Trumpova administracija navodno razmatra niz mjera za povećanje nataliteta u Sjedinjenim Američkim Državama, izvještava New York Times. Od edukacije o menstrualnom ciklusu do “bonusa za bebe” od 5000 dolara za nove majke, prijedlozi se raspravljaju s predsjednikom Donaldom Trumpom i njegovim savjetnicima. Prijedlozi su dio inicijative ministra zdravstva Roberta F. Kennedyja Jr. koje naziva Make America Healthy Again (MAHA).
Natalitet u SAD-u ispod razine održivosti
Trenutačna stopa nataliteta u SAD-u je oko 1,6 rođenih po ženi, što je ispod razine “zamjene” od 2.1, tj. razine koja održava isti broj populacije ako se ne računaju migracije. To znači da se stanovništvo ne reproducira u potpunosti, što rezultira mogućim ekonomskim i društvenim posljedicama kako radna snaga stari. Imigracija je u SAD-u povijesno nadoknađivala ovaj nedostatak radno sposobnog stanovništva, ali je djelomično u suprotnosti sa stavom Trumpove administracije protiv imigracije, piše NYT, ali Trump tvrdi da se bori samo protiv nelegalne i neregulirane migracije.
Inače, većina ekonomski razvijenih zemalja pokušava naći rješenja za pad nataliteta (većina Europe, Japana, obje Koreje, Kina, Rusija), ali dosadašnje mjere i politike nisu urodile plodom.
Prijedlog mjera za poticanje sklapanja brakova i rađanja
Nekoliko zainteresiranih strana predložilo je Bijeloj kući mjere za motiviranje Amerikanaca da se vjenčaju i imaju više djece. Druge predložene ideje uključuju obrazovanje o menstrualnom ciklusu i 30% nagrada Fulbrightove stipendije za udane žene ili majke. Od administracije se također traži da financira programe podizanja svijesti o ciklusima plodnosti žena kako bi mogle znati kada ovuliraju kako bi zatrudnjele.
Pronatalistički pokret dobiva na snazi u Trumpovoj administraciji
Iako se administrativni dužnosnici nisu obvezali ni na kakvu posebnu strategiju, nekoliko zagovornika koji su prisustvovali nedavnim sastancima iza zatvorenih vrata tvrdi da postoji očit interes na najvišim razinama. Potpredsjednik JD Vance, otac troje djece, dugo je pad stope nataliteta u zemlji nazivao “civilizacijskom krizom” i redovito posjećuje javna događanja sa svojom djecom kako bi naglasio pro-obiteljski stav administracije. Elon Musk, otac 14 djece s nekoliko žena, na sličan način tvrdi da “oni bez djece imaju malo udjela u budućnosti”.
The Economist: Zašto politike poticaja nataliteta ne funkcioniraju