“Imali bismo mogućnost pratiti sve balističke projektile od rođenja do smrti”, rekao je za Defense One Chris Bogdan, izvršni potpredsjednik i voditelj svemirskog poslovanja tvrtke Booz Allen
Američki predsjednik Donald Trump sljedeći će tjedan razmotriti tri opcije za svoj projekt obrane SAD-a od projektila nazvan Golden Dome, rekao je dužnosnik obrane koji je dodao da bi DOD mogao stvoriti ured za izgradnju ambicioznog, futurističkog proturaketnog štita.
Mnogi ga uspoređuju i s nikad ne realiziranim projektom iz 1983. godine bivšeg američkog predsjednika Ronalda Regana pod nazivom Strateška obrambena inicijativa ( SDI ), među Amerikancima prilično podrugljivo preimenovana u „Ratovi zvijezda“ prema istoimenom znanstveno-fantastičnom filmskom hitu. On je bio zamišljen kao obrana od napada balističkim nuklearnim projektilima na SAD.
Reagan je tada pozvao na sustav koji bi nuklearno oružje učinio zastarjelim, i čime bi se završilo s doktrinom međusobno osiguranog uništenja (MAD), koju je opisao kao “samoubilački pakt“.
Bez obzira na to, tehnika je u međuvremenu napredovala do neslućenih visina i mogućnosti, a upravo u to vjeruje Trump i njegov tim koji se bavi pitanjima nacionalne obrane i sigurnosti. Naravno, kao i uvijek i u svemu kada je riječ o ambicioznim projektima – sve se uglavnom svodi na novac. Tim više što i Kina proteklih godina ubrzano postiže uspjehe u razvoju svoje svemirske tehnologije i s njom povezanih projekata.
Kada je riječ o Americi možemo reći kako novca i ima i nema: državne financije grcaju u golemim dugovima, ali je zato privatni sektor najbogatiji na svijetu i može mnogo toga učiniti ukoliko se s njime postignu odgovarajući dogovori koji bi unosne dividende osigurali i jednoj i drugoj strani – i državi i vlasnicima privatnih korporacija.
Ali krenimo mi redom i osvrnimo se na uvodnu temu, u čemu će nam poslužiti 27. ožujka objavljeni tekst specijaliziranog američkog medija Defense One.
“Tigrov tim” sastavljen iz raznih obrambenih i vojnih agencija sastavlja opcije različitog opsega i složenosti, ali sve će vjerojatno zahtijevati više koordinacije nego što današnja Agencija za obranu projektila može ponuditi, rekao je američki dužnosnik za Defense One pod uvjetom anonimnosti.
“Vjerojatno biste trebali osmisliti novu organizaciju koja bi to riješila”, rekao je dužnosnik. Druga dva izvora upoznata s razgovorima rekla su da se novi ured već radi, a sastavlja se popis kandidata koji će ga voditi.
Pentagon će razvijati svemirsko oružje. Najveća prijetnja u svemiru su Kina i Rusija
Najambiciozniji projekt raketne obrane u povijesti
Pentagon je još uvijek u ranoj fazi odlučivanja o tome kako nastaviti s onim što bi bio najambiciozniji projekt raketne obrane u povijesti.
Napor „Zlatne kupole“ vjerojatno će uključivati kratkoročne ciljeve – poput poboljšanja točnosti i učinkovitosti zemaljskih presretača raketa – koji se mogu dovršiti prije izbora na sredini mandata 2026., što bi Bijeloj kući omogućilo brzi uspjeh. Za ambicioznije napore vjerojatno će trebati najmanje pet do sedam godina, poput satelita koji prate, analiziraju, komuniciraju i uništavaju dolazne projektile, prema riječima dužnosnika obrane.
Pentagon je primio više od 360 odgovora na zahtjev za informacijama objavljen prošli mjesec. To uključuje ideje za nove senzore, enkripciju, satelitsku tehnologiju i više; kao i veće koncepte koji bi integrirali tehnologije i proizvode više tvrtki, rekao je za Defence One Mark Wright, direktor javnih poslova Agencije za obranu od projektila.
