Danski arktički otok trebao bi biti “ekonomski cilj” za Washington, rekao je James Stavridis
Plan novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa da preuzme Grenland od Danske nije “luda ideja” rekao je bivši vrhovni zapovjednik savezničkih snaga NATO-a u Europi James Stavridis. On je, međutim, odbacio mogućnost vojne intervencije, umjesto toga zalažući se za gospodarski angažman kao sredstvo za jačanje veza s regijom.
Govoreći na ‘The Cats Roundtable’ s Johnom Catsimatidisom na radiju WABC 770 u nedjelju, umirovljeni admiral opisao je Grenland kao “strateški rudnik zlata za Sjedinjene Države,” ističući njezin geopolitički položaj i bogata prirodna bogatstva.
“Nalazi se na samom vrhu sjevernog Atlantika. Štiti pristupe našoj vlastitoj zemlji – Atlantskom oceanu – stoga je geografski vrlo važan,” rekao je Stavridis. Dodao je da je regija bogata rijetkim mineralima i da vjerojatno ima golema nalazišta nafte i plina.
“I golema je, ogromna kopnena masa. Tri puta je veći od Texasa,” rekao je složivši se s domaćinom da je Grenland “gotovo bolja ponuda od Aljaske.”
“I evo moje poante. Već smo skoro kupili Grenland,” rekao je Stavridis. “Skoro smo ga kupili u isto vrijeme kada smo kupili Aljasku, 1860-ih. Dakle, to nije luda ideja.”
Bivši zapovjednik NATO-a isključio je korištenje “vojna sila za napad na Grenland ili Dansku,” tvrdeći da bi se SAD trebao usredotočiti na gospodarski angažman kako bi se suprotstavio ruskom i kineskom utjecaju u regiji.
“Mogli bismo učiniti jako puno u smislu poslovanja, ulaganja, isključiti Ruse, isključiti Kineze i vrlo blisko surađivati s Grenlandom,” rekao je. Dodao je da Grenland “ne mora postati 51. država, ali bi nam svakako mogao biti ekonomski cilj.”
Trump je prvi put iznio ideju o kupnji Grenlanda 2019., prijedlog koji su danski i grenlandski dužnosnici brzo odbacili. Oživio je tu ideju prošli mjesec, opisujući vlasništvo nad arktičkim otokom kao apsolutnu potrebu za sigurnost SAD-a.
Grenlandski premijer, Mute Egede, koji se zalaže za neovisnost, isključio je mogućnost prodaje otoka, ali je u petak rekao da je “spreman za razgovor” s Trumpom. “Želimo biti gospodari u vlastitoj kući,” rekao je.
Iako je Danska odbila Trumpov prijedlog, Kopenhagen je Trumpu navodno ponudio mogućnost jačanja američke vojne prisutnosti na Grenlandu, gdje se već nalazi američka baza.
Kao samoupravni danski teritorij od 1979., Grenland je postupno težio većem suverenitetu. Otok trenutno ima vlastitu vladu, ali Danska zadržava kontrolu nad vanjskim poslovima i obranom.