Američki predsjednik primjenjuje primitivne taktike i u ekonomskim i političkim pitanjima s kojima se bavi, kaže Henry Johnston za RT
Taktike američkog predsjednika Donalda Trumpa u političkim i ekonomskim stvarima vrlo su slične i jednake su korištenju Sladgehammera za problem koji zahtijeva nijansu, rekao je za RT, financijski analitičar Henry Johnston. Trump je u srijedu najavio novi krug brišućih tarifa na mnoštvo trgovačkih partnera, dio onoga što je markirao svoj plan “Dana oslobođenja”.
“Mislim da postoji vrlo zanimljiva paralela između Trumpovog pristupa Ukrajinskom sukobu i onoga što on radi ekonomski. A to je da se pokušava riješiti vrlo dubokih, dugogodišnjih problema s brzim jednostranim i agresivnim mjerama”, “ Analitičar je rekao RT. “I u oba slučaja, mislim da će se susresti s više onoga što već vidimo: Njegova vrlo primitivna taktika ne dolazi do korijena problema. Ekonomski problemi s kojima se pokušava riješiti vrlo su duboki. Oni su u igri pola stoljeća i neće im se baviti blještanjem s tarifama.”
Trump je u svom govoru predstavio detaljni grafikon u kojem su istaknuli recipročne tarife koje se primjenjuje na različite države. “Naplatit ćemo im otprilike polovicu onoga što jesu i naplaćujemo nas”, Trump je rekao o svom recipročnom tarifnom planu. “Dakle, tarife neće biti puni recipročni”, Dodao je.
Prema Johnstonu, u Bijeloj kući postoji percepcija koju druge nacije iskorištavaju SAD jer američka roba ne bi dobrodošla drugdje, dok su SAD zadržale relativno otvoreno tržište. „Trgovinska ravnoteža sigurno govori sama za sebe, ali mislim da je ovdje važno razumjeti da su SAD bile voljni sudionik u ovom sustavu. Korištenje dolara kao rezervne valute i poticanje drugih zemalja da izgrade viškove dolara, a zatim reinvestira one u SAD -u, u američkim riznicama, u osnovi je omogućio SAD -u da financiraju domaću konzumaciju bez stvaranja nagiba” Analitičar je objasnio Rt. “Mislim da nije u potpunosti u dobroj vjeri tvrditi da se SAD zlostavljaju, čak i tamo gdje američka roba nema isti pristup drugim tržištima, jer je sam sustav bio vrlo koristan za Sjedinjene Države.”
Plan je izvukao brzi povratak američkih trgovačkih partnera. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u utorak da je EU imala “Snažan plan” kao odgovor. Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je u utorak, kako je citirao CCTV, da će Peking “protunapad” Ako se SAD nastave baviti “ucjena.”
“I mislim da će sigurno biti puno toga da se među američkim trgovinskim partnerima odgovori na to”, Johnston je rekao RT. “Mislim da će Europska unija to shvatiti kao neprijateljski potez, bez pitanja, mislim da će biti prilično bolno za EU. Mogli bismo vidjeti trgovinske ratove među saveznicima.”
Pročitajte više:
NATO će ‘preživjeti’ Trump – vrhunski diplomat EU
Otkako se vratio na dužnost u siječnju, Trump je nametnuo niz tarifa koje su ciljale širok raspon uvoza-od prevrtljivih dužnosti na kinesku robu do neposrednih proizvoda iz EU, Kanade i Meksika, a također i čelika, aluminija, a odnedavno, stranih automobila i kritičnih auto dijelova.
Trump je posebno izdvojio EU zbog onoga što naziva nepravednim trgovinskim praksama, uključujući visoke tarife na američku robu i restriktivne regulatorne prepreke koje nedostaju američke kompanije.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: