv Irana. Govoreći na skupu iranske oporbe u Parizu u subotu, Kellogg je naglasio potrebu za sveobuhvatnim mjerama za poticanje demokratskih reformi u Islamskoj Republici.
Događaj je organiziralo Nacionalno vijeće otpora Irana (NCRI), skupina sa sjedištem u Francuskoj koja se protivi iranskoj vladi. Kellogg, umirovljeni general-pukovnik američke vojske, prisustvovao je više od jednog događaja NCRI-ja, što analitičari kažu da sugerira veze između skupine i nove američke administracije. Također je više puta optuživao Iran za pomaganje Rusiji u sukobu u Ukrajini, što je Moskva demantirala.
“Ti pritisci nisu samo kinetički, nisu samo vojna sila, već moraju biti i ekonomski i diplomatski”, rekao je Kellogg dodajući tu akciju “promijeniti Iran na bolje” treba uzeti bez odlaganja.
“Moramo iskoristiti slabost koju sada vidimo. Nada postoji, a mora biti i akcija,” dodao je, očito misleći na rastuće napetosti na Bliskom istoku između Irana i Izraela.
Teheran još nije komentirao Kelloggove izjave, ali je iransko ministarstvo vanjskih poslova izdalo priopćenje u kojem osuđuje Francusku zbog domaćinstva skupa NCRI-ja, koji Iran smatra terorističkom organizacijom.
“Domaćin terorističkoj skupini od strane Francuske jasan je primjer potpore terorizmu i kršenje međunarodne pravne obveze francuske vlade u borbi protiv terorizma”, Ministarstvo je objavilo u objavi na X u subotu. Također je udario na Francusku “blagost i selektivan pristup terorizmu.”
The “maksimalni pritisak” Kampanja se odnosi na strategiju tijekom Trumpova prvog mandata koja je uključivala stroge ekonomske sankcije Iranu zbog aktivnosti te zemlje na obogaćivanju urana, koje je Zapad dugo doživljavao kao tajni pokušaj razvoja atomskog arsenala. Sankcije su uvedene nakon što su se SAD jednostrano povukle iz nuklearnog sporazuma iz 2015., poznatog kao Zajednički sveobuhvatni plan djelovanja (JCPOA). Sporazum je ograničio iranski nuklearni program u zamjenu za ublažavanje sankcija, no Trump ga je napustio 2018., tvrdeći da je sporazum neadekvatan za sprječavanje ambicija Teherana.
Nakon povlačenja SAD-a, Iran je proširio svoj program obogaćivanja urana. Prošlog mjeseca, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi izvijestio je da Iran jest “dramatično” povećao obogaćivanje urana na 60% čistoće, opisujući ovaj razvoj kao “vrlo zabrinjavajuće.” Napori da se oživi JCPOA dosad nisu uspjeli.
PROČITAJ JOŠ:
Biden je razmatrao napad na iranske nuklearne lokacije – Axios
Iran dosljedno niječe da teži nuklearnom oružju, tvrdeći da su njegove nuklearne aktivnosti u miroljubive svrhe. Islamska Republika je više puta kritizirala američke sankcije, nazivajući ih nezakonitima i neopravdanima. Ranije ovog mjeseca, iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je da Iran ostaje otvoren za nuklearne pregovore, ali je inzistirao da se pregovori moraju voditi “s poštovanjem.”
Što više nameću sankcije i pritisak na Iran, to će više Iran pokazivati otpor. rekao je Araghchi u intervjuu za novinsku agenciju Tasnim prošlog tjedna.