Novi posebni izaslanik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu i Rusiju, um. general pukovnik Keith Kellogg, nedavno je rekao da se Sjedinjene Države moraju vratiti politici “maksimalnog pritiska” i da je slabost iranskog režima ponovno otvorila pitanje kako će izgledati budućnost Irana.
“Vjerujem da bi se ova godina trebala smatrati godinom nade, godinom akcije i godinom promjena”, rekao je Kellogg, koji je služio u Trumpovoj prvoj administraciji, na događaju koji je sponzorirao Iranac. oporbena skupina, Nacionalno vijeće otpora Irana, u Parizu.
Umirovljeni general-pukovnik rekao je da bi iranski razvoj i nabava nuklearnog oružja bio događaj koji će najviše destabilizirati Bliski istok. Kellogg je podsjetio oporbenu skupinu da je tadašnji predsjednik Trump napustio iranski nuklearni sporazum tijekom svog prvog mandata, čak i uz protivljenje onih koji su bili u prvoj administraciji.
IRANSKI REŽIM POD ‘VELIKIM PRITISKOM’ USRED POLITIKE DOLAZEĆEG TRUMPOVOG ADMINISTRATORA, REGIONALNIH GUBITAKA, EKONOMSKIH NEDAĆA
“Za Sjedinjene Države, mora se ponovno uspostaviti politika maksimalnog pritiska, i ona se mora ponovno uspostaviti uz pomoć ostatka svijeta, a to uključuje i podršku iranskom narodu i njegovim težnjama za demokracijom”, rekao je Kellogg.
Trump se povukao iz Zajedničkog sveobuhvatnog akcijskog plana, također poznatog kao iranski nuklearni sporazum, tijekom svog prvog mandata 2018. i ponovno primijenio paralizirajuće ekonomske sankcije. Dok su neki, uključujući izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, pozdravili ovaj potez, čelnici Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke pozvali su predsjednika da ostane predan dogovoru.
Primjedbe, izrečene samo nekoliko dana prije nego što Trump treba preuzeti dužnost za svoj drugi mandat, još su jedan signal kako će se druga Trumpova administracija suočiti s prijetnjom koju predstavlja Iran u novom okruženju s velikim dijelom Bliskog istoka upletenog u sukobe od Teroristički napad na Izrael 7. listopada.
IRAN PROŠIRUJE SPOSOBNOSTI NAORUŽAVANJA KRITIČNE ZA UPOTREBU NUKLEARNE BOMBE
“Početak kraja iranskog primata započeo je, ironično, prije godinu dana, 7. listopada”, rekao je Kellogg.
Kellogg je istaknuo da pritisci na Iran neće biti samo kinetička ili vojna sila, već moraju uključivati i ekonomske i diplomatske.
Maryam Rajavi, novoizabrana predsjednica iranske oporbene skupine, Nacionalnog vijeća otpora Irana (NCRI), izjavila je na događaju da je pad dugogodišnjeg sirijskog diktatora Bashara al-Assada pružio jedinstvenu priliku Irancima da preprave svoju budućnost .
“Khamenei i njegov IRGC nisu bili u stanju očuvati sirijsku diktaturu, a sigurno ne mogu očuvati svoj režim suočen s organiziranim otporom i ustankom. Režim će biti svrgnut”, rekao je Rajavi.
IZRAEL BUDI U OČI U IRANSKIM NUKLARSKIM MJESTIMA USRED IZVJEŠTAJA DA JE TRUMP MULLS BLOKIRAO TEHERANSKI ATOMSKI PROGRAM
Rajavi je rekao da je to bio odlučujući trenutak u povijesti Irana. Iransko nacionalno vijeće otpora, prema Rajaviju, ima put naprijed za demokratski Iran, koji uključuje proces korak po korak nakon svrgavanja sadašnjeg režima. Prijelazna vlada formirala bi se na najviše šest mjeseci, a njezina glavna zadaća bila bi održavanje slobodnih izbora za Ustavotvornu skupštinu i prijenos vlasti na narodne zastupnike.
“Rušenje režima mula jedini je način da se uspostavi sloboda u Iranu i mir i spokoj u regiji”, rekao je pun nade Rajavi.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Kellogg je zagovarao ove ideje i rekao da “prijateljskiji, stabilniji, neratoborniji i nenuklearni Iran” mora biti kratkoročni cilj i da Sjedinjene Države trebaju iskoristiti trenutne slabosti Irana.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baqaei oštro je kritikovao Francusku zbog ugošćavanja onoga što je iranska vlada nazvala “terorističkom skupinom” i optužio francusku vladu za kršenje svojih međunarodnih pravnih obveza u sprječavanju i borbi protiv terorizma.