Dvije od kompanija su Lockheed Martin i Booz Allen Hamilton, potvrdili su predstavnici tvrtki. Ostali uključuju RTX i Boeing, prema bivšem višem dužnosniku obrane koji je upoznat s Pentagonovim raspravama o „Zlatnoj kupoli“.
Bivši dužnosnik i stručnjak za industriju rekao je da bi tvrtka Elona Muska SpaceX — pružatelj usluga lansiranja koji isto izrađuje satelite — također bio u dobroj poziciji da se natječe za program. Ali nisu mogli potvrditi hoće li se Muskova tvrtka natjecati.
SAD-e će lansirati satelite koji će pratiti svemirske letjelice Kine i Rusije
“Briljantni rojevi” satelita
U četvrtak su dužnosnici Booz Allena Hamiltona razgovarali s novinarima o njihovoj ideji “Briljantnih rojeva“: umreženoj konstelaciji tisuća satelita koji lete u 20 orbitalnih ravnina nekih 300 do 600 kilometara uvis. Svaki bi imao umjetnu inteligenciju za razumijevanje podataka iz mnogih izvora: vlastitih senzora, zemaljskih radara, novonastale konstelacije za praćenje Agencije za svemirski razvoj i još mnogo toga.
“Ova mreža satelita u niskoj Zemljinoj orbiti radi zajedno, radeći autonomno za otkrivanje, praćenje i presretanje balističkih projektila samo nekoliko minuta nakon lansiranja, neutralizirajući prijetnju prije postavljanja bojevih glava – i s mnogo većom vjerojatnošću uspjeha”, napisali su dužnosnici tvrtke na svojoj web stranici ovaj tjedan.
“Imali bismo mogućnost pratiti sve balističke projektile od rođenja do smrti”, rekao je za Defense One Chris Bogdan, izvršni potpredsjednik i voditelj svemirskog poslovanja tvrtke Booz Allen.
Svaki satelit – težak između 40 do 80 kilograma i veličine “malog hladnjaka” – također bi bio ubojito vozilo, koje bi moglo uništiti nadolazeći projektil tako što bi se zabio u njega, rekao je Bogdan. Pri tim brzinama, kada presretački satelit udari u bojevu glavu, oko 50 posto se pretvara u plazmu i raspršuje, 40 posto krhotina bojeve glave će izgorjeti ponovno ulazeći u atmosferu, a 10 posto će stići do tla daleko od cilja, rekao je Trey Obering, viši izvršni savjetnik Booz Allen Hamiltona i bivši direktor Agencije za raketnu obranu.
Dužnosnici Booza vjeruju da će, ako dobiju ugovor, moći demonstrirati koncept u svemiru protiv višestrukih “nekooperativnih” ciljeva do četvrte godine programa i postići početnu operativnu sposobnost unutar pet do sedam godina.
Strategije za nuklearni napad na satelite u svemiru
Ozbiljan nedostatak
Ali, rekao bih, kao i uvijek kada je riječ o ovako ambicioznim i skupim projektima – postoje i problemi i “nijanse” o kojima se nerado govori iako bi u konačnici upravo oni mogli biti i odlučujući u njihovoj realizaciji.
O tome svjedoče i riječi bivšeg visokog dužnosnika obrane i industrijskog stručnjaka upoznatog s Pentagonovim raspravama, koji je za spomenuti američki medij rekao kako cijeli projekt „Zlatne kupole“, kako je zamišljen, još uvijek pati od velike mane: razmjera.
Naime, čak i s tisućama presretača u svemiru, projektile će uvijek biti lakše i jeftinije izgraditi na zemlji. Dakle, protivnik uvijek može napraviti više projektila nego što bi bilo presretača koji bi ih uništili.
Slijedi nam luda utrka za osvajanje Mjeseca između SAD-a, Kine i Rusije
O razlici u cijeni vjerojatno je nepotrebno i govoriti. Sve ono isto što se gradi na zemlji logično je puno jeftinije za napraviti nego da se gradi u svemiru, pa makar se radilo i “samo” u Zemljinoj orbiti a ne dubokom svemiru.